Fotó: Gov.ro
Mihai Tudose kormányfő csütörtökön este leszögezte: románként és kormányfőként egyaránt elutasítja a párbeszédet „Románia egy részének autonómiájáról”.
2018. január 11., 19:242018. január 11., 19:24
2018. január 11., 21:582018. január 11., 21:58
A miniszterelnök vélhetően arra reagált közösségi oldalán, hogy Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke a nap folyamán a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos nyilatkozata visszavonására és bocsánatkérésre kérte Tudosét.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke szerint Mihai Tudose kormányfő a középkort idéző üzenetet fogalmazott meg szerdán este a Realitatea hírtelevízióban.
Facebook-bejegyzésében a szociáldemokrata kormányfő leszögezte: románként és kormányfőként is elutasítja a párbeszédet „Románia egy részének autonómiájáról”, mivel az szerinte alkotmánysértő lenne.
Mihai Tudose emlékeztetett arra is, hogy a román alkotmány kimondja a román állam egységét és oszthatatlanságát.
Mint arról beszámoltunk, Tudose szerdán este a Realitatea hírtelevíziónak úgy nyilatkozott, hogy a magyar pártok autonómianyilatkozatának csupán az a célja, hogy román-magyar marakodással teljen el Erdély és Románia egyesülése kinyilvánításának a centenáriumi éve. A kormányfő ugyanakkor a bukaresti sajtóban megjelent híradások szerint durván meg is fenyegette a székelyeket. „Ugyanaz lesz a válaszom, mint amikor, nem tudom milyen nap alkalmából, zászlót próbáltak kitűzni. Ekkor világossá tettem, hogy ha az a zászló lobogni fog a szélben, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is” – idézték román hírforrások a miniszterelnököt.
Porcsalmi Bálint csütörtökön felelőtlennek és a miniszterelnöki tisztséghez méltatlannak minősítette a kormányfő nyilatkozatát. Az RMDSZ ügyvezető elnöke úgy vélte, hogy „a primitív és középkori viszonyokra jellemző" nyilatkozatával a miniszterelnök „leplezetlenül megfenyegette" a székelyföldi magyar közösséget.
„A miniszterelnök vagy nem tájékozott, vagy semmit nem értett meg az RMDSZ arra vonatkozó javaslatából, hogy kezdődjön őszinte párbeszéd a románokkal az autonómiáról” – fogalmazott Porcsalmi Bálint. Hozzátette: Mihai Tudose jelezheti, hogy nem ért egyet egy nyilatkozattal vagy egy politikai projekttel, „de nem küldheti akasztófára azokat, akik nem értenek egyet vele".
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
szóljon hozzá!