Képünk illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
Romániai élen jár az egy főre jutó kórházi ágyak tekintetében az Európai Unióban, bár ez nem feltétlenül az egészségügyi rendszert dicséri az Eurostat nemrég közzétett adatai szerint.
2024. július 17., 20:192024. július 17., 20:19
2022-ben az Európai Unióban összesen 2,3 millió kórházi ágy állt rendelkezésre. Az elmúlt évtized folyamán a kórházi ágyak száma 7 százalékkal, azaz 171 110 ággyal csökkent.
Ez a csökkenés nemcsak a fekvőbeteg ellátásra szolgáló ágyak számának változását tükrözi – mivel az adatok nem tartalmazzák a nappali és járóbeteg ellátást szolgáló ágyakat –, hanem a tudományos és technológiai fejlődés hatását is, amelyek rövidítették a fekvőbeteg ellátásban eltöltött átlagos időt, vagy nappali és járóbeteg ellátással helyettesítették azokat – olvasható az Eurostat cikkében.
A legkevesebb kórházi ágyat Máltán (2 158), Luxemburgban (2 609) és Cipruson (2 857) regisztrálták.
Németország nemcsak a legtöbb kórházi ággyal rendelkezett, hanem a népesség arányához viszonyítva is a második helyen állt, 100 000 főre vetítve 766 ággyal. Bulgária vezet ebben a tekintetben, ahol 100 000 emberre átlagosan 823 kórházi ágy jutott.
A legalacsonyabb ágyarányt Svédországban (190 ágy), Hollandiában (245 ágy), Dániában (248 ágy), Finnországban (261 ágy), Írországban (291 ágy) és Spanyolországban (294 ágy) mérték, mindegyik országban 100 000 főre vetítve kevesebb mint 300 ágy jutott.
A hosszú távú ápolási ágyak tekintetében, amelyek ápolási és egyéb hosszú távú ápolási intézményekben találhatók, Hollandia vezetett 2022-ben 100 000 főre vetítve 1 420 ággyal, ezt követte Svédország 1 299 ággyal és Belgium 1 283 ággyal. A legalacsonyabb arányt Bulgária (25 ágy) és Görögország (26 ágy) mutatta, őket követte Lengyelország 214 ággyal 100 000 főre vetítve.
Európai összehasonlításban viszonylag sok a kórházi ágy Romániában, de kevés az orvos, és kevés pénzt fordítanak egészségügyre – derül ki az Erdélystat.ro statisztikai portálon csütörtökön közzétett elemzésből.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott a földfizikai intézet.
„Teljes összhangban a lelkiismeretemmel, a politikai és morális meggyőződésemmel tudtam szavazni” – jelentette ki a sajtónak vasárnap az RMDSZ honlapja szerint Kelemen Hunor, miután leadta a szavazatát Csíkkarcfalva polgármesteri hivatalában.
Összesen 306 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 33 megalapozatlan volt, további 87-et vizsgálnak a hatóságok – jelentette ki vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) államelnökjelöltje, Nicolae Ciucă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje, Marcel Ciolacu, az USR elnökjelöltje, Elena Lasconi, valamint Mircea Geoană független jelölt is leadta szavazatát vasárnap.
Vasárnap több mint 18 millió román állampolgárt várnak az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!