Bár Ciolacu bízik abban, hogy még idén döntés születik Románia schengeni csatlakozásáról, a gyakorlatban ez csak a tavasszal jelentené a határellenőrzés megszűnését
Fotó: Wikipédia/Zinneke
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
2024. november 07., 11:012024. november 07., 11:01
2024. november 07., 13:362024. november 07., 13:36
A csütörtöki kormányülés előtt az államelnöki székért versenyben levő szociáldemokrata (PSD) kormányfő azt mondta, meglátása szerint az Állandó Képviselők Bizottsága (COREPER) még az államfőválasztás második fordulója előtt dönteni fog arról, hogy Románia a szárazföldi határokkal is csatlakozhat a schengeni övezethez. Ezt követően – úgy véli –
„Több mint valószínű, hogy húsvétkor a román állampolgárok már ellenőrzések nélkül, szabadon közlekedhetnek a schengeni övezeten belül” – idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség.
Nem sokkal később Cătălin Predoiu belügyminiszter Facebook-bejegyzésben tért ki a témára, jelezve,
sem a tagállamok belügyminiszterei között, sem a Bel- és Igazságügyi Tanácsban. A miniszter szerint e tárgyalások közepette a román hatóságoknak azt kell hangsúlyozniuk, hogy minden politikai, törvényi és intézményi támogatást megadnak a határok védelméhez és az illegális migráció visszaszorításához.
Cătălin Predoiu nyomatékosította, az illegális migráció elleni küzdelem terén nagyon jó az együttműködése Romániának valamennyi szomszédos országgal és Ausztriával is. Emlékeztetett, hogy az év folyamán számos tárgyalást folytattak Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásáról az uniós belügyminiszterekkel, elsősorban az osztrák, a magyar és a bolgár tárcavezetővel, hivatalos keretek között és informális találkozókon is, Bécsben, Budapesten, Szófiában és Brüsszelben. Emellett állandó kapcsolatban állt Ylva Johansson belügyi biztossal és más uniós vezetőkkel – tette hozzá a román belügyminiszter.
Magyarországnak nemzeti érdeke Románia mielőbbi schengeni csatlakozása, s a kormány reménykedik abban, hogy ez még hazánk soros európai uniós elnöksége alatt megtörténhet – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!