Engedményt adnának a kötelező útadót fizető sofőröknek
Fotó: Pinti Attila
Legtöbb 24 órával a közúthasználat után is ki lehet fizetni a kötelező útadót egy törvénymódosító javaslat szerint, amely kissé fura utat jár be a parlamentben. Ugyanis bár kormánypárti politikusok kezdeményezték, a szenátus elutasította, a döntő kamaraként eljáró képviselőház közlekedési bizottsága viszont most zöld jelzést adott az útadós módosításnak.
2024. október 07., 19:452024. október 07., 19:45
Mint ismeretes, az útadó (rovinieta) az egyik olyan illeték, amelyet minden gépkocsi-tulajdonosnak ki kell fizetnie, ha a romániai közúthálózatot használja városon kívül: megyei, ország-, európai vagy gyorsforgalmi utakat, autópályákat (tehát Romániában nincs külön autópálya-matrica, sztrádahasználatra is az útadó kifizetése érvényes, amely kötelező külföldi állampolgárok, külföldről érkezők számára is). Az útdíjat többféle időtartamra lehet rendezni, viszont minden esetben előre ki kell fizetni.
Ezen módosítana egy törvénytervezet, amelyet a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai kezdeményeztek a parlamentben. Eszerint legtöbb 24 órával az úthasználat után is ki lehetne fizetni az illetéket. Az indoklásban kifejtik:
A kezdeményezők arra is emlékeztettek, hogy hasonló rendszer már működik Romániában, a fetești-i hídon, melynek használati díját legtöbb 24 órával az átkelés után is utalni lehet. „A liberális honatyák kezdeményezése a jóhiszemű sofőrök segítségére siet, konkrét megoldásokat kínálva, melyek a mindennapi valósághoz vannak igazítva” – nyilatkozta Alexandru Andrei Giurgiu megyei képviselő.
A kezdeményező szerint a módosító javaslatra rábólintott a döntő kamaraként eljáró képviselőház szállítási és infrastruktúraügyi szakbizottsága, így jó eséllyel elfogadja a plénum is.
Érdekesség ugyanakkor, hogy júniusban a felsőházban elutasították a tervezetet, mind a szakbizottságok tagjai, mind pedig a szenátorok, miután a kormány negatív véleményezést adott ki, alaposan meg is indokolva állásfoglalását. Eszerint
Ezzel együtt most úgy tűnik, valami oknál fogva „szimpatikusabbá vált” a kezdeményezés a képviselőházban, ahol jó úton halad az elfogadás felé.
Amint arról beszámoltunk,
amely időtartam tekintetében bővebb választási lehetőséget biztosít a városokon kívül közlekedő sofőrök számára. Immár egynapos „matrica” is igényelhető: személygépkocsik esetében 2,5 eurónak megfelelő összegbe kerül, szemben az eddig választható egyhetes időtartamért kifizetett 3 euróval.
Hétnapost már nem lehet kiváltani, a következő legrövidebb időtartam tíz napra szól, 3,3 eurós áron. Nincs már három hónapra szóló útdíjfizetési lehetőség sem, lehet viszont egy (30 napra) vagy két hónapra (60 napra), 5,3, illetve 8,4 euróért. Ennél hosszabb időszakra az autótulajdonosok már csak éves útadót fizethetnek, amelynek díja nem változott: 28 euró, azaz most 139,16 lej személygépkocsik számára. A legnagyobb útadót a 12 tonnásnál nagyobb teherautók után kell fizetni: egy évre 1210 eurót.
Az illetéket számos módon, online vagy benzinkutakban is ki lehet fizetni.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!