Az aláírók arra kérik az Európa Tanács parlamenti közgyűlését, hogy indítson vizsgálatot annak kiderítésére, hogyan alkalmazza Románia a nemzeti kisebbségek védelmét szolgáló intézkedéseket
Vizsgálat indulhat Románia ellen annak feltárására, hogyan alkalmazza Bukarest a kisebbségvédelmi intézkedéseket, miután az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének több tagja is panaszt tett a kormánypárti politikusok által a közelmúltban a német kisebbséggel szemben tett lejárató kijelentések miatt.
2018. október 23., 16:552018. október 23., 16:55
2018. október 23., 17:062018. október 23., 17:06
A beadványt 11 tagállam – köztük Magyarország és Németország – képviseletében a közgyűlés 22 tagja írta alá, magyar részről Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.
Az aláírók Liviu Pop volt oktatási miniszter, illetve Darius Vâlcov miniszterelnöki tanácsadó kijelentéseit idézik, amelyekben náci szervezetként tüntették fel a Német Demokrata Fórumot, illetve annak volt elnökét, Klaus Johannis jelenlegi államfőt.
A beadvány szerint „aggodalomra ad okot a kormányzati körökből származó rágalmazó kijelentések intenzitása és gyakorisága”, mint ahogy az is, hogy a vezető politikusok nem határolódtak el nyilvánosan ezektől a kijelentésektől.
Az aláírók ezért arra kérik az Európa Tanács parlamenti közgyűlését, hogy indítson vizsgálatot annak kiderítésére, hogyan alkalmazza Románia a nemzeti kisebbségek védelmét szolgáló intézkedéseket, és felszólítják Bukarestet, hogy sürgősen tegyen eleget a német kisebbség védelmére vonatkozó kötelezettségének.
Mint arról beszámoltunk, Darius Vâlcov miniszterelnöki tanácsadó olyan videót osztott meg közösségi oldalán, amely a Romániai Németek Demokrata Fórumát a náci Deutsche Volksgruppe jogutódjaként tünteti fel, Klaus Johannist pedig Adolf Hitlerként. Korábban Liviu Pop volt oktatási miniszter utalt arra, hogy a romániai németek szervezete a náci Deutsche Volksgruppe jogutódja lenne. Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter pedig annak kapcsán, hogy Johannis az augusztus 10-ei tüntetésen történt incidensek után azt mondta, hogy a könnygázt használó csendőrök elgázosították a tüntetőket, úgy fogalmazott: bátorságra vall egy német részéről az „elgázosítás” kifejezést használni.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
szóljon hozzá!