A nagymamák hajlamosabbak segíteni, részt venni a gyermekgondozásban, mint a nagytaták
Fotó: 123RF
Egy friss tanulmány szerint Európában 24 és 60 százalék között változik annak a valószínűsége, hogy a nagyszülők segítséget nyújtsanak az unokákról való gondoskodásban. A listát Belgium és Hollandia vezeti 60 százalékkal, rögtön a nyomukban Franciaország és Dánia, míg a rangsor végén Lettország és Románia kullog alig 24 százalékkal.
2023. november 20., 17:252023. november 20., 17:25
Az European Journal of Ageing széleskörű kutatást végzett annak kapcsán, az elmúlt 15 évben miként változott az európai országokban annak valószínűsége, hogy a nagyszülők segítenek az unokák gondozásában, hosszabb vagy rövidebb időre vállalják a felvigyázásukat. Az eredmények azt mutatják, hogy a legtöbb országban nőtt a hajlandóság, például Csehországban 33 százalékról 47, Franciaországban 46 százalékról 58 százalékra, kontinensszinten
A tanulmány egyik következtetése, hogy a 26 vizsgált ország eredményei alapján általánosságban elmondható, miszerint nőtt a nagyszülői gyermekgondozás előfordulása. A kutatás kitért a nemi, illetve társadalmi különbségekre is, így nem meglepő módon az összegző tanulmány arra is rámutat, hogy
A társadalmi háttér, illetve az oktatási szint alapján nem voltak megfigyelhetőek egyértelmű eltérések, tendenciák, ám néhány esetben a kutatók következtetéseket tudtak levonni. Arra jutottak, hogy például Dániában, Finnországban és Belgiumban a magasabb iskolázottságú nagyszülők hajlamosabbak besegíteni az unokák gondozásába, mint kevésbé iskolázott társaik,
Sokszor jön jól, ha „kéznél vannak” a nagyszülők
Fotó: 123RF
A Hotnews portál által idézett tanulmány azt is vizsgálta, hogy a családi szolidaritás milyen összefüggésben van az állam által biztosított szociális és egészségügyi szolgáltatásokkal. A szerzők egy részének hipotézise az volt, hogy a társadalombiztosítás tekintetében bőkezű államokban alacsonyabb a családi szolidaritás, míg mások úgy vélekedtek, hogy a szociális segélyszolgáltatások ösztönözhetik a családon belüli generációs támogatást.
Az időigényes és „szakszerűbb” feladok ezekben az országokban a közszolgáltatások körébe tartoznak, így a nagyszülői segítség önkéntes jellegű, inkább a szabadidőhöz kapcsolódik. A skandináv országokban és Franciaországban az állam sok feladatot „levesz a szülők válláról”. Ezzel ellentétben például a dél-európai országokban és Lengyelországban szinte egyáltalán nem léteznek az állam által biztosított lehetőségek a gyermekgondozás területén, így ez a feladat a családtagokra hárul.
A tanulmány szerint Nyugat- és Észak-Európában az is nagy segítség a szülők számára, hogy sokkal több állás elérhető részmunkaidőben, így a szülő (általában az anya) azzal együtt, hogy dolgozik és bevételei vannak, a gyerekekre is tud időt fordítani, és a nagyszülőkre csak sürgős esetekben van szüksége.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
A rendőrök egy nap alatt összesen 567 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, mert potenciális veszélyt jelentettek a többi közlekedőre – jelentette be szombaton a belügyminisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) választásokról való kizárását szeretné elérni a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a PNL. Az AUR tiltakozó akciót szervezett, amiért Beszterce-Naszód megyében sikerrel járt egy ilyen kezdeményezés.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
Romániának fontos szerepet kell vállalnia Ukrajna háború utáni újjáépítésében, és a kapacitása is adott ehhez – jelentette ki a román belügyminiszter ukrán hivatali kollégájával, Ihor Klimenkoval folytatott megbeszélésén.
A bukaresti táblabíróság jogerősen a Szent József-katedrális szomszédságában felépült Cathedral Plaza épületének törvényesítése ellen döntött, így az illegálisan épült ingatlant lebontják – jelentette be pénteken Nicușor Dan főpolgármester.
A felvilágosítás hiányától az orvoshiányig több tényező is áll a szomorú valóság mögött: Romániában hal meg a legtöbb gyermek légzőszervi megbetegedések miatt az Európai Unióban.
Szombatra virradóra is orosz drón hatolt be Románia légterébe, miután előző nap már riasztani kellett a légierőt egy hasonló incidens miatt.
szóljon hozzá!