Képünk illusztráció
Fotó: Balázs Attila/MTI
Romániában tapasztalható a legnagyobb mértékű korrupció az egészségügyben a koronavírus-világjárvány idején – legalábbis ezt állítja egy felmérés, amelyet a Transparency International nevű civil szervezet hozott nyilvánosságra kedden.
2021. június 15., 16:492021. június 15., 16:49
2021. június 15., 17:082021. június 15., 17:08
A 2020 októbere és decembere között készített Európai korrupciós barométerhez a 27 uniós tagállam 40 000 polgárát kérdezték meg. A szervezet szerint a pandémia fokozta azt az érzést a polgárokban, hogy korrupció veszi körül őket, kevesebb mint felük gondolja úgy, hogy a hatóságok átlátható módon kezelték a járványt.
Franciaországban, Lengyelországban és Spanyolországban a megkérdezettek 60 százaléka mondta azt, hogy szerinte országa kormány nem járt el átláthatóan” – írták.
A civil szervezet szerint az orvosi ellátást kiemelten átszövi a korrupció. Ugyan csak a válaszadók 6 százaléka mondta azt, hogy csúszópénzt kellett adnia, hogy orvosi ellátáshoz jusson, 29 százalék azt mondta, személyes ismeretségeit kihasználva került előnyös helyzetbe az egészségügyi rendszerben. A felmérés szerint
A második helyen Bulgária áll 19 százalékkal. A személyes ismeretek kihasználása Csehországban volt a legnagyobb arányú – 54 százalékos –, de Portugáliában is 46 százaléknyian válaszolták azt, hogy ehhez folyamodtak.
A franciák közel fele is azt mondta, hogy az előző 12 hónapban személyes kapcsolaton keresztül jutottak hozzá a közszolgáltatásokhoz.
A civil szervezet ugyanakkor a politikai minősítésektől sem tartózkodik: állítása szerint Magyarországon és Lengyelországban a kormányok a járványhelyzetet „a demokrácia gyengítésére” használják ki.
A válaszadók egyharmada mondta azt a kontinens lakói közül, hogy szerinte országában a korrupció stagnál vagy egyenesen növekszik.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!