Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Ha megőrzi a politikai és gazdasági stabilitását, Románia a következő 4-5 évben Euróba egyik legnagyobb gazdasági hatalmává válhat – jelentette ki kedden Marcel Ciolacu.
2024. február 27., 14:582024. február 27., 14:58
A román miniszterelnök a román-amerikai kereskedelmi kamara (AmCham) rendezvényén tartott beszédet amerikai befektetők előtt.
Ciolacu kifejtette,
mert így az ország gazdasága fejlődik, és az állam több pénzt tud fordítani az infrastruktúrára, az egészségügyre és az oktatásra. Majd azt javasolta az amerikai befektetőknek, hogy a kormánnyal közösen dolgozzanak ki öt stratégiai beruházási célkitűzést és az ezekhez társuló legmegfelelőbb finanszírozási mechanizmusokat.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kormány hatékony szabályozással igyekszik megkönnyíteni az üzleti életet, ösztönözni a beruházásokat és új, jól fizető munkahelyek megteremtését. Emellett
Mindehhez az amerikai üzletembereknek a know-how és a technológia mellett szakemberekkel, magánbefektetésekkel, innovációval és exportpotenciállal kell hozzájárulniuk – tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy Romániának „már nincs ideje kis projektekre”, és a nagy projektekhez komoly tapasztalattal rendelkező nagyvállalatokra van szükség.
„Nem csak pénzünk van ilyen projektek elindítására, hanem egy új törvényi keretünk is a PPP-beruházásokhoz” – jelentette ki. Megemlítette azt is, hogy
„Ezek olyan konkrét realitások, amelyeket együtt üzleti projektekké alakíthatunk át” – mondta Ciolacu a befektetőknek az Agerpres szerint.
Közölte velük, hogy a kormány politikai és pénzügyi értelemben is szavatolná a befektetéseiket. Ígéretet tett arra, hogy idén nem növelik az adókat, Románia teljesíteni fogja az országos helyreállítási tervben (PNRR) rögzített vállalásait, és „egy pillanatra sem tér el” a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez való csatlakozásra kijelölt pályától.
Kitért arra, hogy a helyhatósági és az európai parlamenti választások összevonásának, illetve az államelnök-választás előre hozásának jótékony hatása lesz a gazdaságra, lehetővé teszi a nagyberuházások folytatását.
– fogalmazott Ciolacu.
Beszéde végén a kormányfő kijelentette: bízik abban, hogy Románia a következő 4-5 évben Európa egyik gazdasági hatalmává válhat, ha megőrzi a politikai és gazdasági stabilitását. Szerinte ez nem álom, hanem az ország uniós csatlakozása utáni gazdasági és társadalmi pályáján alapuló előrejelzés. Ennek megfelelően Romániában a GDP négy év múlva a jelenlegi 320 milliárd euróról 500 milliárd euróra, a bruttó országos átlagbér 2000 euróra, az országos minimálbér pedig 1200 euróra nőhet – sorolta Ciolacu.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
szóljon hozzá!