Jens Stoltenberg (jobbra) szerint a NATO saját biztonsága érdekében nem engedheti meg Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy győzzön
Fotó: Presidency.ro
A világ súlyos biztonsági válsággal áll szemben, a NATO azonban megvédi szövetségeseit, Románia pedig jelentős mértékben hozzájárul a tagállamok közös védelmi erőfeszítéseihez – jelentette ki hétfőn Jens Stoltenberg Bukarestben. A katonai szövetség főtitkára a NATO külügyminisztereinek csúcstalálkozójára érkezett a román fővárosba, ahol köszönetet mondott a román hatóságoknak, amiért jelentős katonai segítséget is nyújtottak Ukrajnának.
2022. november 28., 19:052022. november 28., 19:05
2022. november 28., 19:152022. november 28., 19:15
A Klaus Iohannis román államfővel folytatott megbeszélését követően tárgyalt Stoltenberg az Ukrajna ellen indított orosz háború kapcsán kijelentette: nemzedékünk legnagyobb biztonsági válságát éljük, a NATO emiatt a Balti-tengertől a Fekete-tengerig megerősíti védelmét. „Ez egyértelmű üzenet, hogy a NATO jelen van, és mindent megtesz szövetségesei védelme érdekében” – szögezte le Stoltenberg.
Köszönetet mondott, amiért Románia növeli védelmi kiadásait, és jelezte: az ország több módon is hozzájárul a közös védelemhez, egyrészt a békemissziók révén, amelyekben a román katonák részt vesznek, másrészt a NATO-rakétapajzs romániai elemének – a deveselui rakétaütegek – befogadásával.
Stoltenberg méltatta, hogy Románia katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, illetve hozzájárult az ukrajnai gabona exportálásának megkönnyítéséhez is. „Nem engedhetjük meg, hogy Putyin győzzön, ez ugyanis azt jelezné más vezetőknek, hogy erőszak útján érhetik el céljaikat” – hangoztatta a NATO főtitkára. Hozzátette: Ukrajna jövője a béketárgyalásokon dől el, a béketárgyalások eredménye azonban a harctéren. Ezért a NATO folytatja Ukrajna katonai támogatását.
Klaus Iohannis elmondta: az Ukrajna elleni orosz támadás óta a NATO keleti szárnyának védelmét jelentősen megerősítették, Romániában jelenleg mintegy ötezer NATO-katona állomásozik, létszámukat az elrettentés szándékával növelték meg. Az államfő szerint a lehető leggyorsabban gyakorlatba kell ültetni az idei madridi NATO-csúcs határozatait, ezen román javaslatra rögzítették, hogy a Fekete-tenger térsége stratégiai jelentőséggel bír. Kifejtette, Románia továbbra is jelentősen hozzá fog járulni a kollektív védelemhez, biztonságot és stabilitást biztosít a térségben, ennek érdekében
A kétoldalú találkozó előtt a hétfőn kezdődött és kedden folytatandó Müncheni Vezetők Találkozóján tartott felszólalásában Iohannis arról beszélt: az ukrajnai háború kapcsán tanúsított transzatlanti egység „stratégiai meglepetésként” érte Oroszországot. Rámutatott, az euroatlanti közösség erősebben kerül ki a jelenlegi válságból. „Egységesebbek vagyunk, elszántabban védjük alapvető értékeinket: a demokráciát, az emberi jogokat, a jogállamiságot és az egyes nemzetek jogát ahhoz, hogy megválasszák barátaikat és szövetségeseiket” – fogalmazott Iohannis. Hozzátette, az egység egyben szolidaritást is jelent, és a partnerországoknak minden segítséget meg kell adniuk Ukrajnának, hogy az megvédje szuverenitását és demokráciáját.
A NATO főtitkára köszönetet mondott Klaus Iohannisnak, amiért Románia jelentős katonai segítséget is nyújtott Ukrajnának
Fotó: Presidency.ro
Az államfő kiemelte, Oroszország február 24-én indított „irracionális háborúja” nemcsak Ukrajna ellen irányul, hanem az euroatlanti biztonsági struktúra, az alapvető értékek és elvek elleni támadásnak minősül. Az azóta eltelt kilenc hónap alatt egyrészt bebizonyosodott, hogy az euroatlanti partnerséget megerősítette a válság, másrészt a fekete-tengeri térség bizonyította stratégiai fontosságát az eurotlanti biztonság és a globális stabilitás tekintetében. Klaus Iohannis beszélt arról is, hogy Románia a kezdetektől támogatta Ukrajnát, többek között humanitárius segítségnyújtással, ugyanakkor több mint 2,9 millió menekült érkezett eddig az országba, és több mint 8,4 millió tonna Ukrajnából származó gabona exportját segítette elő Románia a globális élelmiszerválság megelőzése érdekében.
A NATO-tagállamok külügyminisztereinek értekezlete az első ilyen jellegű esemény, amelynek Románia adhat otthont az ország 2004-es NATO-csatlakozása óta, és a 2008-as csúcstalálkozó után a második hivatalos NATO-találkozó, amely Bukarestben zajlik. Ugyanakkor ez az első olyan magas szintű NATO-találkozó, amelyet a keleti szárnyhoz tartozó államban tartanak azóta, hogy 2022. február 24-én Oroszország támadást indított Ukrajna ellen. A harminc tagállam külügyminiszterei, a NATO-főtitkár és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének más magas rangú politikai és katonai tisztviselői mellett a szervezethez való csatlakozásra meghívott Finnország és Svédország külügyminisztere is jelen van a bukaresti értekezleten.
A partnerországok számára nyitott üléseken részt vesz a Moldovai Köztársaság, Ukrajna, Grúzia, valamint Bosznia-Hercegovina külügyminisztere is.
Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.
Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.
Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
szóljon hozzá!