Brüsszel felgyorsítaná az EU-n belül belső határellenőrzést
Fotó: Beliczay László
Egyebek mellett Románia, Bulgária, Horvátország és Ciprus csatlakozását kéri az Európai Bizottság a schengeni övezet reformját célzó stratégiában. Klaus Iohannis államfő is azt mondja, ez a csatlakozás Románia számára is kiemelt politikai célkitűzés, bár az egészségügyi válság miatt komolyan sérült a térség működőképessége.
2021. június 03., 10:012021. június 03., 10:01
Az Európai Bizottság szerdán juttatta el a schengeni térség reformját célzó stratégiáját az Európai Parlament és az Európai Tanács elé. „A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet visszaállítása rendkívül fontos az egész Európai Unió számára. Ezt elismeri az Európai Parlament és az Európai Tanács is, kérték a schengeni térség normális működésének visszaállítását. A schengeni övezet az egyik legvilágosabb megnyilvánulása a tagállamok és a polgárok közötti egyre nagyobb uniónak” – idézte a Mediafax hírügynökség a stratégiát.
– húzza alá az Európai Bizottságnak a stratégiáról szóló közleménye.
Hangos kampányba kezdett a kormány Románia mielőbbi, lehetőleg még idei schengeni csatlakozása érdekében, de elemzők szerint nincs realitása az övezet gyors bővítésének.
„A schengeni-övezethez való csatlakozás továbbra is Románia egyik fő politikai célkitűzése, annak dacára, hogy az egészségügyi válság miatt komolyan sérült annak működőképessége” – jelentette ki eközben szerdán Klaus Iohannis államfő az Európai Néppárt EP-frakciója által szervezett, Beszéljünk Európa jövőjéről című vitán, amelyhez online csatlakozott.
„Ami a Schengent illeti, az egészségügyi válság és az egyes tagállamok által hozott intézkedések következtében a schengeni térség működőképessége nyilvánvalóan komoly sérüléseket szenvedett.
– idézte az államfő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Éppen ezért abbéli reményének adott hangot, hogy az ország következetes erőfeszítései hamarosan elismerésre találnak. Ugyanakkor azt is kifejtette, hogy az euróövezethez való csatlakozás Románia egyik legfontosabb középtávú célkitűzése.
Románia idén csatlakozhat a schengeni övezethez, amennyiben pozitív lesz az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) keretében készülő jelentés, a román euró viszont leghamarabb 2027-ben jöhet – vallja Florin Cîțu miniszterelnök.
„Románia schengeni és euróövezeti tagsága fontos lépés az európai projektben való részvételünk megerősítése felé” – fogalmazott Iohannis. Hozzátette, a világjárvány okozta válság rávilágított arra, hogy bizonyos mechanizmusok javítására van szükség mind schengeni térségben, mind az euróövezetben. „Ebből a szempontból Románia aktív szerepet kíván játszani valamennyi erőfeszítésben, amely ezeknek a problémáknak a megoldására irányul” – nyomatékosította Klaus Iohannis.
Mint ismeretes, az Európai Unió tagállamai közül jelenleg Bulgária, Románia, Horvátország, Ciprus és Írország nem tagja a schengeni övezetnek, az Unión kívüli országok közül viszont tagállam Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Nem hogy nem szállították még a zernyesti medvemenhelyre a Transzfogarasi úton múlt héten egy olasz turista megölése miatt kilőtt anyamedve három bocsát, de még meg sem találták őket – közölte az intézmény.
Sokan enyhe bírósági végzéssel ússzák meg a jogosítvány nélküli gépkocsivezetést, de a rendőrség arra figyelmeztet, hogy minden esetben büntetőeljárást indítanak az elkövetők ellen.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!