Fotó: Facebook/ Adelina Radulescu
Egy, a kommunizmus idején elkövetett rémtetteket relativizáló személyek felelősségre vonását lehetővé tevő törvény szükségességét vetette fel a kommunizmus bűneit kutató intézet, miután nyugalmazott hírszerzők a Szekuritáté egykori tagjainak állítottak emlékművet Pitești-en.
2022. szeptember 19., 11:252022. szeptember 19., 11:25
2022. szeptember 19., 11:302022. szeptember 19., 11:30
Az emlékművet csütörtökön délután avatták fel a dél-romániai Argeș megye székhelyén „a láthatatlan hősöknek”, akik a „láthatatlan fronton” használták „az információ fegyverét, hogy ezzel megállítsák és ellensúlyozzák a román nemzet elleni fenyegetéseket”.
Az avatáson nem csupán a SRI, hanem a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) és a Katonai Hírszerző Szolgálat nyugalmazott tisztjei is részt vettek, de a védelmi és a belügyi tárca nyugállományú alkalmazottait tömörítő szervezetek tagjai is ott voltak az ország számos megyéjéből, valamint a Mária Királyné Hősök Kultusza Egyesület nevű szervezet is képviseltette magát.
Az eset nem maradt visszhang nélkül. Alexandru Muraru, a bukaresti kormány antiszemitizmus és idegengyűlölet elleni politikáért felelős különmegbízottja arra szólította fel a hatóságokat, hogy távolítsák el az emlékművet a városból. Emlékeztetett: a román parlament 2006-ban elfogadta a kommunizmus elítéléséről szóló jelentést,
Leszögezte: a Szekuritáté a kommunista párt fegyveres karja volt, amely hatalomban tartotta a kleptokrata, visszaéléseket elkövető, diktatórikus és gyilkos kommunista elitet, ezért minden olyan kísérlet, amely a szerepe relativizálását célozza, sértés a kommunizmus áldozataival szemben, és eltéríti az országot az európai útról.
A Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) pénteken közleményben követelte az emlékmű eltávolítását, valamint azt, hogy az állami szervek határolódjanak el a totalitárius jellegű akciótól. Az intézet szerint
Emlékeztet: a „láthatatlan front” állambiztonsági harcosai közül a legtöbben éppen akkor haltak meg, amikor a kommunizmus ellen fegyvert ragadó igazi hősök ellen harcoltak. Daniel Șandru, az IICMER vezetője szégyenletesnek nevezte az emlékműavatást. „Folytatni fogjuk az egyeztetéseket egy, a kommunista rendszer által elkövetett rémtettekre vonatkozó törvénytervezetről. Sajnos jelenleg nincs olyan törvény, mint az a jogszabály, amely az idegengyűlölő, antiszemita szervezetekre vagy megnyilvánulásokra vonatkozik” – szögezte le az Europa FM rádiónak nyilatkozva.
Az emlékműavatás már csak azért is felháborodást váltott ki, mert a helyszínéül választott megyeszékhely szolgált a hírhedt „Pitești-kísérlet” otthonául, amelyben a kommunista rendszerrel szemben álló politikai foglyokat kínzás útján próbáltak „példás” polgárokká átnevelni. A program 1949 és 1952 között zajlott.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!