Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az Egészséges étel az iskolákban program országos szinten való bevezetését javasolja a 2022–2023-as tanévtől Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. Az elképzelés szerint a 2022 és 2027 között futó programot a mezőgazdasági minisztériummal közösen bonyolítanák le.
2022. május 30., 13:342022. május 30., 13:34
2022. május 30., 13:572022. május 30., 13:57
A tárcavezető hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, a kezdeményezés az iskolaelhagyást lenne hivatott csökkenteni, így elsősorban a lemorzsolódás szempontjából nagyon és közepes mértékben veszélyeztetett tanintézeteket vonnák be a programba, amellyel az oktatási, mezőgazdasági, egészségügyi, pénzügy-, illetve az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium képviselőiből álló munkacsoport foglalkozik majd.
Az elképzelés szerint a mezőgazdasági minisztériummal való együttműködés révén hazai termékeket használnának fel az étkeztetéshez – írja az Agerpres.
Az oktatási miniszter beszámolt a több tanintézetben jelenleg is futó, Meleg ételt az iskoláknak kísérleti programról is, amelyre 14 millió eurót különített el a kormány csak a második félévre. Mint mondta, ezt 150 iskolában kellett volna elindítani, de csak 134 tanintézetben valósult meg. Három Bihar megyei, egy Bákó megyei, két Beszterce-Naszód megyei, két bukaresti, két Buzău, két Hunyad, egy Hargita, egy Maros, egy Temes és egy Galac megyei iskolában nem sikerült gyakorlatba ültetni. A legtöbb esetben a közbeszerzés elakadása vagy az ajánlattevők hiánya miatt hiúsult meg a kezdeményezés.
Sorin Cîmpeanu elmondta még, hogy a tantervbe 2023-tól bevezetendő, Életre nevelés elnevezésű tantárgy keretében az egészséges táplálkozásról is tanulni fognak a diákok.
Kedden jelenik meg a közoktatási intézmények működéséről szóló miniszteri rendelet, de a fontosabb módosításokat már hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter.
Tüntetés a minisztérium előtt: meleg ételt követelnek minden iskolába
Az oktatási minisztérium székhelye előtt tüntettek hétfőn a Declic közösség és a tanulók képviselői, egy olyan országos program elindítását követelve, amelynek keretében valamennyi iskolában biztosítanák a meleg ételt a tanulóknak. A jelenlévők többek között azt skandálták, hogy „Meleg ételt akarunk, nem hazugságokat!”, „Elég a hideg ételből!”. A tiltakozók egy óriáskanalat, valamint túlméretezett merőkanalat és tányérokat tartottak a kezükben. A tüntetés után a Declic közösség és a Tanulók Országos Tanácsának képviselői megbeszélést folytatnak Sorin Cîmpeanu oktatási miniszterrel, akitől követelni fogják egy olyan országos program elindítását, amelynek keretében minden iskolában biztosítanák a meleg ételt a tanulóknak. Ugyanakkor egy erről szóló, több mint 18 600 aláírást tartalmazó petíciót is átadnak a tárcavezetőnek.
„Ez egyfajta tiltakozás, amellyel a cél felhívni a figyelmet arra, hogy milyen súlyos a helyzet az iskolákban, ahol a diákok vagy egészségtelen ételeket kapnak, vagy egyáltalán nem kapnak ételt. Néhány gyermek számára az iskolában kapott étel jelenti az egyetlen étkezést a nap folyamán” – idézte a sajtóközlemény Denisa Soarét, a Declic kampányfelelősét. A tiltakozók hangsúlyozzák, egy ehhez hasonló kísérleti program már működik, évről évre sürgősségi rendelettel meghosszabbítják, de „hatástalan. „Gyakran előfordul, hogy a meleg ételt végül hideg szendvics váltja fel, vagy az étel csak papíron létezik, mert a sürgősségi rendelet alkalmazási szabályait későn teszik közzé, és a helyi hatóságok későn írják ki pályázatot az élelmiszer-beszállításra” – mondta Denisa Soare.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
szóljon hozzá!