Képünk illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
Romániai élen jár az egy főre jutó kórházi ágyak tekintetében az Európai Unióban, bár ez nem feltétlenül az egészségügyi rendszert dicséri az Eurostat nemrég közzétett adatai szerint.
2024. július 17., 20:192024. július 17., 20:19
2022-ben az Európai Unióban összesen 2,3 millió kórházi ágy állt rendelkezésre. Az elmúlt évtized folyamán a kórházi ágyak száma 7 százalékkal, azaz 171 110 ággyal csökkent.
Ez a csökkenés nemcsak a fekvőbeteg ellátásra szolgáló ágyak számának változását tükrözi – mivel az adatok nem tartalmazzák a nappali és járóbeteg ellátást szolgáló ágyakat –, hanem a tudományos és technológiai fejlődés hatását is, amelyek rövidítették a fekvőbeteg ellátásban eltöltött átlagos időt, vagy nappali és járóbeteg ellátással helyettesítették azokat – olvasható az Eurostat cikkében.
A legkevesebb kórházi ágyat Máltán (2 158), Luxemburgban (2 609) és Cipruson (2 857) regisztrálták.
Németország nemcsak a legtöbb kórházi ággyal rendelkezett, hanem a népesség arányához viszonyítva is a második helyen állt, 100 000 főre vetítve 766 ággyal. Bulgária vezet ebben a tekintetben, ahol 100 000 emberre átlagosan 823 kórházi ágy jutott.
A legalacsonyabb ágyarányt Svédországban (190 ágy), Hollandiában (245 ágy), Dániában (248 ágy), Finnországban (261 ágy), Írországban (291 ágy) és Spanyolországban (294 ágy) mérték, mindegyik országban 100 000 főre vetítve kevesebb mint 300 ágy jutott.
A hosszú távú ápolási ágyak tekintetében, amelyek ápolási és egyéb hosszú távú ápolási intézményekben találhatók, Hollandia vezetett 2022-ben 100 000 főre vetítve 1 420 ággyal, ezt követte Svédország 1 299 ággyal és Belgium 1 283 ággyal. A legalacsonyabb arányt Bulgária (25 ágy) és Görögország (26 ágy) mutatta, őket követte Lengyelország 214 ággyal 100 000 főre vetítve.
Európai összehasonlításban viszonylag sok a kórházi ágy Romániában, de kevés az orvos, és kevés pénzt fordítanak egészségügyre – derül ki az Erdélystat.ro statisztikai portálon csütörtökön közzétett elemzésből.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
szóljon hozzá!