Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Nicolae Ciucă kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerdán bejelentette, hogy Florin Cîţu lemondott a szenátusi elnöki tisztségéből. Két hónappal ezelőtt a politikus a PNL éléről volt kénytelen távozni, tavaly novemberben pedig miniszterelnökként bukott meg a parlamentben.
2022. június 29., 11:282022. június 29., 11:28
2022. június 29., 12:162022. június 29., 12:16
A kormányfő szerint Alina Gorghiu veszi át ügyvivő jelleggel a felsőház irányítását. „Figyelembe véve a PNL felelősségét a kormányzati és parlamenti tevékenységben, és a koherencia szükségességét a kormány szintjén, melynek okán a döntéseket a koalícióban hozott politikai határozatokkal teljes összhangban kell meghozni, megbeszélésekre és vitákra került sor, amelyek eredményeként a szenátus elnöke, Florin Cîţu bejelentette lemondását” – jelentette ki Ciucă a PNL szenátorainak ülése után. A bejelentést a kormányzó alakulat vezetőségének ülése előzte meg, amelyen – kiszivárgott információk szerint – felszólították a volt miniszterelnököt, hogy váljon meg önszántából a szenátus elnöki posztjától, ellenkező esetben saját alakulata kezdeményezi a leváltását.
„Én pedig lemondtam, nem akartam abba a kellemetlen helyzetbe hozni pártbeli kollégáimat, hogy a párt vezetősége ellen szavazzanak. a tisztségek nem örök életre szólnak” – nyilatkozta újságíróknak Cîțu, aki korábban a közösségi médiában előszeretettel hasonlította magát Supermanhez.
Florin Cîţu (aláír) szerint a Marcel Ciolacu (jobbra) vezette PSD bírálata miatt kell távoznia
Fotó: Florin Cîţu / Facebook
A PNL volt elnöke szerint pártja jelenlegi vezetősége azt rótta fel neki, hogy bírálta a koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) és annak számos pénzügyi-gazdasági javaslatát, amelyek szerinte „ártanak a románoknak”. Cîțu – akit a napokban leváltottak a PNL bukaresti 3-as számú kerületi szervezetének éléről is – úgy véli, ha nem léptek volna koalícióra a szocdemekkel, megőrizhette volna tisztségét a szenátus élén.
Florin Cîţu szombaton bejelentette, hogy lemond a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéről.
Florin Cîţu 2019 novemberétől pénzügyminiszteri posztot tölött be a Ludovic Orban vezette kormányokban, majd a 2020. decemberében rendezett parlamenti választások nyomán létrejött jobbközép, a PNL, az USR-PLUS és az RMDSZ alkotta koalíciós kabinetben Klaus Iohannis államelnök támogatásának köszönhetően miniszterelnök lehetett. Tavaly nyáron azonban konfliktus robbant ki a PNL és az USR között, amelynek nyomán utóbbi alakulat kilépett a koalíciós kormányból, az akkor ellenzékben lévő PSD által beterjesztett bizalmatlansági indítványt pedig októberben megszavazta a parlament, ezáltal – beiktatása után 11 hónappal – megbukott a Cîţu-kabinet.
Cîţu kegyvesztetté vált az államelnöknél és a PNL-ben egyaránt. Ellenkezése ellenére az alakulat tavaly novemberben nagykoalícióra lépett a szociáldemokratákkal, Cîţu idén áprilisban – miután az alakulat területi szervezeteinek többsége távozásra szólította – lemondott a liberális párt elnöki posztjáról, amelynek élére nem sokkal később Nicolae Ciucă kormányfőt választották. Ekkor még azt hangoztatta a PNL vezetősége, hogy Cîţu maradhat a bukaresti felsőház élén, az elmúlt időszakban azonban szemmel láthatóan elszigetelődött saját pártjában, és egyre többször bírálta a PSD-t.
Bőven meglett a kormánybuktatáshoz szükséges voksszám, kedden megszavazta a parlament a bizalmatlansági indítványt, és „hazaküldte” a Florin Cîțu vezette kabinetet. A hivatalos bejelentés szerint 281 honatya szavazta meg a bizalmatlansági indítványt.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
szóljon hozzá!