Fotó: Pixabay.com
Megkezdődött Románia első klímapere. A Declic Egyesület által indított és más környezetvédelmi szervezetek által is támogatott pert Kolozsváron tárgyalják – olvasható a 2Celsius Egyesület sajtóközleményében.
2023. április 18., 13:242023. április 18., 13:24
A kolozsvári ítélőtábla 2023. április 10-én elutasította a környezetvédelmi, illetve az energiaügyi minisztérium kifogásait, amelyek alapján a kereset elutasítását akarták kieszközölni, és elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését.
A tájékoztatás szerint a Declic oldalán belépett a perbe az Urgenda Alapítvány, amely először nyert klímapert Európában. „Az Urgenda Alapítványhoz tartozó The Climate Litigation Network (CLN) levélben közölte a kolozsvári ítélőtáblával, hogy támogatja a Declic által indított pert, és felhívja a bírák figyelmét több európai ország bíróságainak joggyakorlatára. Az Urgenda Alapítvány megnyerte Európa első, történelmi jelentőségű éghajlatvédelmi perét a holland állam ellen. A Declic Egyesület által Romániában indított első klímapert egyébként több környezetvédelmi szervezet is támogatja, amelyek beléptek a perbe. Ezek a Bankwatch Románia és a 2Celsius” – áll az Agerpres által idézett közleményben.
A per következő tárgyalásának időpontját 2023. május 22-ére tűzték ki.
Ugyanakkor azt is kérik, hogy a bíróság rójon ki büntetést Nicolae Ciucă miniszterelnökre, Virgil Popescu energiaügyi miniszterre és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterre a kért intézkedések elhalasztásának minden egyes napjáért.
többek között a megújuló energiaforrások részarányának növelésével a végső energiafogyasztásban, valamint az energiahatékonysággal” – mondta Roxana Mândruţiu, a felperes ügyvédcsapatának vezetője. Kijelentette, a per kezdeményezői elégteleneknek érzik a román kormány jelenlegi klímacéljait, amelyek miatt sérülnek az alkotmány, a Párizsi Megállapodás és az európai éghajlatvédelmi törvény előírásai.
„Az államnak kötelessége intézkedni annak érdekében, hogy minden állampolgárának egészséges és fenntartható jövőt biztosítson” – olvasható a kolozsvári törvényszékhez benyújtott keresetben.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter és Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerdán a helyi hatóságokkal és szakemberekkel a helyszínen tájékozódik a parajdi sóbányában kialakult helyzetetről, miközben nyolc európai szakértőt várnak a helyszínre.
Sokat hallunk a gyógytornáról: a fizioterapeuta szolgáltatásai iránt egyre nagyobb az érdeklődés nem csak a különféle betegségekből történő kilábalás során, hanem megelőzésként is. Videós egészségügyi sorozatunkban Somogyi Csongor beszél szakterületéről.
Két római katolikus és egy evangélikus templom felújítására hagyott jóvá költségvetési támogatást az Arad megyei közgyűlés legutóbbi ülésén. A jövőben újabb egyházközségek kaphatnak finanszírozást.
Elkezdődtek a Korond-patak elterelési munkálatai a bányakatasztrófa sújtotta Parajdon. A sóbányából kijutó sós víz környezetvédelmi problémákat okozhat – közölte kedden a Digi24-nek nyilatkozva Mircea Fechet.
Megszaporodtak a hatósági házkutatások a nem halálos fegyverek bejelentés nélküli, illegális birtoklása miatt. Kedd délelőtt Bihar megyében 44 házkutatás keretében 26 fegyvert és nagy mennyiségű lőszert foglaltak le.
Hatósági felügyelet alá helyezték az ópálosi rendőrőrs parancsnokát, akit korrupcióval, illegális gazdasági tevékenység folytatásával, valamint a fegyvertartási szabályok megsértésével gyanúsítanak.
A parajdi sóbánya katasztrófahelyzetének súlyos és tartós ökológiai és társadalmi-gazdasági következményeire figyelmeztet Hartel Tibor biológus, ökológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) oktatója Facebook-oldalán.
Őrizetbe vettek a rendőrök egy könyvelőnőt, aki összesen több mint kétmillió lejt tulajdonított el több Temes megyei vidéki iskolától, amelyeknek dolgozott.
Folytatódik a középkori Erdély egyik legfontosabb épülete, a gyulafehérvári fejedelmi palota restaurálása: a főépület tavalyi megnyitása után újabb szárnyat újítanak fel európai uniós alapokból.
Fokozott légköri instabilitás miatt adott ki elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést az ország hét megyéjére kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!