Képünk illusztráció
Fotó: Ccr.ro
Az alkotmánybíróság bíróinak kinevezése „a politikai pártok kizárólagos előjoga”, egy olyan kritériumrendszer alapján, amely nem kapcsolódik a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) intézményes szerepéhez – szögezi le az intézmény.
2022. május 04., 10:322022. május 04., 10:32
A SRI az Agerpres által idézett közleményében rámutat, tudomásul vette a román parlamentben kedden elhangzott politikai nyilatkozatokat, amelyekben a Szolgálatra hivatkoztak az alkotmánybíróságba történő kinevezésekkel kapcsolatban. „Ez a hivatkozás ebben az összefüggésben felesleges, semmi köze a valósághoz, a jogállam törvényeihez vagy a SRI küldetéséhez” – hangsúlyozza az Agerpres-nek eljuttatott közlemény.
„A Szolgálat azonban továbbra is eltökélten védi a polgárokat és az alkotmányos értékeket” – szögezik le. Stelian Ion, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője kedden, a képviselőház plénumában kijelentette, hogy a szociáldemokraták Bogdan Licu személyében olyan embert jelöltek alkotmánybírónak, aki amellett, hogy nagyon gyenge jegyeket szerzett az érettségin, „obskúrus hátterű egyetemen” szerzett jogi diplomát, és a záróvizsgán is gyenge eredményeket ért el.
Miután az alsóház Bogdan Licut választotta alkotmánybírónak, Stelian Ion bejelentette, hogy az USR megtámadja az alkotmánybíróságon a kinevezésről szóló határozatot, amint az megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje 208 támogató és 93 ellenszavazatot kapott a titkos szavazáson. Az USR jelöltje, Cristian Danileţ 59 támogató és 242 ellenszavazatot, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, Ioan Sabău-Pop 34 támogató és 267 ellenszavazatot kapott.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!