Fotó: Facebook/Eastride
Ételfutár, fuvarmegosztó sofőr, podcastgyártó, teleorvos – egy elemzés szerint többek között ezek az új állások jelentek meg az utóbbi években a technológia gyors fejlődése révén alaposan átalakuló romániai munkaerőpiacon.
2021. július 22., 13:322021. július 22., 13:32
A tanulmány szerint a felgyorsuló életritmus radikálisan módosított az emberek szükségletein és magatartásán. A technológia fejlődésével, az online platformok megjelenésével olyan munkatevékenységek jöttek létre, amelyek tíz évvel ezelőtt még nem léteztek Romániában. Ezek elvégzéséhez bizonyos esetekben a digitális készségek és az alkalmazkodási képesség fontosabbak, mint a képzettség vagy a tapasztalat. „Jelenleg már számtalan olyan állás van, amelyek betöltéséhez csupán digitális alapismeretekre van szükség” – olvasható a munkaerőpiaci elemzésben.
A tanulmány elsőként az utóbbi években, de különösen a világjárvány idején látványosan fejlődő ételfutár-szolgáltatásokat hozza fel példaként.
A teljes folyamat automatizálva van, a megrendelés iktatásától a futár kiválasztásáig és a megrendelő címéhez történő irányításáig, az alkalmazás pedig végig segítséget nyújt a futárnak.
Hasonlóan fejlődtek az elemzés szerint a fuvarmegosztó szolgáltatások is, amelyekre elsősorban a nagyvárosokban nőtt a kereslet. A gépjárművezetők munkáját szintén egy okostelefonos alkalmazás segíti.
„Ők kommunikációs eszközök felhasználásával végzik a vizsgálatokat, értelmezik a tüneteket, illetve távkonzultációt nyújtanak a betegeknek” – olvasható az elemzésben.
A tanulmány több olyan állást is felsorol, amelyek az utóbbi években jelentek meg a romániai munkaerőpiacon: ételfutár, fuvarmegosztó gépjárművezető, alkalmazásfejlesztő, digitális call center munkatárs, VR/AR designer vagy közösségimédia-szakértő.
Az elemzés megemlíti azt is: bár Románia kiváló IT-szakemberekkel és az európai átlagot meghaladó internetsebességgel rendelkezik, a lakosság digitális ismeretei terén az utolsók között van az EU-ban – olvasható az Agerpres hírügynökség cikkében.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!