Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Egy friss statisztika szerint folyamatos visszaesés tapasztalható az Európai Unióban, azon fiatalok számában, akik korán kilépnek az oktatásból – legyen szó elméleti oktatásról vagy szakképzésről. Bár évek óta csökken az oktatást „elhagyók” száma, Romániai nem dicsekedhet e téren, hisz a szövetségen belül, itt a legmagasabb az arány.
2024. május 29., 21:322024. május 29., 21:32
Az Eurostat statisztikája a 18-24 éves fiatalok körében vizsgálta a korai oktatáselhagyást, ami adataik alapján ez tavaly 9,5 százalékos volt. volt. Az arány az elmúlt tíz évben folyamatosan csökkent (2013-ban még 12 százalék volt), így az Európai Unió tagállamai egyre közelebb kerülnek ahhoz a céljukhoz, hogy 2030-ra 9 százalék alá csökkentsék az idő előtt lemorzsolódók arányát.
2013-hoz képest 2023-ban az Európai Unió 15 országa jelentett kisebb arányt e téren: Portugália jelentette a legnagyobb csökkenést (-10,9 százalékpont), őt követte Spanyolország (-9,9) és Málta (-7,1). Németország jelentette a legnagyobb növekedést (+3,0), őt követte Dánia (+2,2) és Szlovénia (+1,5). Az adatok azt mutatják, hogy az Unió 16 országa már elérte a 2030-as 9 százalékoscélkitűzést. Az idő előtt lemorzsolódók legalacsonyabb arányát Horvátországban (2,0%), Lengyelországban és Görögországban (3,7%), valamint Írországban (4,0%) regisztrálták.
Romániában, Csehországban, Görögországban és Bulgáriában az arányok nagyjából azonosak voltak a fiatal nők és férfiak esetében.
Éppen ezen aggasztó számadatok miatt hoztak létre Romániában egy a korai iskolaelhagyás csökkentésére irányuló országos programot (PNRAS), mely projektjeinek finanszírozása az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében valósul meg, s melyek gyakorlatba ültetésének határideje 2026. június 30. Az eddig két szakaszt megélt programba több erdélyi általános iskola is bekerült.
A Mentsétek meg a Gyermekeket (Salvaţi Copiii) szervezet 2024-ben közzé tett elemzése alapján az arány a 14 évesek körében 13,25, a 15 évesek körében a 17,26 és a 16 évesek körében a 19,01 százalékos.
{K1}
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!