A Legfelsőbb Védelmi Tanács eljárást kezdeményez a TikTok ellen
Fotó: Haáz Vince
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
2024. november 28., 18:392024. november 28., 18:39
Az ülést követően kiadott közleményben az elnöki hivatal hangsúlyozta, a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak nincs szerepe a választás lebonyolításában, de ha a nemzetbiztonságot érintő tényezők merülnek fel a folyamatban, ezeket meg kell vizsgálnia. Az ülésen a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok képviselői ismertették elemzéseiket azokról a lehetséges nemzetbiztonsági kockázatokról, amelyeket a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe beavatkozó állami és nem állami kibernetikai szereplők okozhattak.
– fogalmaztak.
A közlemény szerint megerősítést nyert az is, hogy a jelenlegi biztonsági környezetben és különösen a választások kontextusában Románia a NATO keleti szárnyának más államaival együtt bizonyos szereplők – különösen Oroszország – ellenséges akcióinak fő célpontjává vált. ,,Oroszország egyre inkább érdekelt a román társadalom közügyeinek és kohéziójának befolyásolásában” – szögezték le.
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az ülésen ismertetett dokumentumokból az derült ki, hogy
Ennek feltüntetésére a választási törvény kötelezi a jelölteket – szögezték le.
Hozzátették, ily módon a szóban forgó jelöltnek sokkal nagyobb volt a láthatósága a felületen a többi jelölthöz képest, akiknek az azonosítóval megjelölt tartalmait felismerték és szűrték a platform algoritmusai. A preferenciális bánásmódot fokozta, hogy a TikTok nem tartotta tiszteletben a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amelyben megállapították, hogy a kínai vállalat a román hatóságokkal hivatalosan közöltekkel ellentétben nem ültette gyakorlatba a BEC határozatába foglaltakat. Ezáltal a közösségimédia-platform megszegte a választások lebonyolítását szabályozó törvényt, ami a választás eredményére is kihatott – olvasható a közleményben.
A CSAT ugyanakkor felszólította a nemzetbiztonságért, illetve a választások lebonyolításáért felelős intézményeket, valamint a bűnüldöző szerveket, hogy haladéktalanul tegyenek lépéseket az ülésen felvetett kérdések tisztázására, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Az alkotmánybíróság a nemzetbiztonsággal játszik – hívta fel a figyelmet csütörtöki Facebook-bejegyzésében Elena Lasconi. George Simion szerint a testület „bábuvá vált a politikai színtéren”.
Meg kell ismételni a romániai államfőválasztás első fordulóját a hatályos jogszabályok értelmében abban az esetben, ha a szavazatoknak az alkotmánybíróság által elrendelt újraszámlálása következtében megváltozik a jelöltek sorrendje.
„Meglepőnek” és „precedens nélkülinek” nevezte csütörtökön Ionuţ Moşteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott voksok újraszámolásáról hozott döntését.
Egy emberként kell fellépnünk december elsején, és egy hangon kell megálljt parancsolnunk a magyarellenességnek – mondta Novák Levente szenátorjelölt.
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában leadott szavazatok újraszámolását kéri az alkotmánybíróság a Központi Választási Irodától (BEC) – derült ki csütörtökön a taláros testület ülése után.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) az ügyészséghez és a rendőrséghez fordul, hogy ellenőrizzék, hogyan finanszírozta Călin Georgescu választási kampányát, mivel az AEP-nek nulla lejes választási költséget jelentett.
Klaus Iohannis államfő úgy hívta össze a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését a választások ügyében, mintha a romániaiak szavazatai veszélyeztetnék a nemzetbiztonságot – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséét Szövetség (AUR) elnöke.
Călin Georgescu független, szélsőjobboldali elnökjelölt, aki óriási meglepetésre megnyerte az elnökválasztás első fordulóját, arra szólította fel a tüntetőket és második fordulós ellenfelét, Elena Lasconit, hogy az esetleges incidensek elkerülése végett
A TikTok romániai működésének felfüggesztését kéri Pavel Popescu, a Román Távközlési Hatóság (ANCOM) alelnöke, amíg az állami intézmények le nem zárják az elnökválasztási kampány esetleges manipulációjával kapcsolatos vizsgálatot.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke szerint a vasárnap esedékes parlamenti választások után a jelenlegi politikai helyzetet alapján már nem lesz lehetséges egy két pártból álló koalíció, sőt akár négy párt is kormányra kerülhet.
szóljon hozzá!