Tágul a kép. Egyre több fontos információhoz jutnak az ortodox katedrális mellett dolgozó szakemberek
Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló
Egyre tisztább képet kapnak a régészek a középkori Nagyváradról az ortodox katedrális mellett zajló ásatás során. A vár elővédműjének több szakasza mellett Péntekhely templomát és palánkját is megtalálhatták, előbbit meg is mutatnák.
2021. április 17., 19:232021. április 17., 19:23
Több mint három hete dolgoznak a szakemberek a nagyváradi ortodox katedrális körüli terület – ahova Park and Ride típusú mélygarázst épít az önkormányzat – régészeti feltárásán, és legalább ennyi ideig állni fog még a munka az építőtelepen, mondta el a Krónikának Doru Marta.
A munkálatot nehezíti, hogy a területet hatalmas fűtésvezeték szeli át, jövő héten ennek túloldalán is elkezdenek ásni, ahol szintén rengeteg csontváz mutatkozik – ez a templom körüli temető lehetett –, így itt a székesegyház újabb részeire bukkanhatnak. Egyelőre nem sikerült a dolog mélyére hatolni, mondta Marta, aki szerint a csövek a teljes területet kettészelik, a katonai építményeken, középkori házakon és a temetőn is áthaladnak.
Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló
Az ásatás eredményeiről elmondta: biztosak benne, hogy ráakadtak az osztrákok által épített elővédműre, amely a várárok előtt állt – ennek újabb négy helyen találták meg a részeit. A kőből készült építmény egyszerre masszív és látványos, mondta a régész, az osztrák katonai mérnökök építhették a vár törökök alóli felszabadítása után.
Továbbá egy fából készült palánkra is rábukkantak, sorolta a további felfedezéseket a szakember, aki szerint a régész- és történészkollégáival való konzultáció során arra jutottak, hogy ez védhette annak idején Péntekhelyt. Meg is jelenik egy 16. századi ábrázoláson, melyen több, a Körösön és a Pecén átívelő híd is látható. Utóbbi sokkal közelebb volt a folyóhoz, és a Körösnek is több ága volt, így a terület mocsaras volt, ugyanis az első mederszabályozási munkálatokra csak a 1900-as évek elején került sor a város terjeszkedésével.
Sajnos a palánk nagy része tönkrement, mondta Marta, de sok eleme megmaradt, és nem lehet más, mint a várost védő cölöpsor. Ahhoz képest, hogy több évszázada épült, elég jó minőségben megőrződött, vélte.
Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló
Középkori építményekre is szép számban bukkantak, mesélte a további eredményeket Doru Marta, aki szerint ezeket már nagyrészt kiásták. Jövő héten elkezdik az ásást a terület nyugati és délnyugati részén, ahol a csontok tanulsága szerint az egykori templom folytatása lehet. Ezután erre a részre koncentrálnak, de az előírások szerint az építkezési helyszín teljes területét „átfésülik”. Több tucat csontot találtak eddig, ezek egy részét kielemzik, múzeumba kerülnek, míg a többit helyben konzerválják.
Legalább ennyi időre lesz szükségük a teljes feltárás befejezéshez, még ha a kevésbé érzékeny részeken egy kisebb markológép is segíti a munkát, ugyanis a legtöbb helyen csak spaklival és csákánnyal tudnak dolgozni.
Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló
A régészeti feltárás jelentőségéről Doru Marta elmondta: ez azon kevés helyek egyike Nagyváradon, ahol nagyobb területen, viszonylag érintetlenül megmaradtak a középkori épületek, nem semmisítették meg ezeket a modern kori építkezések során. Hiába volt Nagyváradnak – mely több település egyesüléséből jött létre – több középkori vásárhelye.
Ugyan Péntekhely maradványait is érintették a 20. század fordulóján lezajlott építkezések, a kommunizmusbeli tömbházépítési láz, az ortodox székesegyház építése, a csatornázási munkálatok, itt még mindig látható és kutatható a középkori város.
– világított rá az összefüggésekre Marta.
Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló
A legtöbb, legyen katolikus, református vagy más, a 18. századtól áll, ahogy civil épületek sem maradtak meg korábbról.
– fogalmazott a régész, aki szerint ezért ragaszkodtak hozzá, hogy minél aprólékosabban feltárhassák a területet. Az elővédmű egyes részeit a felszínen is meg kell mutatni, mivel látványos, és ezzel a mélygarázst tervező Pafka Ernő építész is egyetért, mondta a régész, aki szerint a létesítmény fölötti sétáló- és zöldövezet alkalmas is lenne erre.
Fotó: Alexandru Nițescu/Bihari Napló
Mint arról beszámoltunk, a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox katedrális körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során február közepén csontokra és falmaradványokra bukkantak a munkások, így régészeti feltárás kezdődött a területen.
A Kolozsvári út és a vár szomszédságában található ortodox katedrális körül építi az önkormányzat a város első P&R típusú mélygarázsát. A december elején elkezdett beruházás célja, hogy a városba behajtók itt letegyék a gépkocsijukat, és a helyi tömegközlekedésre váltsanak, megszabadítva a belvárost a zsúfolt autós forgalomtól.
Csontokra és falmaradványokra bukkantak a napokban a munkások a nagyváradi vár szomszédságában, az ortodox székesegyház körül zajló mélygarázs-építési munkálatok során. Zatykó Gyula polgármesteri tanácsos szerint fel kell tárni a területet, még akkor is, ha ez az építkezés késleltetését ere
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
szóljon hozzá!