Kovászna megye bizonyos részeiből több mint 100 percbe telik eljutni egy kórházba
Fotó: Eurostat
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így. A legrosszabbul ellátott régiók listáján hazánk több térsége is szerepel: három megyében például a lakosság kevesebb mint 10 százaléka jut el kórházhoz negyedórán belül autóval.
2025. április 09., 19:472025. április 09., 19:47
2025. április 09., 19:562025. április 09., 19:56
Az Európai Unióban a lakosság 83,2 százaléka 2023-ban legfeljebb 15 percnyi autóútra élt a legközelebbi kórháztól – derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből.
Hasonlóan jó helyzetben van Belgium, Hollandia, Görögország fővárosi térsége, Franciaország egyes részei (köztük Párizs és környéke), valamint Málta, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország néhány régiója is.
Ezzel szemben 97 NUTS 3 szintű régióban – amelyek a statisztikai régiók harmadik szintjét jelentik – kevesebb mint a lakosság fele jut el ilyen gyorsan egészségügyi ellátáshoz. Ebből 21 régió Romániában található, ami a legrosszabb mutató az egész EU-ban.
Különösen aggasztó, hogy
Az Eurostat az adatok elemzése során 1 km²-es felbontású térképeket is készített, amelyek még részletesebben mutatják meg a hozzáférés területi egyenlőtlenségeit. Eszerint
A háromszékieknek nem „esik kézre” a kórház. Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
A többi hasonlóan sújtott térség Görögország szigetein és elzárt vidékein található. A tanulmány szerzői szerint a kórházak földrajzi elérhetősége nem pusztán logisztikai kérdés – élet és halál múlhat azon, hogy egy beteg milyen gyorsan jut orvosi segítséghez. A romániai régiók jelentős részében ez az idő kritikus határokat lép túl, ami nemcsak a sürgősségi ellátást, hanem a hosszú távú betegséggel élők kezelését is megnehezíti.
Miközben a Nicușor Dan államfő által kormányalakításra felkért négy párt kedden többórás tárgyalást követően részben elosztotta egymás között a minisztériumokat, a PSD még mindig nem mondja teljesen biztosra a kormányrészvételt.
Japánsztrájkot tartanak szerdán a tanügyi szakszervezetek. A közoktatásban, felsőoktatási intézményekben, egyetemi könyvtárakban és kutatóintézetekben dolgozó tagok karszalagal fejezik ki a kiadáscsökkentő intézkedésekkel szembeni ellenvetésüket.
Összesen mintegy 216 millió lej prémiumot fizetett ki jogtalanul alkalmazottainak 2021-ben és 2023-ban a Romsilva.
Terhes fiatal nőt gyilkolt meg élettársa Prahova megyében a gyerekei és édesanyja szeme láttára. A férfit családtag ellen elkövetett emberölés miatt őrizetbe vették.
A romániai polgárok nagy többsége egyetért azzal, hogy az országnak növelnie kell a védelmi célú kiadásokat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Mégis a korábban már alkalmazott rotációs miniszterelnöki rendszer lehet az a kompromisszum, amely nyomán sikerült tető alá hozni egy új kabinetet az úgynevezett nyugatbarát pártok részvételével, mielőtt lejárna az ügyvivő kormány mandátuma.
Szerdán dőlhet el, ki lesz a koalíciós tárgyalásokra felkért pártok alkotta leendő kabinet miniszterelnöke, a lehetséges jelölt továbbra is Ilie Bolojan volt ügyvivő államfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Az eddig terítékre került megszorítások közül az RMDSZ elnöke két százalékponttal megemelné az áfát, ugyanakkor bővítené azoknak a körét, akik egészségbiztosítási hozzájárulásra kötelesek.
Európai uniós viszonylatban Romániában az egyik legmagasabb a nők elleni párkapcsolati erőszak előfordulási aránya – hívta fel a figyelmet hétfőn az Eurostat adataira hivatkozva a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodája.
Mintegy 200 román állampolgár kérte az evakuálását Izraelből és Iránból a közel-keleti válsághelyzet miatt – közölte hétfőn a külügyminisztérium európai, közel-keleti és afrikai ügyekkel megbízott államtitkára.
szóljon hozzá!