Fotó: Makkay József
A Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID/CIRDI) a felperesek valamennyi követelését elutasította a Verespatak-ügyben, és nem vette figyelembe a Gabriel Resources vagyoni követeléseit – ismertette a Romániát védő ügyvédi iroda a péntek késő esti ítélet néhány részletét.
2024. március 10., 15:062024. március 10., 15:06
2024. március 10., 15:112024. március 10., 15:11
A Gabriel Resources összesen mintegy 6,7 milliárd dollárt kért, kamatokkal együtt, de az ICSID úgy döntött, hogy Romániának nem kell semmit fizetnie.
A Leaua Damcali Deaconu Păunescu (LDDP) irodája rámutat, hogy
míg Románia azzal érvelt, hogy a Roșia Montana Gold Corporation, a Gabriel Resources és a román állami tulajdonú Minvest vállalat konzorciuma nem teljesítette az engedélyezési követelményeket, főként azért, mert nem kapott engedélyt a bányaprojektre.
– áll az ügyvédi iroda közleményében.
Így, miután elutasította a Gabriel Resources azon állítását, hogy Románia megsértette a két kétoldalú beruházási szerződést, a bíróság nem folytatta a felek kártérítés összegére vonatkozó érveinek vizsgálatát – tették hozzá a román ügyvédek.
Romániát a LALIVE és a Leaua Damcali Deaconu Păunescu (LDDP) konzorcium képviselte a választottbírósági eljárásban.
Mint arról beszámoltunk,
A Gabriel Resources képviselői bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet – tudatta a cég.
„Ez egy mélységesen elhibázott döntés” – mondta a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.
„A vállalat jogi tanácsadóival felülvizsgálja a bíróság döntését, hogy felmérje a lehetőségeit, beleértve az ítélet megfellebbezését az ICSID-egyezmény megsemmisítési eljárásán keresztül. Úgy véljük, hogy a többség döntése mélyen elhibázott. Amint azt a különvéleményt megfogalmazó döntőbíró is elismerte, a román kormánynak a Gabriel szerződéses jogaiba való folyamatos politikai beavatkozása megakadályozta egy, az állammal partnerségben birtokolt kiemelt bányaprojekt fejlesztését” – áll Anna El-Erian, a Gabriel Resources elnöke hivatalos közleményében.
A Gabriel Resources rámutat, hogy a bíróság döntése 2:1 arányban született.
Minderre annak kapcsán kérdeztek rá, hogy előzetesen mindketten azt a forgatókönyvet emlegették, hogy Románia elveszíti a pert.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondta, hogy miniszterelnöki minőségében nem férhetett hozzá az ügyvédek információihoz, és ezért nem tudta, hogyan fog végződni a per.
„Nem kaptam semmilyen információt az ügyvédektől. Nincs jogom hozzáférni az ügyvédek információihoz” – mondta Marcel Ciolacu szombaton Jászvásáron.
„A Verespatak-perben az ügyvédek azt mondták nekem, hogy az esélyek minimálisak, és hogy csoda lenne, ha nyerni tudnánk, de most itt vagyunk” – mondta Boloș.
Mint arról beszámoltunk, a kormányfőt és a minisztert több politikus is lemondásra szólította, arra hivatkozva, hogy az ítélethirdetés előtt tett nyilatkozataikkal sértették a román állam érdekeit. Egyesek egyenesen a tőzsde manipulálásával vádolják Ciolacut és Boloșt.
Feljelentést tesz Marcel Ciolacu ellen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az Országos Korrupcióellenes Ügyosztálynál (DNA) és a kanadai hatóságoknál is, az ellenzéki párt elnöke szerint ugyanis a kormányfő tiltott tőzsdei manipulációt követett el.
A román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!