Fotó: Veres Nándor
Várhatóan a bukaresti kormánykoalíció vezetőinek csütörtöki ülésén döntés születik az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonására tett javaslatról, amely körül az utóbbi időben egyetértés körvonalazódott a nemzeti liberális pártiak (PNL) és a szociáldemokraták (PSD) között. Az ellenzéki alakulatok közben egybehangzóan ellenzik az összevonást.
2024. február 08., 10:092024. február 08., 10:09
2024. február 08., 10:122024. február 08., 10:12
Az összevonás mellett foglalt állást az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva Marius Budăi ex munkaügyi miniszter, parlamenti képviselő, a PSD Botoşani megyei szervezetének ügyvezető elnöke is,
Kifejtette, az EP- és az önkormányzati választásokat az Európai Unió több országában is azonos időben tartják, olyan országokban, ahol „a demokrácia nem halt meg”.
„A demokrácia nem halt meg sem Németországban, sem Olaszországban, sem Belgiumban, sem Írországban, sem más uniós országokban, ahol összevonják a helyhatósági választásokat az európai parlamenti választásokkal” – jelentette ki Budăi, utalva arra, hogy
A PSD-s képviselő azt mondta, aki tiltakozik a választások összevonása ellen, az „lenézi” a választópolgárokat, azt feltételezi róluk, hogy nem elég intelligensek ahhoz, hogy különbséget tudjanak tenni az EP-választások és a helyhatósági választások között.
Valójában az összevonás nagyobb szavazói kedvet eredményezne, ami a demokrácia javát szolgálja és a választott képviselők legitimitását növeli – vélekedett Budăi.
Mint ismeretes, nem csak a szélsőséges AUR ellenzi a két voksolás összevonását. Az RMDSZ-es Csoma Botond is úgy nyilatkozott a Krónikának, hogy káoszt eredményezne a választások egy időben történő megszervezése, és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is ellene foglalt állás, azt is kilátásba helyezve, hogy az alkotmánybíróságtól kérnek majd jogorvoslatot, bár sok esélyt nem látnak arra, hogy meg tudják akadályozni az összevonást.
Kaotikus állapotokat idézne elő Romániában az önkormányzati és az európai parlamenti választások tervezett összevonása – jelentette ki a Krónikának nyilatkozva Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
Az értesülések szerint a PNL és a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) már megállapodott arról, hogy összevonják az európai parlamenti választásokat az önkormányzati választásokkal.
Marcel Ciolacu kormányfő, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerdán Mioveni-ben kijelentette, hogy még nem született politikai döntés az idei választások egy részének összevonásáról.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!