Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Bőven meglett a kormánybuktatáshoz szükséges voksszám, kedden megszavazta a parlament a bizalmatlansági indítványt, és „hazaküldte” a Florin Cîțu vezette kabinetet. A hivatalos bejelentés szerint 281 honatya szavazta meg a bizalmatlansági indítványt.
2021. október 05., 15:072021. október 05., 15:07
2021. október 05., 18:402021. október 05., 18:40
Az Állítsuk meg a szegénységet, a drágulásokat és a büntetőügyeseket. Le a Cîţu-kormánnyal! címet viselő dokumentum 281 támogató voksot kapott. A PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek törvényhozói nem szavaztak.
– jelentette be Ludovic Orban képviselőházi elnök.
„Szomorú, de igaz: megbukott a kormány” – reagált kedden este a bizalmatlansági indítvány sikerére rövid nyilatkozatában az államfő. Klaus Iohannis szerint ma a válság kifejezés jellemzi leginkább Romániát.
Sorin Grindeanu PSD-s és George Simion AUR-os politikus egyaránt élőben közvetítette a szavazatszámlálást, mindketten azt közölték, hogy 281 honatya voksolt a kormány menesztésére.
A Florin Cîțu vezette kormányt beiktatása után 11 hónappal, pontosabban 278 nappal váltották le, egy hónappal azután, hogy az USR–PLUS visszalépett a kormányzástól.
Az Állítsuk meg a szegénységet, a drágulásokat és a büntetőügyeseket. Le a Cîţu-kormánnyal! címet viselő dokumentumot a Szociáldemokrata Párt terjesztette a parlament elé.
A kabinet bukását a miniszterelnökkel nyílt konfliktusba került, a kormányból szeptember elején kilépett Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) idézte elő, és a bizalmatlansági indítvány megszavazásával bebizonyította, hogy nélküle a Cîțu-kabinet maradékának nincs parlamenti támogatása. Ezek után Klaus Iohannis államfőnek kell egyeztetnie a pártokkal egy új kormány beiktatásáról, addig a Cîțu-kormány ügyvivőként vezeti az országot.
„Láthattuk, milyen volt a technokrata kormány 2016-ban. Nulla. Romániának nincs szüksége még egy ilyen tapasztalatra” – fogalmazott a kormányfő a parlament épületében adott nyilatkozatában.
Megkérdezték tőle az újságírók, lát-e esélyt arra, hogy előre hozott választásokat írjanak ki. „Minden lehetséges forgatókönyv elképzelhető” – válaszolt. A nemzeti egységkormány alakításának lehetőségét elutasította Cîţu, hangsúlyozva, a PNL nem fog „a szélsőségesekkel” közösen kormányozni.
„A PNL megy tovább és meg fogja találni a legjobb megoldást a románok és Románia számára” – hangsúlyozta az Agerpres szerint, hozzátéve, addig is várják a bizalmatlansági indítványt támogató PSD, USR és AUR következő lépését. „Ma közösen megbuktatták a kormányt, de szeretnénk látni, mik a terveik, mert az ülésteremben csak veszekedtek” – nyomatékosította.
Várható volt, hogy a parlament megszavazza a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek az RMDSZ elnöke.
– jelentette ki kedden az alakulat elnöke.
„Most az államfő térfelén pattog a labda. Az alkotmány is így rendelkezik” – fogalmazott Marcel Ciolacu, miután a parlament megszavazta a PSD bizalmatlansági indítványát, megbuktatva ezzel a Florin Cîţu vezette kormányt.
A Klaus Iohannis államfővel esedékes kormányalakítási tárgyalásokról a pártelnök azt mondta, egyelőre várják a meghívást a Cotroceni-palotából, majd eldöntik, hogy elmennek-e a pártvezetőkkel tartott zajló konzultációra, vagy sem.
Ciolacu szerint itt az ideje abbahagyni a „politikai hisztériát” és „a felelős magatartás, az alkotmányosság” mezejére lépni. Jelen pillanatban a PSD csak az előre hozott választások kiírásának lehetőségét tartja elfogadhatónak, addig is, „ha létrejön egy politikai többség”, szakértői kormányt kell felállítani – tette hozzá az Agerpres szerint.
AZ USR kész tárgyalni a liberálisokkal, ha másik kormányfőt javasolnak
Önmérsékletre szólította fel egy keddi Facebook-bejegyzésben a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Florin Cîţu ügyvivő kormányfőt. Dacian Cioloş „higgadtságra” intette a Nemzeti Liberális Pártot is. „Szeretnénk megérteni, hogyan képzelik el a folytatást, és a Cotroceni-palotában tartott tárgyalások függvényében meglátjuk, hogy milyen irányba tartunk majd” – írta a politikus, miután a parlament megszavazta a bizalmatlansági indítványt, és a kormány megbukott.
A politikus az Agerpres szerint hozzátette: pártja ódzkodik bármilyen kommentártól vagy indítvány megtételétől mindaddig, amíg nem kapnak egy „realista” javaslatot a koalíciós kormányzásra. Közölte, hogy az USR kész újra tárgyalóasztalhoz ülni a PNL-vel „civilizált” körülmények között.
Dacian Cioloş ugyanakkor azzal vádolta Florin Cîţut, hogy cinikus hazugságokra ragadtatta el magát az USR-vel kapcsolatban, és a reformok végrehajtása helyett a „politikai háborúskodást” preferálta. Szerinte az ügyvivő miniszterelnök korábban nem tartotta tiszteletben sem a kormányprogramot, sem koalíciós partnereit. Ez vezetett végül az USR elnöke szerint a koalíció felbomlásához.
Az USR alelnöke, Dan Barna a bizalmatlansági indítványról tartott szavazás után a parlamentben azt nyilatkozta: pártja részt vesz az elnöki hivatalban tartandó kormányalakítási tárgyalásokon, és kész egyezkedni a liberálisokkal a koalíció helyreállításáról, ha Florin Cîţu helyett egy másik miniszterelnököt javasolnak. A politikus szerint a PNL több személyisége is alkalmas a kormányfői tisztség betöltésére. Hozzátette, hogy számukra a tét nem csak a miniszterelnök személye. Az USR további tárgyalási feltétele, hogy a koalíció vállaljon kötelezettséget a kormányprogramba foglalt reformok végrehajtására. Dan Barna hangsúlyozta, hogy az USR semmiképp nem kíván együtt kormányozni a Szociáldemokrata Párttal és a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Az RMDSZ továbbra is a koalíció helyreállítását támogatja, ha azonban a parlament elfogadja a bizalmatlansági indítványt és a kormány megbukik, politikai megállapodásra van szükség a következő hat hónapra egy teljes jogkörű kormány felállítása érdekében.
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke szerint a Cîţu-kormány hazudott, lopott, tönkretette Romániát, és most megbukik.
Elkezdődött a parlamentben a szenátus és a képviselőház együttes ülése, amelyen megvitatják a Szociáldemokrata Párt (PSD) által a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, majd szavaznak róla.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!