Fotó: Veres Nándor
Az egészségügyi minisztérium megteremtette a koronavírus-járvány elleni védekezés jogi keretét, néhány cselekvési tervet azonban megkésve fogadott el, ami korlátozta a betegek hozzáférését a legmegfelelőbb kezelésekhez – derül ki egy hétfőn közzétett számvevőszéki jelentésből.
2023. október 23., 15:012023. október 23., 15:01
A dokumentum szerint a Covid-19-hez kapcsolódó betegségek kezelésében használt gyógyszerekből megrendelt mennyiség a szállító rendelkezésére álló készlettől, a központosított uniós eljárás keretében beszerzett gyógyszerek esetében pedig a Románia számára megszabott kritériumoktól függött. Az egészségügyi minisztérium megteremtette a koronavírus-járvány elleni védekezés jogi keretét, néhány cselekvési tervet azonban megkésve fogadott el. Ez korlátozta a betegek hozzáférését a legmegfelelőbb kezelésekhez, valamint a kórházak felkészülését a válságos állapotú betegek ellátására. Emellett az állapotfelmérő központokat is késve hozták létre, ezért a kórházak túlterheltekké váltak – olvasható a jelentésben.
E szerint
A beszerzett mennyiség 73 százalékát a Remdesivir nevű készítmény tette ki.
„Befolyásolta a készleteket és a gyógyszerek elosztását az, hogy a minisztérium bizonyos időszakokban nem tudta biztosítani a koronavírusos betegek kezeléséhez szükséges megfelelő mennyiségű orvosságot, illetve az is, hogy folyamatosan módosultak a kezelési protokollok” – vélik a számvevőszéki szakértők.
Hangsúlyozzák azt is, hogy
Szerintük a Covid-gyógyszerek kórházak közötti szétosztása a minisztérium fertőző betegségekkel foglalkozó bizottságának kritériumai szerint történt, ezek azonban általános jellegűek voltak, nem az egyes gyógyszerfajtákra vonatkoztak.
A jelentés kitér arra is, hogy a járvány alatt a Covid-betegek szükségleteihez igazítva átszervezték az egészségügyi intézményeket, külön részlegeket jelöltek ki a koronavírusos páciensek számára, és a minisztérium növelte az intenzív terápiás ágyak számát.
– fogalmaznak a dokumentumban.
A Számvevőszék néhány javaslatot is tett az egészségügyi minisztériumnak. Ajánlják egyebek mellett a gyógyszerkészletek pontos nyomon követését, a cselekvési tervekbe foglalt intézkedések hatékonyságának és eredményességének felmérését, valamint egy külön testület létrehozását a hiánycikknek számító gyógyszerek készletének nyomon követésére, a kereslet és kínálat megfigyelésére, szükség esetén alternatív készítmények azonosítására.
A jelentés a 2020. március 1. és 2022. március 1. közötti időszakra terjedt ki.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
szóljon hozzá!