Fotó: Veres Nándor
Várhatóan a bukaresti kormánykoalíció vezetőinek csütörtöki ülésén döntés születik az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonására tett javaslatról, amely körül az utóbbi időben egyetértés körvonalazódott a nemzeti liberális pártiak (PNL) és a szociáldemokraták (PSD) között. Az ellenzéki alakulatok közben egybehangzóan ellenzik az összevonást.
2024. február 08., 10:092024. február 08., 10:09
2024. február 08., 10:122024. február 08., 10:12
Az összevonás mellett foglalt állást az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva Marius Budăi ex munkaügyi miniszter, parlamenti képviselő, a PSD Botoşani megyei szervezetének ügyvezető elnöke is,
Kifejtette, az EP- és az önkormányzati választásokat az Európai Unió több országában is azonos időben tartják, olyan országokban, ahol „a demokrácia nem halt meg”.
„A demokrácia nem halt meg sem Németországban, sem Olaszországban, sem Belgiumban, sem Írországban, sem más uniós országokban, ahol összevonják a helyhatósági választásokat az európai parlamenti választásokkal” – jelentette ki Budăi, utalva arra, hogy
A PSD-s képviselő azt mondta, aki tiltakozik a választások összevonása ellen, az „lenézi” a választópolgárokat, azt feltételezi róluk, hogy nem elég intelligensek ahhoz, hogy különbséget tudjanak tenni az EP-választások és a helyhatósági választások között.
Valójában az összevonás nagyobb szavazói kedvet eredményezne, ami a demokrácia javát szolgálja és a választott képviselők legitimitását növeli – vélekedett Budăi.
Mint ismeretes, nem csak a szélsőséges AUR ellenzi a két voksolás összevonását. Az RMDSZ-es Csoma Botond is úgy nyilatkozott a Krónikának, hogy káoszt eredményezne a választások egy időben történő megszervezése, és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is ellene foglalt állás, azt is kilátásba helyezve, hogy az alkotmánybíróságtól kérnek majd jogorvoslatot, bár sok esélyt nem látnak arra, hogy meg tudják akadályozni az összevonást.
Kaotikus állapotokat idézne elő Romániában az önkormányzati és az európai parlamenti választások tervezett összevonása – jelentette ki a Krónikának nyilatkozva Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
Az értesülések szerint a PNL és a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) már megállapodott arról, hogy összevonják az európai parlamenti választásokat az önkormányzati választásokkal.
Marcel Ciolacu kormányfő, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerdán Mioveni-ben kijelentette, hogy még nem született politikai döntés az idei választások egy részének összevonásáról.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!