Brüsszel felgyorsítaná az EU-n belül belső határellenőrzést
Fotó: Beliczay László
Egyebek mellett Románia, Bulgária, Horvátország és Ciprus csatlakozását kéri az Európai Bizottság a schengeni övezet reformját célzó stratégiában. Klaus Iohannis államfő is azt mondja, ez a csatlakozás Románia számára is kiemelt politikai célkitűzés, bár az egészségügyi válság miatt komolyan sérült a térség működőképessége.
2021. június 03., 10:012021. június 03., 10:01
Az Európai Bizottság szerdán juttatta el a schengeni térség reformját célzó stratégiáját az Európai Parlament és az Európai Tanács elé. „A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet visszaállítása rendkívül fontos az egész Európai Unió számára. Ezt elismeri az Európai Parlament és az Európai Tanács is, kérték a schengeni térség normális működésének visszaállítását. A schengeni övezet az egyik legvilágosabb megnyilvánulása a tagállamok és a polgárok közötti egyre nagyobb uniónak” – idézte a Mediafax hírügynökség a stratégiát.
– húzza alá az Európai Bizottságnak a stratégiáról szóló közleménye.
Hangos kampányba kezdett a kormány Románia mielőbbi, lehetőleg még idei schengeni csatlakozása érdekében, de elemzők szerint nincs realitása az övezet gyors bővítésének.
„A schengeni-övezethez való csatlakozás továbbra is Románia egyik fő politikai célkitűzése, annak dacára, hogy az egészségügyi válság miatt komolyan sérült annak működőképessége” – jelentette ki eközben szerdán Klaus Iohannis államfő az Európai Néppárt EP-frakciója által szervezett, Beszéljünk Európa jövőjéről című vitán, amelyhez online csatlakozott.
„Ami a Schengent illeti, az egészségügyi válság és az egyes tagállamok által hozott intézkedések következtében a schengeni térség működőképessége nyilvánvalóan komoly sérüléseket szenvedett.
– idézte az államfő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Éppen ezért abbéli reményének adott hangot, hogy az ország következetes erőfeszítései hamarosan elismerésre találnak. Ugyanakkor azt is kifejtette, hogy az euróövezethez való csatlakozás Románia egyik legfontosabb középtávú célkitűzése.
Románia idén csatlakozhat a schengeni övezethez, amennyiben pozitív lesz az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) keretében készülő jelentés, a román euró viszont leghamarabb 2027-ben jöhet – vallja Florin Cîțu miniszterelnök.
„Románia schengeni és euróövezeti tagsága fontos lépés az európai projektben való részvételünk megerősítése felé” – fogalmazott Iohannis. Hozzátette, a világjárvány okozta válság rávilágított arra, hogy bizonyos mechanizmusok javítására van szükség mind schengeni térségben, mind az euróövezetben. „Ebből a szempontból Románia aktív szerepet kíván játszani valamennyi erőfeszítésben, amely ezeknek a problémáknak a megoldására irányul” – nyomatékosította Klaus Iohannis.
Mint ismeretes, az Európai Unió tagállamai közül jelenleg Bulgária, Románia, Horvátország, Ciprus és Írország nem tagja a schengeni övezetnek, az Unión kívüli országok közül viszont tagállam Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
szóljon hozzá!