Fotó: Jakab Mónika
Az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította a bukaresti alkotmánybíróság azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely többek között megszabta a kötelező védőmaszkhasználatot a járvány idején. A döntés még nem jelenti a bírságok érvénytelenítését is.
2022. február 15., 16:102022. február 15., 16:10
2022. február 15., 19:062022. február 15., 19:06
Szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében az alkotmánybíróság közölte, hogy keddi ülésén egyhangúlag helyt adott a román kormány még 2020-ban született, 192-es számú rendeletével kapcsolatban megfogalmazott alkotmányossági kifogásának. A taláros testület tagjai szerint a rendelet teljes egészében ellentmond Románia alaptörvényének, mivel megkerülte a törvényhozói tanács jóváhagyását.
A rendelet kiegészítette a koronavírus-járvány megelőzését, a fertőzés terjedésének megakadályozását célzó előírásokat tartalmazó 2020/55-ös számú törvényt. Sürgősségi rendeletében a kormány kimondta, hogy a hatóságok a járványügyi veszélyhelyzet idején elrendelhetik a kötelező védőmaszkhasználatot a szabadban, bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön, valamint a munkahelyen is, ugyanakkor a munkáltató anélkül elrendelheti a távmunkát, hogy kéri az alkalmazottak beleegyezését. Egyébként határozatában az alkotmánybíróság nem valamely alapjog megsértésére, hanem egy procedurális mulasztásra hivatkozott: a kormány ugyanis elmulasztotta megküldeni a sürgősségi rendelet tervezetét a törvényhozási tanácsnak, márpedig az alkotmány szerint minden jogszabálytervezetet elfogadása előtt a törvényszövegek jogharmóniáját vizsgáló testületnek is véleményeznie kell.
Jogi értelmezések szerint az alkotmánybírák döntése nyomán a romániai igazságszolgáltatás érvénytelenítheti a maszkhasználat hiánya miatt 2020 novembere óta a hatóságok által kiszabott bírságokat, amelyek megfellebbezése ügyében még nem született végleges bírósági ítélet. A Mediafax hírügynökség szerint a jogszabály ellen egy megbírságolt egyetemi hallgató emelt alkotmányossági óvást.
Zegrean az Adevărul.ro portálnak nyilatkozva ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az alkotmánybíróság döntése még nem jelenti a maszkhasználat elmulasztása miatt kirótt eddigi bírságok automatikus érvénytelenítését. „Megmaradnak a büntetések, amelyeket azóta róttak ki, hogy a törvény hatályban van. Meglehet, hogy sikerrel járnak, akik bíróságon támadják meg a bírságról szóló jegyzőkönyvet, viszont a taláros testület mai döntéséig fennál az alkotmányosság vélelme” – jelentette ki az alkotmánybíróság volt elnöke, hozzátéve: a taláros testület nem érvényteleníti az eddig kiszabott büntetéseket, ezeket ki kell fizetni, hacsak a megbírságolt nem fellebbezett a bíróságon.
A taláros testület is leszögezi, hogy csupán az alkotmányellenesnek nyilvánított rendelet előírásai veszítik hatályukat, az 55-ös számú törvény többi rendelkezése hatályban marad. Előzetes indoklásában az alkotmánybíróság megállapítja, hogy a kormányrendelet megszegte az alkotmány 79. szakaszát, amely kimondja: a Törvényhozási Tanács a parlament tanácsadó szakosodott szerve, amely az összes jogszabály rendszeresítése, egységesítése és egybehangolása céljából véleményezi a törvénytervezeteket.
Várja a kormány az indoklást
Mihelyt megjelenik az indoklás az alkotmánybíróság ítéletéről, amellyel alkotmányba ütközőnek nyilvánították a maszkviselést a köztereken, bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön és a munkahelyen kötelezővé tevő sürgősségi kormányrendeletet, a kormány meghozza a megfelelő döntést – jelentette ki Dan Cărbunaru kormányszóvivő. „Az alkotmánybíróság döntései nem kérdőjelezhetők meg, de várjuk az indoklást, és a kormány annak megfelelően azonnal döntést hoz” – nyomatékosította Cărbunaru.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!