Képünk illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
Romániai élen jár az egy főre jutó kórházi ágyak tekintetében az Európai Unióban, bár ez nem feltétlenül az egészségügyi rendszert dicséri az Eurostat nemrég közzétett adatai szerint.
2024. július 17., 20:192024. július 17., 20:19
2022-ben az Európai Unióban összesen 2,3 millió kórházi ágy állt rendelkezésre. Az elmúlt évtized folyamán a kórházi ágyak száma 7 százalékkal, azaz 171 110 ággyal csökkent.
Ez a csökkenés nemcsak a fekvőbeteg ellátásra szolgáló ágyak számának változását tükrözi – mivel az adatok nem tartalmazzák a nappali és járóbeteg ellátást szolgáló ágyakat –, hanem a tudományos és technológiai fejlődés hatását is, amelyek rövidítették a fekvőbeteg ellátásban eltöltött átlagos időt, vagy nappali és járóbeteg ellátással helyettesítették azokat – olvasható az Eurostat cikkében.
A legkevesebb kórházi ágyat Máltán (2 158), Luxemburgban (2 609) és Cipruson (2 857) regisztrálták.
Németország nemcsak a legtöbb kórházi ággyal rendelkezett, hanem a népesség arányához viszonyítva is a második helyen állt, 100 000 főre vetítve 766 ággyal. Bulgária vezet ebben a tekintetben, ahol 100 000 emberre átlagosan 823 kórházi ágy jutott.
A legalacsonyabb ágyarányt Svédországban (190 ágy), Hollandiában (245 ágy), Dániában (248 ágy), Finnországban (261 ágy), Írországban (291 ágy) és Spanyolországban (294 ágy) mérték, mindegyik országban 100 000 főre vetítve kevesebb mint 300 ágy jutott.
A hosszú távú ápolási ágyak tekintetében, amelyek ápolási és egyéb hosszú távú ápolási intézményekben találhatók, Hollandia vezetett 2022-ben 100 000 főre vetítve 1 420 ággyal, ezt követte Svédország 1 299 ággyal és Belgium 1 283 ággyal. A legalacsonyabb arányt Bulgária (25 ágy) és Görögország (26 ágy) mutatta, őket követte Lengyelország 214 ággyal 100 000 főre vetítve.
Európai összehasonlításban viszonylag sok a kórházi ágy Romániában, de kevés az orvos, és kevés pénzt fordítanak egészségügyre – derül ki az Erdélystat.ro statisztikai portálon csütörtökön közzétett elemzésből.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!