Súlyos ára lehet a PNL-RMDSZ-összeborulásnak

•  Fotó: gov.ro

Fotó: gov.ro

A Nemzeti Liberális Párt vélhetően csak arra használja az RMDSZ-szel meglebegtetett esetleges koalíciós kormányzást, hogy ezzel zsarolja meg az USR-t – véli Pászkán Zsolt, a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője annak kapcsán, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök bejelentette: a PNL és az RMDSZ közös kormányzásra készül.

Balogh Levente

2020. szeptember 14., 18:542020. szeptember 14., 18:54

Súlyos ára lenne a magyar közösség számára az RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) esetleges közös kormányzásának, amelyről Kelemen Hunor beszélt egy múlt heti tanácskozáson – szögezte le a Krónika kérdésére Pászkán Zsolt Románia-szakértő, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője.

Kelemen csütörtökön az Európai Parlament néppárti frakciójának igazgatótanácsával folytatott távértekezleten jelentette ki, hogy az Európai Néppárt (EPP) tagpártjai, a PNL és az RMDSZ az idei választások megnyerésére és közös kormányzásra készülnek.

Ludovic Orban miniszterelnök, a PNL elnöke is megerősítette: pártja az EPP tagpártjaival, a – parlamenti küszöb átlépésére jelenleg esélytelennek tartott – Népi Mozgalom Párttal (PMP), illetve az RMDSZ-szel szeretne kormánykoalíciót alkotni.

Hozzátette: ha a néppárti erőknek nem sikerülne többséget alkotniuk, semmiképp sem lépnének kormányra a „volt kommunistákkal, jelenlegi szocialistákkal”, hanem megpróbálnának más lehetséges partnereket bevonni – tette hozzá a kormányfő.

Az RMDSZ is szövetségre akar lépni az önkormányzati választások után a PNL-lel mindenütt, ahol lehetséges, mert Romániának politikai stabilitásra van szüksége – mutatott rá Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke kifejtette: Romániában folyamatos politikai válság van, az utóbbi nyolc évben tíz kormánya volt az országnak. Úgy vélte: a helyhatósági és parlamenti választások után stabilitásra, hosszú távú építkezésre kell törekedni. „Az RMDSZ-nek és a PNL-nek azonos célkitűzése van: Románia fejlesztése, ezért túl kell lépni a múlt problémáin, és a jövőre kell koncentrálni” – idézte Kelemen Hunort az Agerpres hírügynökség.

korábban írtuk

Kelemen Hunor mindenhol a PNL-lel szövetkezne a helyhatósági választások után
Kelemen Hunor mindenhol a PNL-lel szövetkezne a helyhatósági választások után

A helyhatósági választásokat követően szövetségre kell lépni a Nemzeti Liberális Párttal (PNL), ahol lehetséges – mondta az Európai Néppárt vezetőségének (EPP) csütörtöki online ülésén Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke.

Indokolatlan „hitvallás”

Pászkán Zsolt a Krónika kérdésére, miszerint miért jelentkezett be az RMDSZ a kormányzásra egy olyan párttal, amely az utóbbi években a magyarellenesség egyik legfőbb zászlóvivőjévé vált, főleg azt követően, hogy a PNL éléről államfővé választott Iohannis csak idén több ízben is kirohanást intézett a magyarok ellen, arról beszélt: egyelőre semmi sem indokolta ezt a fajta „hitvallást”.

„Az esetleges kormányzati szerepvállalásról majd csak a – talán – decemberben sorra kerülő parlamenti választás eredményeinek tudatában kell és lehet majd dönteni, addig pedig még sok minden történhet.

Idézet
Ha az RMDSZ az európai parlamenti pénzekből történő költségtérítések ügyében meglehetősen kisstílű ügyeskedőnek számító Manfred Weber »buksisimogatására« vágyott, akkor ezt a célt, legalábbis a nyilvános beszámolók szerint, egyáltalán nem érte el,

hiszen Weber »Romániát az európai útra visszaterelőkként« dicsérte meg a magyarellenes kijelentésekben élen járó Klaus Iohannis elnököt és »hűséges fegyverhordozóját«, Ludovic Orban kormányfőt – vélekedett az elemző. – Amennyiben csak ennyi történt az Európai Néppárt »távértekezletén«, akkor Kelemen Hunor és az RMDSZ óriási lehetőséget szalasztott el arra, hogy tisztázza ennek a politikai szervezetnek a PNL ismételt magyarellenes cselekedeteivel kapcsolatos álláspontját. Amennyiben mégis szóvá tette ezt a kérdést, akkor Kelemen Hunor adós az erre kapott válasszal.”

Pászkán hozzátette: ha viszont Kelemen Hunornak belpolitikai céljai is voltak ezzel a korai bejelentéssel, akkor ezek a célok nem nagyon világosak. Ugyanis ennek értelmében fel kell mondania az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezete által megkötött helyi megállapodást a Szociáldemokrata Párttal (PSD) és a Pro Románia Párttal (PPR), amelyet korábban azzal magyaráztak, hogy a besztercei önálló magyar középiskola létrehozásának előmozdításához szükséges. Most viszont vagy a középiskola ügye vált hirtelen másodlagossá, és akkor kérdés, hogy mit kapnak/kaptak ezért cserébe, vagy a nagy »összeborulás« csak üres beszéd, és akkor szintén kérdés, hogy az egésznek mi értelme.

Idézet
Ráadásul Ludovic Orban nyilatkozataiból az valószínűsíthető, hogy a PNL az RMDSZ-t és a szinte elhanyagolható tömegnek számító Népi Mozgalom Pártot (PMP) csak arra akarja felhasználni, hogy megzsarolja a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), mellyel döcögősen alakulnak a helyhatósági választással kapcsolatos tárgyalások.

A választás utáni szövetségekről csak Ludovic Orban kormányfő beszélt, de ennek komolyságából sokat levon az, hogy határozottan kizárta a »kommunistákkal« (értsd: PSD-vel) való szövetkezést, miközben lassan már annyi PSD-s helyi és parlamenti képviselőt vettek át, hogy az RMDSZ-nek már szinte nem is kell majd döntenie, hogy a PNL-vel vagy a PSD-vel szövetkezzen… A fentiek alapján nem világos, hogy mit akart Kelemen Hunor ezzel a bejelentésével, és miért jó ez az RMDSZ-nek. A magyar közösségről nem is beszélve!” – hangsúlyozta a nagybányai születésű elemző.

Nem gondolja komolyan a PNL?

Lapunk kérdésére, hogyan látja lehetségesnek az együttműködést, hajlandó lenne-e a PNL félreállítani a legfőbb magyarellenes uszítókat, Rareș Bogdant és Florin Romant, illetve hogy milyen előnyökkel járhatna számára, illetve az RMDSZ számára a közös kormányzás, Pászkán Zsolt leszögezte: nem tartja valószínűnek, hogy a PNL komolyan gondolná a közös kormányzást az RMDSZ-szel. Illetve ha igen, akkor ennek súlyos ára lehet majd a magyar közösség számára.

„Klaus Iohannis és pártja egyelőre a kormányzás »beárazását« végzi, és ebben a folyamatban az RMDSZ-re és a PMP-re osztották ki a »balek« szerepét. Amennyiben a PNL nem szerepel annyira jól a parlamenti választáson, ahogy azt az elnök és a pártja most remélik, akkor úgyis az USR-rel kell majd koalícióra lépniük, és ebben az esetben az RMDSZ nem vagy nem nagyon számít majd. Amennyiben a PNL nagyon jól szerepel, akkor sem az USR-re, sem az RMDSZ-re nem lesz szüksége, de elképzelhető, hogy biztonsági tartalékként bevesz majd még egy-két pártot a koalícióba. Ebben az esetben ez elsősorban egy »leárazott« USR lesz, és nem az RMDSZ.

Idézet
Ezekben az esetekben a PNL-nek nem lesz oka háttérbe szorítani Rareş Bogdant és Florin Romant, mert ezek a sovén politikusok nem zavarják az USR-t.

Az RMDSZ csak abban az esetben kerülne helyzetbe, ha az USR elutasítaná a PNL által rá kiosztott »megtűrt« szerepet, vagyis ha nem kapna elég számú és fajsúlyú miniszteri tisztséget. De még ebben az esetben is kicsi lenne az esélye Rareş Bogdan és Florin Roman »kegyvesztésének«. Az RMDSZ számára mindenképpen fontos lenne a kormányzás, hiszen azt remélhetné, hogy néhány tisztséget szerezhetne a központi apparátusban. Ám a közösség szempontjából ennek csak akkor van, illetve lenne értelme, ha segítenék a közösségi érdekek érvényesítését. Erre viszont Klaus Iohannis elnöksége alatt meglehetősen korlátozott esély van” – világított rá a helyzetre az elemző.

Tovább erodálódhat az RMDSZ hitelessége

Lapunk felvetésére, hogy mennyire erodálhatja egy ilyen lépés az RMDSZ hitelességét a magyar választópolgárok körében, Pászkán kifejtette: az RMDSZ hitelességét az ássa alá leginkább, hogy Kelemen Hunor nem adott magyarázatot arra, hogy mi vezetett el Klaus Iohannis „kreténségének” és a PNL és a PSD magyarellenes összeborulásának bírálatától a mostani kormányzati „hitvallásig”.

„Ha Kelemen Hunor adós marad ezzel a magyarázattal, az akár távolmaradásra is késztetheti azokat a magyar szavazókat, akik nem tudnak ilyen gyorsan túllépni a »ionopot chivanoc, pészédén«, Klaus Iohannis magyarellenességén és a PNL-es politikusok, elsősorban Rareş Bogdan és Florin Roman magyarellenes uszításain” – ecsetelte lapunknak Pászkán Zsolt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

„Veszélyben” az állami vállalatok vezetőségei – ismertette a deficitcsökkentés második csomagját a miniszterelnök

Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.

„Veszélyben” az állami vállalatok vezetőségei – ismertette a deficitcsökkentés második csomagját a miniszterelnök
2025. július 11., péntek

Az államkasszába utalta fizetése 20 százalékát az energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Az államkasszába utalta fizetése 20 százalékát az energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

Megszabadulna a román hadsereg a Kalasnyikovoktól, nagyszabású fegyverbeszerzést tervez

Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.

Megszabadulna a román hadsereg a Kalasnyikovoktól, nagyszabású fegyverbeszerzést tervez
2025. július 11., péntek

Megtagadta egy korábbi miniszterelnök fuvarozását egy bukaresti taxis, most már bánhatja

A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.

Megtagadta egy korábbi miniszterelnök fuvarozását egy bukaresti taxis, most már bánhatja
2025. július 11., péntek

Sok állami cég vezetőjét „kényeztetik el” csillagászati összegű fizetéssel, de akadt, aki lemondott róla

Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.

Sok állami cég vezetőjét „kényeztetik el” csillagászati összegű fizetéssel, de akadt, aki lemondott róla
2025. július 11., péntek

Visszaelőzte a PSD a PNL-t, de továbbra is az AUR a nyerő egy friss felmérés szerint

A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.

Visszaelőzte a PSD a PNL-t, de továbbra is az AUR a nyerő egy friss felmérés szerint
2025. július 11., péntek

Zivatarokra figyelmeztetnek, erdélyi megyék is érintettek

A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

Zivatarokra figyelmeztetnek, erdélyi megyék is érintettek
2025. július 11., péntek

A PSD nem azért lépett kormányra, hogy kilépjen belőle, de vegyék figyelembe a javaslatainkat – mondja az ügyvivő pártelnök

A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.

A PSD nem azért lépett kormányra, hogy kilépjen belőle, de vegyék figyelembe a javaslatainkat – mondja az ügyvivő pártelnök
2025. július 11., péntek

Nicușor Dan: Ukrajna támogatásának folytatása saját biztonságunk biztosítását is jelenti

Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.

Nicușor Dan: Ukrajna támogatásának folytatása saját biztonságunk biztosítását is jelenti
2025. július 11., péntek

Grindeanu a bizalmi szavazásról: a PSD-s honatyák ott lesznek, de nem szavaznak

A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.

Grindeanu a bizalmi szavazásról: a PSD-s honatyák ott lesznek, de nem szavaznak