A jód pajzsmirigyproblémákat okozhat
Fotó: Pixabay.com
A jód veszélyes lehet a 40–45 év fölöttiek egészségére – figyelmeztet Raluca Zoițanu, a romániai háziorvosok országos szövetségének (FNPMF) elnöke.
2022. április 01., 16:172022. április 01., 16:17
2022. április 01., 16:212022. április 01., 16:21
A szakember a Hotnews hírportálnak hangsúlyozta,
„Negyven év felett számos, pajzsmirigyhez köthető probléma megjelenhet, leginkább csomók. A legtöbb páciens nem is tud róla. Ám ha nagy mennyiségű jód kerül szervezetükbe a kálium-jodid tabletták révén, súlyosbodhat pajzsmirigyproblémájuk” – jelezte a háziorvos.
Megerősítette mindezt a portálnak korábban Ioana Mihăilă volt egészségügyi miniszter is. Az amúgy endokrinológus szakember jelezte,
Mihăilă hozzátette: az is fontos szempont, hogy baj esetén egy 40 év feletti személynél jóval kitettebb a veszélynek egy gyermek, ha radioaktív jóddal érintkezik, ezért nukleáris katasztrófa esetén elsősorban gyerekeknek és terhes nőknek kell beadni a jód tablettákat. Ugyanakkor a volt tárcavezető is hangsúlyozta: megelőzés gyanánt senkinek nem ajánlott kálium-jodidot szednie.
Amint arról beszámoltunk, Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a héten bejelentette, hogy országos tájékoztató kampányt indítanak a kálium-jodid tabletták használatáról. A tárcavezető elmondta, hogy a iaşi-i Antibiotice gyógyszergyár múlt héten legyártotta a lakosságnak kiosztandó kálium-jodid tablettákat, amelyeket már el is juttattak a megyei közegészségügyi igazgatóságokhoz. Ezek az intézmények fogják szétosztani az orvosságot az embereknek a tájékoztató kampányt követően.
Országos tájékoztató kampányt indít az egészségügyi minisztérium a kálium-jodid tabletták használatáról – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila.
Nukleáris katasztrófa esetén az állam osztja szét a kálium-jodid tablettákat, nem kell ezeket pánikszerűen keresni és felvásárolni – mondta korábban a Székelyhon megkeresésére Lorenzovici Anna háziorvos is. „Az ilyen események során nagy mennyiségben radioaktív jód szabadul fel, amelyet a szennyezett levegő belégzése esetén a pajzsmirigy felszívhat.
– magyarázta Lorenzovici Anna háziorvos. Rámutatott, a kálium-jodid fontos a sugárfertőzés elleni védelemben, de azt akkor kell ténylegesen beszedni, amikor megtörténik a baj: a sugárzás előtt, és közvetlenül utána néhány napig. Igazából a gyerekeknél lenne a legfontosabb – mondta a doktornő –, a felnőttek pajzsmirigye már másként működik.
A pajzsmirigy működését fel lehet borítani, ha az ember csak úgy nekifog tablettát szedni össze-vissza” – magyarázta Lorenzovici Anna.
Több gyógyszertárban is megnőtt az érdeklődés az úgynevezett jódtabletták iránt, a szakemberek azonban óva intenek attól, hogy „megelőzésként” kálium-jodid tablettákat kapkodjanak be az emberek.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!