Fotó: 123RF
A korrupció továbbra is jelentős kockázatot jelent Romániában – szögezte le az Európai bizottság a Romániáról szóló legfrissebb jogállamisági jelentésben, amely kisebbségü témákkal nem foglalkozik.
2024. július 24., 14:582024. július 24., 14:58
A testület minden évben kiadja a ragállamok helyzetével kapcsolatos álláspontját.
Az idei, Romániáról szóló dokumentum egyebek mellett megállapítja, hogy az elévüléssel kapcsolatos késedelmes romániai jogalkotás továbbra is számos korrupciós ügy lezárásához és az ítéletek törléséhez vezetett.
A 2023-as jogállamisági jelentéshez képest az Európai Bizottság megállapítja, hogy
Arra is felhívja a figyelmet, hogy nem történt előrelépés a közszolgálati médiumok független irányításának és szerkesztői függetlenségének megerősítését célzó szabályok és mechanizmusok terén sem, ahogy azt a közszolgálati médiaszolgáltatásokra vonatkozó európai normák rögzítik.
A Bizottság amiatt is bírálja Romániát, hogy
és azt is felrója, hogy a politikai pártok finanszírozásának átláthatóságának javítását célzó jogszabály elfogadása továbbra is függőben van.
A jelentés ugyanakkor a pozitívumok között említi, hogy további lépések történtek a korrupciós bűncselekmények ügyében indított nyomozások és büntetőeljárások rendszerét illetően az igazságszolgáltatásban.
Megjegyzik ugyanakkor:
A jelentés leszögezi: a közbeszerzés továbbra is magas korrupciós kockázatú ágazat, és mivel ez egy kiemelt fontosságú terület, lépéseket tesznek a közbeszerzésben a korrupcióra leginkább hajlamos területek és eljárások azonosítására.
A dokumentum kisebbségi ügyekre nem tér ki.
Uniós biztos: egyes EU-tagállamokban romlott a jogállamiság helyzete
Az Európai Bizottság tavaly közzétett jogállamisági jelentésében foglalt ajánlások több mint kétharmadát (68 százalékát) az európai uniós tagállamok teljes mértékben vagy részben teljesítették, egyes tagországok esetében azonban továbbra is aggályok állnak fenn, vagy a helyzet tovább romlott a jogállamiság érvényesülése szempontjából – jelentette ki Vera Jourová, az EU brüsszeli végrehajtó testületének átláthatóságért és értékekért felelős tagja szerdán Brüsszelben.
A cseh biztos az Európai Bizottság idei, úgynevezett országspecifikus ajánlásokat is tartalmazó – immár ötödik – jogállamisági jelentésének bemutatásakor közölte: egyes tagországok esetében aggodalomra ad okot a bírói függetlenség helyzete, néhány esetben pedig a helyzet romlása figyelhető meg.
A jelentés egyebek mellett azt mutatja, hogy korrupció továbbra is aggodalomra ad okot az Európai Unió egészében, számos tagállamban továbbra is aggályos a közszolgálati műsorszolgáltatók független irányítása vagy pénzügyi stabilitása, a civil társadalom és az emberi jogvédők pedig egyre gyakrabban szembesülnek kihívásokkal, jogi korlátozásokkal és támadásokkal, sőt bizonyos tagállamokban szisztematikusan korlátozzák működésüket – emelte ki az uniós biztos.
Az elnökjelölteket népszerűsítő videókkal kapcsolatos több panaszt is befogadott a Központi Választási Iroda (BEC) szombati ülésén, és elrendelte a klipek, valamint a hozzájuk kapcsolódó anyagok eltávolítását.
Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő a NATO romániai napja alkalmából kiadott szombati üzenetében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordul a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU), miután a Konstanca Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Raluca Ştefan egy interjúban azt mondta, hogy azért váltotta le a sürgősségi osztály vezetőjét, Rodica Tudorant, mert f&
Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.
A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.
Egymásnak ellentmondó hírek röppentek föl szombaton a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) háza tájáról: a Mediafax hírügynökség saját értesüléseire hivatkozva azt állította, hogy szombaton felfüggesztették tisztségéből Claudiu Târziut,
Két célt akar megvalósítani Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezt követően akár távozhat is tisztségéből.
A román rendőrség szombati tájékoztatása szerint március 21. és április 3. között összesen 162 helyszínen tartottak házkutatást a hatóságok gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatos ügyekben, és 54 825 166 lej értékben foglaltak le javakat.
szóljon hozzá!