Képünk illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
Romániai élen jár az egy főre jutó kórházi ágyak tekintetében az Európai Unióban, bár ez nem feltétlenül az egészségügyi rendszert dicséri az Eurostat nemrég közzétett adatai szerint.
2024. július 17., 20:192024. július 17., 20:19
2022-ben az Európai Unióban összesen 2,3 millió kórházi ágy állt rendelkezésre. Az elmúlt évtized folyamán a kórházi ágyak száma 7 százalékkal, azaz 171 110 ággyal csökkent.
Ez a csökkenés nemcsak a fekvőbeteg ellátásra szolgáló ágyak számának változását tükrözi – mivel az adatok nem tartalmazzák a nappali és járóbeteg ellátást szolgáló ágyakat –, hanem a tudományos és technológiai fejlődés hatását is, amelyek rövidítették a fekvőbeteg ellátásban eltöltött átlagos időt, vagy nappali és járóbeteg ellátással helyettesítették azokat – olvasható az Eurostat cikkében.
A legkevesebb kórházi ágyat Máltán (2 158), Luxemburgban (2 609) és Cipruson (2 857) regisztrálták.
Németország nemcsak a legtöbb kórházi ággyal rendelkezett, hanem a népesség arányához viszonyítva is a második helyen állt, 100 000 főre vetítve 766 ággyal. Bulgária vezet ebben a tekintetben, ahol 100 000 emberre átlagosan 823 kórházi ágy jutott.
A legalacsonyabb ágyarányt Svédországban (190 ágy), Hollandiában (245 ágy), Dániában (248 ágy), Finnországban (261 ágy), Írországban (291 ágy) és Spanyolországban (294 ágy) mérték, mindegyik országban 100 000 főre vetítve kevesebb mint 300 ágy jutott.
A hosszú távú ápolási ágyak tekintetében, amelyek ápolási és egyéb hosszú távú ápolási intézményekben találhatók, Hollandia vezetett 2022-ben 100 000 főre vetítve 1 420 ággyal, ezt követte Svédország 1 299 ággyal és Belgium 1 283 ággyal. A legalacsonyabb arányt Bulgária (25 ágy) és Görögország (26 ágy) mutatta, őket követte Lengyelország 214 ággyal 100 000 főre vetítve.
Európai összehasonlításban viszonylag sok a kórházi ágy Romániában, de kevés az orvos, és kevés pénzt fordítanak egészségügyre – derül ki az Erdélystat.ro statisztikai portálon csütörtökön közzétett elemzésből.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!