Fotó: Facebook/ Adelina Radulescu
Személyesen kérte számon a Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) ügyvezető elnöke, Florin Daniel Șandru azt az Argeș megyei, nyugállományú hírszerzési alkalmazottakat tömörítő szervezetet, amely az elmúlt héten Pitești-en emlékművet állított a hírhedt kommunista titkosrendőrség, a Szekuritáté „hőseinek”.
2022. szeptember 20., 19:442022. szeptember 20., 19:44
Șandru hétfőn délután ellátogatott a dél-romániai megyeszékhely hősi temetőjébe, hogy lerója kegyeletét az igazi hősök előtt, és „bocsánatot kérjen tőlük” az emlékmű miatt. Emellett azt is közölte, hogy találkozót kezdeményezett az emlékművet állíttató, nyugalmazott SRI-s tiszteket tömörítő egyesület vezetőivel, és felszólította őket, hogy nyilvánosan fejtsék ki álláspontjukat.
„Ma, 33 évvel a forradalom után, egy olyan Romániában, amely fájdalomra és szenvedésre építette demokráciáját, erkölcsi kötelességünk a kommunista rendszer hősei emlékének ápolása és az, hogy megmutassuk az igazságot a nyilvánosságnak” – szögezte le az elnök, aki hozzátéve: mivel az emlékművön álló felirat homályos értelmű, továbbra is annak elbontását szorgalmazzák.
Mint megírtuk, a csütörtökön felavatott emlékmű felirata szerint azon katonáknak állít emléket, akik a „láthatatlan fronton” tevékenykedtek „Románia alapvető értékeinek” védelméért.
Leszögezte: a Szekuritáté tagjai számos bűnt követtek el a kommunista rendszer idején.
„Szomorú, hogy harminc év után ilyesmi történik, elkezdtek előjönni a patkányok az alagútból. Nem tűrhetjük az ilyesmit, és a nyilvánosság tudomására kell hoznunk” – mutatott rá felháborodottan Rizescu.
Egy, a kommunizmus idején elkövetett rémtetteket relativizáló személyek felelősségre vonását lehetővé tevő törvény szükségességét vetette fel a kommunizmus bűneit kutató intézet.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!