Fotó: Facebook/ Adelina Radulescu
Személyesen kérte számon a Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) ügyvezető elnöke, Florin Daniel Șandru azt az Argeș megyei, nyugállományú hírszerzési alkalmazottakat tömörítő szervezetet, amely az elmúlt héten Pitești-en emlékművet állított a hírhedt kommunista titkosrendőrség, a Szekuritáté „hőseinek”.
2022. szeptember 20., 19:442022. szeptember 20., 19:44
Șandru hétfőn délután ellátogatott a dél-romániai megyeszékhely hősi temetőjébe, hogy lerója kegyeletét az igazi hősök előtt, és „bocsánatot kérjen tőlük” az emlékmű miatt. Emellett azt is közölte, hogy találkozót kezdeményezett az emlékművet állíttató, nyugalmazott SRI-s tiszteket tömörítő egyesület vezetőivel, és felszólította őket, hogy nyilvánosan fejtsék ki álláspontjukat.
„Ma, 33 évvel a forradalom után, egy olyan Romániában, amely fájdalomra és szenvedésre építette demokráciáját, erkölcsi kötelességünk a kommunista rendszer hősei emlékének ápolása és az, hogy megmutassuk az igazságot a nyilvánosságnak” – szögezte le az elnök, aki hozzátéve: mivel az emlékművön álló felirat homályos értelmű, továbbra is annak elbontását szorgalmazzák.
Mint megírtuk, a csütörtökön felavatott emlékmű felirata szerint azon katonáknak állít emléket, akik a „láthatatlan fronton” tevékenykedtek „Románia alapvető értékeinek” védelméért.
Leszögezte: a Szekuritáté tagjai számos bűnt követtek el a kommunista rendszer idején.
„Szomorú, hogy harminc év után ilyesmi történik, elkezdtek előjönni a patkányok az alagútból. Nem tűrhetjük az ilyesmit, és a nyilvánosság tudomására kell hoznunk” – mutatott rá felháborodottan Rizescu.
Egy, a kommunizmus idején elkövetett rémtetteket relativizáló személyek felelősségre vonását lehetővé tevő törvény szükségességét vetette fel a kommunizmus bűneit kutató intézet.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!