Nem beszélhet. Csoma Botond képviselő nem tárhatja fel a jelentésekben foglaltakat
Fotó: Rostás Szabolcs
Egyhamar nem fogja megtudni a hazai nyilvánosság, megalapozottnak tartotta-e a román hírszerzés Klaus Iohannisnak az Erdély feltételezett kiárusításáról hónapokkal ezelőtt tett kijelentését. Csoma Botond, a parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának tagja szerint az ügyben készült jelentések közül még a nem titkosított változat tartalmáról sem beszélhet.
2020. augusztus 21., 09:062020. augusztus 21., 09:06
2020. augusztus 21., 10:282020. augusztus 21., 10:28
Részben a romániai joggyakorlat, részben a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) eljárása miatt jó ideig kártékonynak nevezhető homály fogja övezni Klaus Iohannis közel négy hónappal ezelőtti botrányos nyilatkozatát. Mint ismeretes, április 29-ei televíziós beszédében az államfő kijelentette:
Kirohanását annak kapcsán intézte, hogy a bukaresti képviselőház hallgatólagosan elfogadta a területi önrendelkezésre vonatkozó autonómiastatútum tervezetét. Iohannis egyúttal azt sugalmazta, hogy titkos megállapodás létezik erről az ellenzéki alakulat és Orbán Viktor magyar kormányfő között.
A főleg magyar, de román részről is hatalmas felháborodást kiváltó nyilatkozatot követően az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) ötezer lejre bírságolta Iohannist hátrányos megkülönböztetés és a méltósághoz való jog etnikai/nemzetiségi alapon való megsértése miatt.
mivel a nyomozó hatóság szerint a kijelentés nem ütközik a büntetőtörvénykönyv vonatkozó előírásába.
Iohannis több oldalról bírált kirohanása nyomán a parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottsága, valamint Marcel Ciolacu, a PSD és a bukaresti képviselőház elnöke tájékoztatást kért az ügyben a Román Hírszerző Szolgálattól (SRI). A titkosszolgálat meg is fogalmazta válaszát, mégpedig két változatban: egy titkosított, valamint egy nem titkosított formában. Természetes, hogy a témában megkerestük a titkosszolgálatok tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság egyetlen magyar tagját, Csoma Botondot, mondja el, mit tartalmaznak a SRI-től kapott dokumentumok. Annál is inkább, mivel Marian Cucșa, a testület volt alelnöke júliusban úgy nyilatkozott:
Csoma Botond lapunknak elmondta, nem árulhatja el, mi szerepel a hírszerzés válaszaiban, a két jelentés – a titkosított, illetve a bizottság tagjai számára nyilvános – tartalma ugyanis nagy vonalakban megegyezik, ezért bármit mondana, az RMDSZ parlamenti képviselője szerint úgy lenne értelmezhető, hogy a bizalmas változatot tárja a nyilvánosság elé. „Ezen okok miatt nem mondhatom el, mi szerepel a dokumentumokban. Büntetőjogi felelősséggel tartozom az államtitkok megtartásáért, erre a bizottság előtt tett esküm is kötelez” – közölte a Krónikával a politikus, aki szerint Marian Cucșa inkább politikai nyilatkozatot tett az ügyben.
Csoma Botond egyébként úgy véli, Klaus Iohannis kijelentése rendkívül felelőtlen volt, amilyenhez hasonlót az elmúlt három évtized során román államelnök nem tett.
– magyarázta lapunknak az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke.
A parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának tagja hozzátette: nem gondolta volna, hogy éppen Iohannis fogja ilyen szinten előrántani a magyar kártyát, hiszen a hat évvel ezelőtti államfőválasztási kampányban adott interjúban úgy fogalmazott: „Hogyan gondolhatja valaki 2014-ben, hogy azt állítsa a választók, a nyilvánosság előtt, hogy valaki el akarja szakítani Erdélyt, vagy hogy egymás ellen akarja uszítani az erdélyieket és az oltyánokat? Ezek nem politikai kijelentések, hanem kreténségek. Ilyet nem szabad mondani.” A későbbi elnök annak idején éppen a PSD-t bírálta amiatt, hogy Erdély elszakítását vizionálja.
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
1 hozzászólás