Fotó: Veres Nándor
Az egészségügyi minisztérium megteremtette a koronavírus-járvány elleni védekezés jogi keretét, néhány cselekvési tervet azonban megkésve fogadott el, ami korlátozta a betegek hozzáférését a legmegfelelőbb kezelésekhez – derül ki egy hétfőn közzétett számvevőszéki jelentésből.
2023. október 23., 15:012023. október 23., 15:01
A dokumentum szerint a Covid-19-hez kapcsolódó betegségek kezelésében használt gyógyszerekből megrendelt mennyiség a szállító rendelkezésére álló készlettől, a központosított uniós eljárás keretében beszerzett gyógyszerek esetében pedig a Románia számára megszabott kritériumoktól függött. Az egészségügyi minisztérium megteremtette a koronavírus-járvány elleni védekezés jogi keretét, néhány cselekvési tervet azonban megkésve fogadott el. Ez korlátozta a betegek hozzáférését a legmegfelelőbb kezelésekhez, valamint a kórházak felkészülését a válságos állapotú betegek ellátására. Emellett az állapotfelmérő központokat is késve hozták létre, ezért a kórházak túlterheltekké váltak – olvasható a jelentésben.
E szerint
A beszerzett mennyiség 73 százalékát a Remdesivir nevű készítmény tette ki.
„Befolyásolta a készleteket és a gyógyszerek elosztását az, hogy a minisztérium bizonyos időszakokban nem tudta biztosítani a koronavírusos betegek kezeléséhez szükséges megfelelő mennyiségű orvosságot, illetve az is, hogy folyamatosan módosultak a kezelési protokollok” – vélik a számvevőszéki szakértők.
Hangsúlyozzák azt is, hogy
Szerintük a Covid-gyógyszerek kórházak közötti szétosztása a minisztérium fertőző betegségekkel foglalkozó bizottságának kritériumai szerint történt, ezek azonban általános jellegűek voltak, nem az egyes gyógyszerfajtákra vonatkoztak.
A jelentés kitér arra is, hogy a járvány alatt a Covid-betegek szükségleteihez igazítva átszervezték az egészségügyi intézményeket, külön részlegeket jelöltek ki a koronavírusos páciensek számára, és a minisztérium növelte az intenzív terápiás ágyak számát.
– fogalmaznak a dokumentumban.
A Számvevőszék néhány javaslatot is tett az egészségügyi minisztériumnak. Ajánlják egyebek mellett a gyógyszerkészletek pontos nyomon követését, a cselekvési tervekbe foglalt intézkedések hatékonyságának és eredményességének felmérését, valamint egy külön testület létrehozását a hiánycikknek számító gyógyszerek készletének nyomon követésére, a kereslet és kínálat megfigyelésére, szükség esetén alternatív készítmények azonosítására.
A jelentés a 2020. március 1. és 2022. március 1. közötti időszakra terjedt ki.
Továbbra is a hadseregben bíznak a leginkább a romániai polgárok – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
Fényképezkedni és nagyvadat etetni állt meg a Transzfogarasi úton az az olasz motorkerékpáros, akivel csütörtökön végzett a medve.
Összesen 112 medve él a Transzfogarason azon a környéken, ahol a nagyvad megölt egy motorost csütörtökön – közölte a Romsilva állami erdészet.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
szóljon hozzá!