2007. március 22., 00:002007. március 22., 00:00
A testület arra a következtetésrejutott, hogy az államfő több ízben is megsértetteaz alaptörvény rendelkezéseit, ugyanis kiálltaz egyik politikai párt mellett, és nem teljesítetteközvetítői szerepét az állam intézményeiközötti vitákban. Az elnököt azzal isvádolják, hogy nem tartotta tiszteletben a szavazókakaratát, amikor Cãlin Popescu-Tãriceanu liberálispártelnököt kérte fel kormányalakításra,ugyanakkor brutálisan beavatkozott a törvényhozótestület működésébe, és mesterségesenokozott olyan válságot, amely politikai instabilitáshozvezetett. A jelentés szerint Bãsescu csorbította azállam intézményeinek tekintélyétazáltal, hogy a parlamentet „klinikai halálállapotában levő tákolmánynak”nevezte, a kormányról pedig azt állította,hogy kétes üzleti érdekcsoportok befolyásaalatt áll. A bizottság tagjai úgy vélték,az elnök a titkosszolgálatok vezetőinek leváltásávalis túllépte hatáskörét, hiszen aRomán Hírszerző Szolgálat (SRI) és aKülügyi Hírszerző Szolgálat (SIE)tevékenységét a parlament hivatott ellenőrizni.Az államfő továbbá megkísérelte akormány aláásását, ugyanakkorindokolatlanul megtagadta a külügyminiszter kinevezését.A szakbizottság arra is utalt, hogy Traian Bãsescubeavatkozott az igazságszolgáltatás működésébe,és az ügyészektől általa megrendeltbűnügyi vizsgálatok lefolytatásátkérelmezte.
A szakbizottságban az RMDSZ ésa Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőitartózkodtak, az ellenzéki pártok tagjai viszontaz államfő felfüggesztése mellett szavaztak. MátéAndrás Levente, aki az RMDSZ-t képviseli a testületben,a Krónikának kifejtette, bár egyetértazzal, hogy bizonyos esetekben az államfő megsértetteaz alkotmányt, a kihágásokat nem tartja annyirasúlyosnak, hogy ezek az állam első emberénektisztségéből való felfüggesztéséhezvezessenek. Azt például elutasítja, hogy Bãsescumegszegte volna az alkotmányt, amikor a liberálispártelnököt szemelte ki kormányfőnek.Alkotmánysértőnek tartja viszont a SRI és a SIEvezetőinek lemondatását. A képviselő továbbáúgy véli, hogy a konfliktusok esetén Bãsescuvalóban nem tartotta be közvetítői szerepét.Máté elmondta, a testület javaslatát aparlament házbizottságaihoz küldik, amely azAlkotmánybíróságnak továbbítjaa jelentést. Amennyiben a bírák 20 napon belülhelybenhagyják a javaslat tartalmát, a parlamentnapirendjére tűzik az ügyet, és együttesülésen, titkos szavazással döntenek arról,hogy felfüggesszék tisztségéből azelnököt. Amennyiben a honatyák a felfüggesztésmellett szavaznak, harminc napon belül népszavazástírnak ki az államfő menesztéséről. NohaBãsescut az ország legnépszerűbb politikusakénttartják számon, a képviselő szerint az államfőteret veszített a népszerűségi listánGeorge Becalival szemben.
Az Alkotmánybíróságegyébként tegnap elutasította a Demokrata Párt(PD) által a rendkívüli bizottság ellenbenyújtott óvást. A PD nem is javasoltképviselőt egykori elnöke felfüggesztésétvizsgáló testületbe.
Közben a képviselőházbantegnap módosították a referendumtörvényt,amely értelmében egyszerű többséggelszavazhatják meg az államfő menesztésétaz állampolgárok egy esetleges erről szólónépszavazáson. Az alsóházban módosítottáka referendumtörvény azon rendelkezését,miszerint az elnököt csak abszolút többséggellehetett leváltani.
B. Z.
Boagiu ellen is vizsgálat indul
A képviselőház állandóbizottságához fordult az államfőfelfüggesztését vizsgáló bizottság,mivel Anca Boagiu integrációs miniszter nem tett elegeta testület által küldött idézésnek.Az alkotmány 111. cikkelye értelmében a kormánytagjai kötelesek a parlamenti bizottságok eléjárulni, a rendelkezés megszegése pedigbűncselekménynek számít.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.