Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Hétfőtől életbe léptek az új tarifák a romániai útadórendszerben, amely időtartam tekintetében bővebb választási lehetőséget biztosít a városokon kívül közlekedő sofőrök számára.
2024. március 12., 20:032024. március 12., 20:03
Mint ismeretes, az útadó (rovinieta) az egyik olyan illeték, amelyet minden gépkocsi-tulajdonosnak ki kell fizetnie, ha a romániai közúthálózatot használja városon kívül: megyei, ország-, európai vagy gyorsforgalmi utakat, autópályákat. Március 11-én frissítették a díjszabásokat, és új időtartamokat is bevezettek, amelyekre kifizethető az illeték.
Hétnapost már nem lehet kiváltani, a következő legrövidebb időtartam tíz napra szól, 3,3 eurós áron. Nincs már három hónapra szóló útdíjfizetési lehetőség sem, lehet viszont egy (30 napra) vagy két hónapra (60 napra), 5,3, illetve 8,4 euróért. Ennél hosszabb időszakra az autótulajdonosok már csak éves útadót fizethetnek, amelynek díja nem változott: 28 euró, azaz most 139,16 lej személygépkocsik számára. Amint az útügyi hatóságok által közölt táblázatból kiderül, a legnagyobb útadót a 12 tonnásnál nagyobb teherautók után kell fizetni: egy évre 1210 eurót.
Fotó: DRDP – Útügyi hatóság
Mint ismeretes, Romániában rögzített kamerákkal is ellenőrzik az útadó kifizetését a közutakon. A szabálysértés 250–500 lej közötti pénzbírsággal büntethető, teherautók esetében az összeg a 4500 lejt is elérheti. A vétkes autótulajdonost legtöbb négy hónapon belül értesíteniük kell a hatóságoknak a szabálysértésről, ellenkező esetben elévül a bírság. A szabálysértés és az értesítés között eltelt időszakban a tulajdonos csupán egyszer büntethető. Az útadó megléte ellenőrizhető, kifizethető a közútkezelő hatóság honlapján.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!