A Legfelsőbb Védelmi Tanács eljárást kezdeményez a TikTok ellen
Fotó: Haáz Vince
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
2024. november 28., 18:392024. november 28., 18:39
Az ülést követően kiadott közleményben az elnöki hivatal hangsúlyozta, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak nincs szerepe a választás lebonyolításában, de ha a nemzetbiztonságot érintő tényezők merülnek fel a folyamatban, ezeket meg kell vizsgálnia. Az ülésen a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok képviselői ismertették elemzéseiket azokról a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokról, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami kibernetikai szereplők okozhattak.
– fogalmaztak.
A közlemény szerint megerősítést nyert az is, hogy a jelenlegi biztonsági környezetben és különösen a választások kontextusában Románia a NATO keleti szárnyának más államaival együtt bizonyos szereplők – különösen Oroszország – ellenséges akcióinak fő célpontjává vált. ,,Oroszország egyre inkább érdekelt a román társadalom közügyeinek és kohéziójának befolyásolásában” – szögezték le.
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az ülésen ismertetett dokumentumokból az derült ki, hogy
Ennek feltüntetésére a választási törvény kötelezi a jelölteket – szögezték le.
Hozzátették, ily módon a szóban forgó jelöltnek sokkal nagyobb volt a láthatósága a felületen a többi jelölthöz képest, akiknek az azonosítóval megjelölt tartalmait felismerték és szűrték a platform algoritmusai. A preferenciális bánásmódot fokozta, hogy a TikTok nem tartotta tiszteletben a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amelyben megállapították, hogy a kínai vállalat a román hatóságokkal hivatalosan közöltekkel ellentétben nem ültette gyakorlatba a BEC határozatába foglaltakat. Ezáltal a közösségimédia-platform megszegte a választások lebonyolítását szabályozó törvényt, ami a választás eredményére is kihatott – olvasható a közleményben.
A CSAT ugyanakkor felszólította a nemzetbiztonságért, illetve a választások lebonyolításáért felelős intézményeket, valamint a bűnüldöző szerveket, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket az ülésen felvetett kérdések tisztázására, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!