Kovászna megye bizonyos részeiből több mint 100 percbe telik eljutni egy kórházba
Fotó: Eurostat
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így. A legrosszabbul ellátott régiók listáján hazánk több térsége is szerepel: három megyében például a lakosság kevesebb mint 10 százaléka jut el kórházhoz negyedórán belül autóval.
2025. április 09., 19:472025. április 09., 19:47
2025. április 09., 19:562025. április 09., 19:56
Az Európai Unióban a lakosság 83,2 százaléka 2023-ban legfeljebb 15 percnyi autóútra élt a legközelebbi kórháztól – derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből.
Hasonlóan jó helyzetben van Belgium, Hollandia, Görögország fővárosi térsége, Franciaország egyes részei (köztük Párizs és környéke), valamint Málta, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország néhány régiója is.
Ezzel szemben 97 NUTS 3 szintű régióban – amelyek a statisztikai régiók harmadik szintjét jelentik – kevesebb mint a lakosság fele jut el ilyen gyorsan egészségügyi ellátáshoz. Ebből 21 régió Romániában található, ami a legrosszabb mutató az egész EU-ban.
Különösen aggasztó, hogy
Az Eurostat az adatok elemzése során 1 km²-es felbontású térképeket is készített, amelyek még részletesebben mutatják meg a hozzáférés területi egyenlőtlenségeit. Eszerint
A háromszékieknek nem „esik kézre” a kórház. Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
A többi hasonlóan sújtott térség Görögország szigetein és elzárt vidékein található. A tanulmány szerzői szerint a kórházak földrajzi elérhetősége nem pusztán logisztikai kérdés – élet és halál múlhat azon, hogy egy beteg milyen gyorsan jut orvosi segítséghez. A romániai régiók jelentős részében ez az idő kritikus határokat lép túl, ami nemcsak a sürgősségi ellátást, hanem a hosszú távú betegséggel élők kezelését is megnehezíti.
Éves nettó árbevételük 1 százalékának megfelelő bírságot kaphatnak azok az ingatlanfejlesztők, akik más célra használják a leendő lakások vásárlóitól kapott előleget.
Elfogadta a szenátus hétfői ülésén a kábítószerek vagy más pszichoaktív szerek hatása alatt történő járművezetés büntetéséről szóló törvénytervezetet.
Európa-szerte nőtt az elmúlt egy évben a kanyarós megbetegedések száma, és ez a tendencia Romániában fokozottan érvényesült – derül ki a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának adataiból.
A Dunába zuhant egy kisbusz Mehedinți megyében, a Bahna viadukton. Eleinte nem voltak információk arról, hogy voltak-e utasok a járművön. A hírek szerint a kisbusz megpróbált elkerülni egy ütközést, mielőtt a folyóba zuhant.
Egyre több, az elnökválasztással kapcsolatos véleményt tüntetnek el a közösségi médiából a román hatóságok.
George Becali kilépett a Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR), és a továbbiakban független képviselőként tevékenykedik.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos bizottsága hétfői ülésén a párt főtitkárát, Ciprian Neculát bízta meg az alakulat szerződéseinek kezelésével.
Szaharai porfelhő halad át Románia fölött április 14-e és 18-a között – tájékoztatott hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Klaus Iohannis államfőként kártékony volt, ártott az országnak – jelentette ki Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tíz megyére adott ki viharos szélre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!