Fotó: Haáz Vince
Egyelőre nem lehet eldönteni, hogy az oktatási miniszteri rendelettel várhatóan ma megjelenő módosítások javítanak-e majd a romániai oktatás minőségén vagy sem, az viszont az érintettek egybehangzó véleménye szerint egyértelmű, hogy teljesen más lesz a tanévszerkezet, az értékelés ritmusa, ehhez pedig pedagógusnak és diáknak egyformán alkalmazkodnia kell.
2022. június 01., 11:192022. június 01., 11:19
„A tanároknak másként kell megtervezniük a tanévet, hiszen az eddigi rutin megváltozik az értékelésben, nagyobb szabadságot kapnak arra is, hogy mikor adnak jegyet, és nem lesz félévi dolgozat, félévi lezárás” – sorolta Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) székelyföldi alelnöke, amikor a következő tanévtől várható módosításoktásokról kérdeztük. Leszögezte egyúttal:
Az oktatási szakember szerint a tanintézetekre hárul első időszakban a feladat, hogy kövessék, minden tanár napirenden legyen a tananyaggal, folyamatos és következetes legyen az értékelés. „Amíg az új rendszernek kialakul a rutinja, erre nagy figyelmet kell fordítani, mert nem minden pedagógus tud egyformán alkalmazkodni a változáshoz, viszont
– mondta Kiss Imre. Arra is kitért, hogy minden változás az érintettek egy részétől az elején ellenállásba ütközik, de az alkalmazás közben, a gyakorlatban tapasztalják meg az előnyeit és a hátrányait.
A főtanfelügyelő szerint a tanévszerkezet valójában nem sokat változik, hiszen ezek a rövidebb-hosszabb vakációk eddig is léteztek, és feldarabolták a tanévet.
„A pedagógusoknak fel kell nőniük a feladathoz, felelősségteljesen kell élniük a döntés szabadságával, megfelelően kell megtervezniük a munkát, hogy ne legyenek visszaélések, csúszások, a diák kárára” – összegzett Kiss Imre.
Hasonlóképpen vélekedik Vass Péter, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetségének (MAKOSZ) elnöke. Aki lapunknak elmondta, alapból nincs kifogásuk a módosítások ellen, amikor a végleges változatot kiközlik, több konkrétumot is tudnak majd.
Majd amikor elkezdődik a módosítások alkalmazása, az érintettek megszokják az új rendszert, véget ér egy tanév, akkor lehet majd mérleget vonni arról, hogy összességében ezek javítottak a romániai oktatás minőségén vagy sem” – szögezte le Vass Péter.
Kedden jelenik meg a közoktatási intézmények működéséről szóló miniszteri rendelet, de a fontosabb módosításokat már hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Amint arról beszámoltunk, Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter hétfőn jelentette be a szeptemberben rajtoló tanévtől várható módosításokat. Az egyik legfontosabb változás, hogy ezentúl nem számolnak félév végi tanulmányi átlagot, hanem csak a tanév végén vonnak mérleget a diákok által addig kapott osztályzatok alapján. Ugyanígy nem lesznek többé félévi dolgozatok sem.
A tanügyminiszter bejelentése szerint ugyanakkor a tanárok számára nagyobb autonómiát biztosítanak abban, hogy mikor és miként méri fel a tudásszintet. Azt pedig, hogy egy tantárgyból legkevesebb hány osztályzat kell, az n+3 képlettel fogják kiszámítani, ahol az n azt mutatja, hogy az illető tantárgyból heti hány órája volt a diáknak. „Például egy olyan tantárgy esetében, amelyet heti két órában tanulnak a diákok, legalább 5 osztályzatra lesz szükség a tanévben” – magyarázta a tárcavezető.
Az Egészséges étel az iskolákban program országos szinten való bevezetését javasolja a 2022–2023-as tanévtől Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!