Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Csak azok az alkalmazottak dolgozhatnak a továbbiakban az állami és magán egészségügyi intézményekben, akik uniós COVID-igazolvánnyal bizonyítani tudják, hogy védettek a koronavírussal szemben, vagy van egy negatív teszteredményük.
2021. szeptember 27., 18:562021. szeptember 27., 18:56
2021. szeptember 27., 22:412021. szeptember 27., 22:41
A szaktárca tájékoztatása szerint az egészségügyi dolgozóktól kért Covid-igazolványnak tanúsítania kell, hogy birtokosa megkapta a teljes oltást legalább 10 napja, kigyógyult a Covid-19-ből, és az első pozitív teszt eredményétől legalább 15 és legtöbb 180 nap telt el, vagy pedig rendelkezik egy negatív teszteredménnyel (a miniszteri rendeletben előírtaknak megfelelően elvégzett PCR- vagy antigén gyorsteszttel végzett tesztelést követően).
„Az első vonalban dolgozó orvosoknak, nővéreknek, mindenkinek, aki a koronavírus ellen küzd, hálával tartozunk. Őket és a betegeket is meg akarjuk védeni attól, hogy a korházban kapják el a vírust, ezt a célt szolgálja a javaslat. Az oltás ingyenes és mindenki számára biztosított, de ha valaki nem akar oltakozni, a tesztelést és annak költségét is vállalnia kell” – idézte Cseke Attila megbízott egészségügyi minisztert az RMDSZ hírlevele. Az intézkedést az indokolja, hogy jelentősen megnőtt az új megbetegedések száma, és a jelenlegi járványhelyzetben kiemelt figyelmet kell fordítani a páciensek, valamint az egészségügyi dolgozók biztonságára.
A harminc nap elteltével az állami egészségügyi intézményekben dolgozó alkalmazott munkaszerződése megszűnik, a magánintézmények esetében a vezetőségnek jogában áll eldönteni, hogy meghosszabbítja a felfüggesztés időtartamát vagy megszünteti az alkalmazott munkaviszonyát. „Az állami intézményeknél azért van szükség ilyen helyzetben az egészségügyi dolgozó munkaszerződésének megszüntetésére, hogy legyen lehetőség más személyeket alkalmazni a helyükre a tevékenység folytonosságának biztosítása érdekében” – indokolja közleményében a szaktárca.
A legnagyobb hazai egészségügyi szakszervezet közleményben tiltakozott a tervezet ellen, olyan tábornokhoz hasonlítva Florin Cîțu kormányfőt, aki a háború kellős közepén leszereli hadserege felét. A Sanitas szakszervezet azt valószínűsíti, hogy egy ilyen törvény hatályba lépése esetén az egészségügyi alkalmazottak mintegy felének, „akik ragaszkodnak alkotmányos jogaikhoz”, fel fogják bontani a munkaszerződését.
A szakszervezet egy augusztusban közölt felmérése szerint Romániában az állami kórházakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak 54 százaléka oltatta be magát koronavírus ellen. Az állami kórházakban dolgozó orvosok valamivel több mint kétharmada vette fel az oltást, az ápolók körében az átoltottság 55 százalékos, míg a kisegítő személyzet kevesebb mint fele igényelte a vakcinát.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!