Cîțu optimista, szerinte hamarosan csatlakozhat Románia a schengeni övezethez
Fotó: Beliczay László
Románia idén csatlakozhat a schengeni övezethez, amennyiben pozitív lesz az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) keretében készülő jelentés, a román euró viszont leghamarabb 2027-ben jöhet – vallja Florin Cîțu miniszterelnök, aki szerint a koronavírus-járvánnyal karöltve érkező válság miatt késik az egységes európai fizetőeszköz bevezetése.
2021. február 19., 12:202021. február 19., 12:20
2021. február 20., 22:502021. február 20., 22:50
„Románia 2011 óta készen áll a schengeni csatlakozásra. Felmerült az MCV. Idén korrigálnunk kell ezt. Ha minden jól megy – és megkezdtük a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásával –, pozitív jelentés születik, és reménykedhetünk abban, hogy még idén folytathatjuk a tárgyalásokat a schengeni csatlakozásról” – fogalmazott kormányfő a Digi 24 hírtelevízió csütörtök esti műsorában.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy minden a romániai hatóságokon és a reformokon múlik. Nem mulasztotta el ezúttal sem a szociáldemokraták (PSD) bírálatát.
– fogalmazott a miniszterelnök.
Elfogadta a kormány az ügyészek és bírák által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásáról szóló törvénytervezetet.
„Az euró bevezetését kissé késlelteti a 2020-as válság. Mindent megteszünk, és reális konvergenciára van szükség. A 2021–2024-es időszakban behozzuk a lemaradást, ám tudatában kell lennünk annak, hogy az euróövezeti csatlakozás csak 2024 után jöhet. A csatlakozási célkitűzés kötelezettség Románia számára, amelyet vállaltunk. Nehéz euróövezeti csatlakozásról beszélni gazdasági válság idején” – fejtette ki a miniszterelnök.
„Nem csak a csatlakozás a fő célkitűzés, számomra fontos az is, mit jelent csatlakozni az eurózónához, ahol a verseny nagyon kemény. Ez nagyon fontos” – szögezte le egyúttal Florin Cîțu.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!