Fotó: MTI/Vajda János
Elfogadta szerdán a bukaresti szenátus azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében utódlási nyugdíjra jogosultak a koronavírus elleni küzdelemben életüket vesztett egészségügyi dolgozók gyermekei. Az ügyben a képviselőház lesz a döntéshozó kamara.
2020. április 08., 18:502020. április 08., 18:50
Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) által benyújtott jogszabály-javaslat előírja, hogy a COVID-19 elleni küzdelemben részt vett egészségügyi dolgozó elhalálozása esetén annak családja vagy a temetés költségeit álló személy két átlagbérnek megfelelő összeget kap többlettámogatásként. A tervezet értelmében az elhunyt egészségügyi alkalmazott gyermekei és házastársa az elhalálozásakor kapott bér 75 százalékának megfelelő összegű utódlási nyugdíjra jogosultak.
Az elhunyt családtagjai ugyanakkor ingyenes egészségügyi ellátásra és gyógyszerekre jogosultak, valamint azt is előírja a tervezet, hogy az elhunyt tulajdonában vagy társtulajdonában levő telkek, illetve a lakhelyéül szolgált ingatlan mentesül az adó befizetése alól. A javaslat ugyanakkor az egészségügyi alkalmazottak napjává nyilvánítaná március 11-ét.
A szenátus online ülésen szavazott a tervezetről. Az ülést az Agerpres hírügynökség tudósítása szerint Titus Corlăţean házelnök vezette, rajta kívül csak a két üléstitkár, George Dircă és Marian Pavel volt jelen a teremben, a többi szenátor online kapcsolódott be. Valamennyi szenátusi frakció támogatta a tervezetet, amelyről a képviselőház szavaz majd döntéshozó kamaraként.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!