Fotó: Facebook/ Adelina Radulescu
Személyesen kérte számon a Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) ügyvezető elnöke, Florin Daniel Șandru azt az Argeș megyei, nyugállományú hírszerzési alkalmazottakat tömörítő szervezetet, amely az elmúlt héten Pitești-en emlékművet állított a hírhedt kommunista titkosrendőrség, a Szekuritáté „hőseinek”.
2022. szeptember 20., 19:442022. szeptember 20., 19:44
Șandru hétfőn délután ellátogatott a dél-romániai megyeszékhely hősi temetőjébe, hogy lerója kegyeletét az igazi hősök előtt, és „bocsánatot kérjen tőlük” az emlékmű miatt. Emellett azt is közölte, hogy találkozót kezdeményezett az emlékművet állíttató, nyugalmazott SRI-s tiszteket tömörítő egyesület vezetőivel, és felszólította őket, hogy nyilvánosan fejtsék ki álláspontjukat.
„Ma, 33 évvel a forradalom után, egy olyan Romániában, amely fájdalomra és szenvedésre építette demokráciáját, erkölcsi kötelességünk a kommunista rendszer hősei emlékének ápolása és az, hogy megmutassuk az igazságot a nyilvánosságnak” – szögezte le az elnök, aki hozzátéve: mivel az emlékművön álló felirat homályos értelmű, továbbra is annak elbontását szorgalmazzák.
Mint megírtuk, a csütörtökön felavatott emlékmű felirata szerint azon katonáknak állít emléket, akik a „láthatatlan fronton” tevékenykedtek „Románia alapvető értékeinek” védelméért.
Leszögezte: a Szekuritáté tagjai számos bűnt követtek el a kommunista rendszer idején.
„Szomorú, hogy harminc év után ilyesmi történik, elkezdtek előjönni a patkányok az alagútból. Nem tűrhetjük az ilyesmit, és a nyilvánosság tudomására kell hoznunk” – mutatott rá felháborodottan Rizescu.
Egy, a kommunizmus idején elkövetett rémtetteket relativizáló személyek felelősségre vonását lehetővé tevő törvény szükségességét vetette fel a kommunizmus bűneit kutató intézet.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!