A TikTok állítja: nem kedvezett Georgescunak
Fotó: Haáz Vince
Cáfolták a TikTok képviselői az Európai Parlamentben (EP) tartott keddi meghallgatáson, hogy a romániai elnökválasztás első fordulója előtti időszakban a közösségimédia-platform előnyben részesítette volna a Călin Georgescu független jelölthöz kapcsolódó tartalmakat.
2024. december 03., 17:272024. december 03., 17:27
2024. december 03., 17:312024. december 03., 17:31
Az EFE spanyol hírügynökség beszámolója szerint az EP Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottságában tartott meghallgatáson a vállalat képviselői azt mondták, hogy
Amint az Agerpres írta, a TikTok hitelességért és átláthatóságért felelős igazgatója, Brie Pegum szerint az elmúlt hónapokban a politikai tartalmaik miatt letiltott felhasználók közül csak egy támogatta Georgescut, és ennek is sokkal kevesebb követője volt, mint a más jelöltek támogatóinak. „Fáradhatatlanul dolgoztunk a félretájékoztatás elkerülésén” – szögezte le. Azt is elmondta, hogy a TikTok több mint 66 000 hamis romániai fiókot, hozzávetőlegesen hétmillió hamis kedvelést, mintegy 10 millió hamis követőt és ezer álprofilt távolított el.
A TikTok közpolitikai és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója, Caroline Greer kifejtette, hogy
és a választásokat megelőző hónapokban tárgyalt több romániai hatóság – köztük a választási hatóság – és több politikai párt képviselőivel. Hozzátette azt is, hogy a TikToknál több mint hatezer tartalommoderátor foglalkozik az uniós országok nyelvein közölt tartalmakkal, közülük 95-en a román nyelvű tartalmakat moderálják. A felhasználóknak szánt tartalmak megjelenítésére használt algoritmus „reagál a felhasználói tevékenység jelzéseire”,
Az EFE szerint a TikTok képviselőinek válaszai nem győzték meg az európai parlamenti képviselőket, ezért a szakbizottság megvizsgálja annak lehetőségét, hogy további írásbeli kérdésekkel forduljon a vállalathoz.
A TikTok elutasítja az ellene megfogalmazott vádakat a romániai elnökválasztás első fordulóját megelőző kampánnyal kapcsolatban – áll a közösségi médiaplatformnak az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményében.
A digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós rendelet (DSA) idén február 17-én lépett hatályba, és szigorú szabályokat ír elő a különféle online platformok, köztük a közösségi oldalak számára az illegális és káros tartalmakkal szembeni fellépés hatékonyabbá tételére és az álhírterjesztés fékezésére.
A Politico.eu által idézett állásfoglalásukban a kínai ByteDance vállalat tulajdonában levő TikTok képviselői elutasították azokat a vádakat, amelyek szerint a platform befolyásolta a romániai választások eredményét. „Eddig nem találtunk bizonyítékot arra, hogy titkos befolyásolási művelet zajlott volna a platformunkon a romániai elnökválasztással összefüggésben, mint ahogyan külföldi befolyásolásra sincs bizonyíték” – szögezték le.
„A romániai választásokkal kapcsolatos beszámolók pontatlanok és félrevezetőek” – jelentette ki a Politico.eu szerint a vállalat egyik szóvivője, Paolo Ganino.
Mint arról beszámoltunk, a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) az államfőválasztás első fordulója után arra a következtetésre jutott, hogy történtek kibertámadások a választási folyamat befolyásolásának szándékával, és hogy Románia – a NATO keleti szárnyának más államaihoz hasonlóan – Oroszország ellenséges akcióinak fő célpontjává vált. A testület azt is megállapította, hogy az elnökválasztáson induló egyik jelöltet „preferenciális elbánásban” részesítette a TikTok azáltal, hogy nem kérte tőle a pénzügyi megbízottja egyedi azonosítószámának feltüntetését a választási videóin, holott erre törvény kötelezi a jelölteket Romániában.
Bár a CSAT nem nevezi meg a szóban forgó jelöltet, nyilvánvalóan Călin Georgescura utal, akinek sokkal nagyobb volt a láthatósága a platformon a többi jelölthöz képest, akiknek azonosítóval megjelölt tartalmait felismerték és szűrték a TikTok algoritmusai.
Történtek kibertámadások az elnökválasztási folyamat befolyásolására – állapította meg csütörtöki ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) a védelemért, a közrendért és a nemzetbiztonságért felelős hatóságok dokumentumai alapján.
Oroszország a kommunikációs teret a hibrid hadviselés eszközeként használja, akár propaganda, akár dezinformáció formájában – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek Andrei Ţărnea, a külügyminisztérium szóvivője.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyértelműen Elena Lasconit támogatja az elnökválasztás második fordulójában – jelentette be kedden Ilie Bolojan, a párt ügyvivő elnöke.
Megerősödött frakciókkal kezdjük a parlamenti mandátumot – szögezi le az RMDSZ keddi közleménye.
Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő, az S.O.S. Románia párt elnöke hétfő este felhívást intézett a szuverenista pártokhoz, hogy „dolgozzanak össze” Călin Georgescu államelnökké választása és egy kormánykoalíció kialakítása érdekében.
Călin Georgescu független államfőjelölt kijelentette hétfő este, hogy a parlamenti választások eredményei a pártok és politikusok „csődjéről” árulkodnak.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfő este megerősítette, hogy pártja nem fog koalícióra lépni a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Az elnökválasztás második fordulója előtt a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu tűnik esélyesebbnek a végső győzelemre – derül ki egy felmérésből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi megköszönte hétfőn a törvény és az alkotmány betartatásáért felelős hatóságoknak, hogy „meghallgatták a románok hangját”, és „nem játszanak orosz rulettet” a romániai demokráciával.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) úgy döntött, hogy tagjai és szimpatizánsai saját belátására bízza, kire szavaznak az államfőválasztás második fordulójában.
A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját.
szóljon hozzá!