A TikTok idén először játszott szerepet a romániai választásokon
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai rendszerváltás óta nem volt olyan államfőválasztás, amely ennyire meglepte, sokkolta volna a nagyközönséget. Călin Georgescu váratlan sikere rengeteg kérdést vetett fel mindenkiben. A TikTokon kampányoló politikus látszólag megannyi fiatal bizalmába beférkőzött – úgy, hogy tulajdonképpen szinte semmit nem tudtak róla. Pszichológust faggattunk arról, hogy mi állhat a jelenség hátterében.
2024. december 03., 19:422024. december 03., 19:42
2024. december 03., 19:462024. december 03., 19:46
Az idei államelnök-választás és a parlamenti megmérettetés kampánya egyértelműen jelezte, hogy a politikai kommunikáció terepe drasztikus átalakuláson megy keresztül. Călin Georgescu, az államfőválasztás első fordulójának nyertese, valamint a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bebizonyította, hogy a TikTok immár nem csupán a szórakozás és a rövid videók platformja, hanem a politikai üzenetek terjesztésének egyik leghatékonyabb eszköze.
Arról, hogy a kínai videómegosztó platformon történő politizálás miért meggyőző a fiatalok számára, Miklós Csongor csíkszeredai pszichológust, mentálhigiénés szakembert kérdeztük, aki a traumák, a függőségek és a fiatalok világában jártas. A pszichológus szerint az, hogy a fiatalokra hatnak a TikTokon megjelenő politikai üzenetek,
A szakember szerint fontos tudatosítani, hogy a fiatalok nagy többsége nem mélyül el a politika bugyraiban, egyszerűen nem érdekli, sőt taszítja őket a téma, hiszen azt látják, hogy a közösségi médiában, például Facebook-hozzászólások formájában szidják egymást a politikában jártas emberek. Azt tapasztalni, hogy a politikai élet hagyományos szereplői egyfolytában igyekeznek keresztbe tenni egymásnak, lejáratni egymást, konfliktusokat generálni.
A TikTok elutasítja az ellene megfogalmazott vádakat a romániai elnökválasztás első fordulóját megelőző kampánnyal kapcsolatban – áll a közösségi médiaplatformnak az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményében.
Miklós Csongor szerint a TikTok rövid, látványos és érzelmileg intenzív tartalmai ideálisak arra, hogy megszólítsák azokat a fiatalokat, akik számára a hagyományos politikai kampányok távolinak és unalmasnak tűnnek. „A TikTok algoritmusa nagyon hatékonyan célozza meg a felhasználók érdeklődési körét, így egy politikus üzenete villámgyorsan terjedhet a releváns célcsoportok között” – véli a pszichológus. Hozzátette, hogy
Georgescu például valójában nem is választási ígéreteket fogalmazott meg a platformon, hanem inkább az érzelmi ráhatás révén hozta közelebb magát a Z generációhoz. Miklós Csongor szerint ez a megközelítés nemcsak figyelemfelkeltő, hanem bizalmat is épít, és a fiataloknak épp ez kell. Ha valaki meghallgat Georgescuval egy hosszabb interjút, mélyinterjút, akkor valószínűleg felfedezi azokat a hajmeresztő dolgokat, amiket vall, de szinte biztosra vehető, hogy a szavazói többsége nem vette ehhez a fáradságot, hanem néhány másodperc alapján pecsételt.
Călin Georgescu a TikTokon szerzett követőtábort
Fotó: Călin Georgescu YouTube-csatornája
A pszichológus úgy látja, hogy
„Egy ilyen platformon a politikusok kevésbé tűnnek elérhetetlen elitnek, inkább egyenrangú beszélgetőpartnerekké válnak” – mondta. Mint fogalmazott, a fiatalok általában békére és nyugalomra vágynak, arra, hogy az őket körülvevő világ ne legyen konfliktusokkal teli, és valószínűleg ennek a lehetőségét látták abban, hogy egy új „arcra” szavaznak, olyan személyre, akihez nem kötnek semmit az elmúlt évek feszültségeiből.
Másfelől
– magyarázta a szakember a legionárius, vasgárdista ideológiával rokonszenvező közszereplőhöz való viszonyulást. Arra is kitért, hogy a fiataloknak néha meglepő, ellentmondásos személyek szimpatikusak – például Andrew Tate is ilyen karakter, aki minden negatívuma, a bűntettei ellenére is több százezer fiatalnak szimpatikus, mert egy különc (a brit és amerikai állampolgárságú Tate fivérek szervezett bűnözői csoport létrehozása, kiskorúak sérelmére elkövetett emberkereskedelem, emberkereskedelem, kiskorúval való szexuális kapcsolat, tanúvallomás befolyásolása és pénzmosás gyanúja miatt kerültek a román hatóságok célkeresztjébe – szerk. megj.)
Cáfolták a TikTok képviselői az Európai Parlamentben tartott meghallgatáson, hogy a romániai elnökválasztás első fordulója előtti időszakban a közösségimédia-platform előnyben részesítette a Călin Georgescu független jelölthöz kapcsolódó tartalmakat.
A szakember szerint Georgescu pártnélkülisége nagy adu, sokaknak tetszik emiatt. A legtöbb választó számára szintén
Kampányuk során állandóan a változást hangsúlyozták, azt, hogy az egyszerű embereknek, az egyszerű fiataloknak akarnak teret adni. Nem bonyolult frázisokkal, politikai programokkal álltak elő, csak rendre hangsúlyozták, hogy ők mások, mint az eddigi politikusok, hiszen ők „egyszerű fiatalok”.
Bár a TikTok-politika egyesek számára talán még mindig szokatlan, Miklós Csongor szerint a jelenség megállíthatatlan. „A jövőben a politikusoknak és pártoknak meg kell tanulniuk alkalmazkodni ehhez az új valósághoz, ha meg akarják szólítani a fiatalokat, akik a szavazói bázis egyre jelentősebb részét képezik majd” – mondta a pszichológus, hozzátéve, az amerikai elnökválasztás is megmutatta, hogy egy új korszakba léptünk: utalt itt a Donald Trump kapcsán született mémekre vagy akár azokra a videókra, amelyekben a McDonald’sban vagy épp egy kukásautó vezetőjeként dolgozik.
Azt, hogy ők már más digitális közegekben léteznek, más felületeken kommunikálnak, hogy őket nem lehet elérni a televízió, a nyomtatott sajtó, a dörgedelmes nyilatkozatok által. Miklós Csongor véleménye szerint ez nagy felkiáltójel a politika számára: figyelni kéne arra, hogy mi történik a fiatalokkal, mennyire találják, vagy épp nem a helyüket ebben a világban.
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!