Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Egy friss statisztika szerint folyamatos visszaesés tapasztalható az Európai Unióban, azon fiatalok számában, akik korán kilépnek az oktatásból – legyen szó elméleti oktatásról vagy szakképzésről. Bár évek óta csökken az oktatást „elhagyók” száma, Romániai nem dicsekedhet e téren, hisz a szövetségen belül, itt a legmagasabb az arány.
2024. május 29., 21:322024. május 29., 21:32
Az Eurostat statisztikája a 18-24 éves fiatalok körében vizsgálta a korai oktatáselhagyást, ami adataik alapján ez tavaly 9,5 százalékos volt. volt. Az arány az elmúlt tíz évben folyamatosan csökkent (2013-ban még 12 százalék volt), így az Európai Unió tagállamai egyre közelebb kerülnek ahhoz a céljukhoz, hogy 2030-ra 9 százalék alá csökkentsék az idő előtt lemorzsolódók arányát.
2013-hoz képest 2023-ban az Európai Unió 15 országa jelentett kisebb arányt e téren: Portugália jelentette a legnagyobb csökkenést (-10,9 százalékpont), őt követte Spanyolország (-9,9) és Málta (-7,1). Németország jelentette a legnagyobb növekedést (+3,0), őt követte Dánia (+2,2) és Szlovénia (+1,5). Az adatok azt mutatják, hogy az Unió 16 országa már elérte a 2030-as 9 százalékoscélkitűzést. Az idő előtt lemorzsolódók legalacsonyabb arányát Horvátországban (2,0%), Lengyelországban és Görögországban (3,7%), valamint Írországban (4,0%) regisztrálták.
Romániában, Csehországban, Görögországban és Bulgáriában az arányok nagyjából azonosak voltak a fiatal nők és férfiak esetében.
Éppen ezen aggasztó számadatok miatt hoztak létre Romániában egy a korai iskolaelhagyás csökkentésére irányuló országos programot (PNRAS), mely projektjeinek finanszírozása az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében valósul meg, s melyek gyakorlatba ültetésének határideje 2026. június 30. Az eddig két szakaszt megélt programba több erdélyi általános iskola is bekerült.
A Mentsétek meg a Gyermekeket (Salvaţi Copiii) szervezet 2024-ben közzé tett elemzése alapján az arány a 14 évesek körében 13,25, a 15 évesek körében a 17,26 és a 16 évesek körében a 19,01 százalékos.
{K1}
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztóak, és mivel a május 26-ig mért csapadékmennyiség eléri a 103 litert négyzetméterenként szemben a sokéves átlagnak számító 66,5 literes átlaggal és a következő napokban is heves esőzések várhatók.
Május utolsó hetében marad a hűvös időjárás, de június elején elkezd felfelé kúszni a hőmérők higanyszála, a nyár első hónapjában pedig már az átlagosnál melegebb lesz a hőmérséklet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat friss előrejelzéséből.
Államfői külsőségeket idéző környezetben rögzített beszédet tett közzé az elnökválasztáson alulmaradt George Simion hétfőn este, miután a nap folyamán a választást megnyerő Nicușor Dan letette a hivatali esküt.
Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter.
Kiterjesztette a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu elleni büntetőeljárást a legfőbb ügyészség, miután az szélsőjobboldali személyiségektől idézett egy televíziós műsorban.
Károly király levelet küldött Nicușor Dan új román államfőnek, amelyben azt üzeni neki, hogy az ő vezetése alatt a két ország közötti kapcsolat nem csak virágozni fog, de közös törekvéseikben is egységesek maradnak.
Több mint 7700 fogyasztó maradt áram nélkül keddre virradóan a rossz idő miatt – közölte az energiaügyi miniszter a közösségi médiában.
Bár korábban arról volt szó, hogy már kedden elkezdődhetnek az egyeztetések Nicușor Dan új államfő és az „Európa-barátnak” nevezett pártok között a lehetséges koalícióról, az egyeztetések csak szerdán kezdődnek.
Hogyan él most egy magyar egyetemista Erdélyben? Meddig tart ki a szülőktől kapott támogatás, az ösztöndíj vagy az a szerény fizetés, amit egy egyetemista megkereshet? Milyen jövőt lát maga előtt egy erdélyi magyar fiatal – ha egyáltalán lát?
szóljon hozzá!