Fotó: Jakab Mónika
Az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította a bukaresti alkotmánybíróság azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely többek között megszabta a kötelező védőmaszkhasználatot a járvány idején. A döntés még nem jelenti a bírságok érvénytelenítését is.
2022. február 15., 16:102022. február 15., 16:10
2022. február 15., 19:062022. február 15., 19:06
Szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében az alkotmánybíróság közölte, hogy keddi ülésén egyhangúlag helyt adott a román kormány még 2020-ban született, 192-es számú rendeletével kapcsolatban megfogalmazott alkotmányossági kifogásának. A taláros testület tagjai szerint a rendelet teljes egészében ellentmond Románia alaptörvényének, mivel megkerülte a törvényhozói tanács jóváhagyását.
A rendelet kiegészítette a koronavírus-járvány megelőzését, a fertőzés terjedésének megakadályozását célzó előírásokat tartalmazó 2020/55-ös számú törvényt. Sürgősségi rendeletében a kormány kimondta, hogy a hatóságok a járványügyi veszélyhelyzet idején elrendelhetik a kötelező védőmaszkhasználatot a szabadban, bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön, valamint a munkahelyen is, ugyanakkor a munkáltató anélkül elrendelheti a távmunkát, hogy kéri az alkalmazottak beleegyezését. Egyébként határozatában az alkotmánybíróság nem valamely alapjog megsértésére, hanem egy procedurális mulasztásra hivatkozott: a kormány ugyanis elmulasztotta megküldeni a sürgősségi rendelet tervezetét a törvényhozási tanácsnak, márpedig az alkotmány szerint minden jogszabálytervezetet elfogadása előtt a törvényszövegek jogharmóniáját vizsgáló testületnek is véleményeznie kell.
Jogi értelmezések szerint az alkotmánybírák döntése nyomán a romániai igazságszolgáltatás érvénytelenítheti a maszkhasználat hiánya miatt 2020 novembere óta a hatóságok által kiszabott bírságokat, amelyek megfellebbezése ügyében még nem született végleges bírósági ítélet. A Mediafax hírügynökség szerint a jogszabály ellen egy megbírságolt egyetemi hallgató emelt alkotmányossági óvást.
Zegrean az Adevărul.ro portálnak nyilatkozva ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az alkotmánybíróság döntése még nem jelenti a maszkhasználat elmulasztása miatt kirótt eddigi bírságok automatikus érvénytelenítését. „Megmaradnak a büntetések, amelyeket azóta róttak ki, hogy a törvény hatályban van. Meglehet, hogy sikerrel járnak, akik bíróságon támadják meg a bírságról szóló jegyzőkönyvet, viszont a taláros testület mai döntéséig fennál az alkotmányosság vélelme” – jelentette ki az alkotmánybíróság volt elnöke, hozzátéve: a taláros testület nem érvényteleníti az eddig kiszabott büntetéseket, ezeket ki kell fizetni, hacsak a megbírságolt nem fellebbezett a bíróságon.
A taláros testület is leszögezi, hogy csupán az alkotmányellenesnek nyilvánított rendelet előírásai veszítik hatályukat, az 55-ös számú törvény többi rendelkezése hatályban marad. Előzetes indoklásában az alkotmánybíróság megállapítja, hogy a kormányrendelet megszegte az alkotmány 79. szakaszát, amely kimondja: a Törvényhozási Tanács a parlament tanácsadó szakosodott szerve, amely az összes jogszabály rendszeresítése, egységesítése és egybehangolása céljából véleményezi a törvénytervezeteket.
Várja a kormány az indoklást
Mihelyt megjelenik az indoklás az alkotmánybíróság ítéletéről, amellyel alkotmányba ütközőnek nyilvánították a maszkviselést a köztereken, bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön és a munkahelyen kötelezővé tevő sürgősségi kormányrendeletet, a kormány meghozza a megfelelő döntést – jelentette ki Dan Cărbunaru kormányszóvivő. „Az alkotmánybíróság döntései nem kérdőjelezhetők meg, de várjuk az indoklást, és a kormány annak megfelelően azonnal döntést hoz” – nyomatékosította Cărbunaru.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre, tavaszias időjárásra kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői közül egyelőre Ilie Bolojan, a PNL, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke reagált Crin Antonescunak az államfőjelöltségét felfüggesztő bejelentésére.
Vasárnap éjszakától kedd reggelig az ország hegyvidékein érvényes elsőfokú (sárga) figyelmeztetést adott ki heves szélfúvásra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bejelentette államfőjelöltsége „felfüggesztését” Crin Antonescu liberális politikus, felróva a kormánykoalíciót alkotó pártoknak, hogy magára hagyták.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
szóljon hozzá!