Cîțu optimista, szerinte hamarosan csatlakozhat Románia a schengeni övezethez
Fotó: Beliczay László
Románia idén csatlakozhat a schengeni övezethez, amennyiben pozitív lesz az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) keretében készülő jelentés, a román euró viszont leghamarabb 2027-ben jöhet – vallja Florin Cîțu miniszterelnök, aki szerint a koronavírus-járvánnyal karöltve érkező válság miatt késik az egységes európai fizetőeszköz bevezetése.
2021. február 19., 12:202021. február 19., 12:20
2021. február 20., 22:502021. február 20., 22:50
„Románia 2011 óta készen áll a schengeni csatlakozásra. Felmerült az MCV. Idén korrigálnunk kell ezt. Ha minden jól megy – és megkezdtük a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásával –, pozitív jelentés születik, és reménykedhetünk abban, hogy még idén folytathatjuk a tárgyalásokat a schengeni csatlakozásról” – fogalmazott kormányfő a Digi 24 hírtelevízió csütörtök esti műsorában.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy minden a romániai hatóságokon és a reformokon múlik. Nem mulasztotta el ezúttal sem a szociáldemokraták (PSD) bírálatát.
– fogalmazott a miniszterelnök.
Elfogadta a kormány az ügyészek és bírák által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásáról szóló törvénytervezetet.
„Az euró bevezetését kissé késlelteti a 2020-as válság. Mindent megteszünk, és reális konvergenciára van szükség. A 2021–2024-es időszakban behozzuk a lemaradást, ám tudatában kell lennünk annak, hogy az euróövezeti csatlakozás csak 2024 után jöhet. A csatlakozási célkitűzés kötelezettség Románia számára, amelyet vállaltunk. Nehéz euróövezeti csatlakozásról beszélni gazdasági válság idején” – fejtette ki a miniszterelnök.
„Nem csak a csatlakozás a fő célkitűzés, számomra fontos az is, mit jelent csatlakozni az eurózónához, ahol a verseny nagyon kemény. Ez nagyon fontos” – szögezte le egyúttal Florin Cîțu.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!