A litván kisgépet az ismeretlen pilóta és utasa Bulgáriában hagyta, majd mindketten felszívódtak
Fotó: Bronis Zaronskis
Román rendszámú autóban szállított üzemanyaggal tankolták újra Magyarországon sajóértesülések szerint azt a titokzatos kisrepülőgépet, amely június 8-án sértette meg több NATO-tagállam légterét, de azóta sem tudni, kik voltak az utasai.
2022. június 17., 18:312022. június 17., 18:31
2022. június 17., 18:332022. június 17., 18:33
Mint arról beszámoltunk, a Piper Aztec típusú légi jármű a múlt héten Litvániában szállt fel, majd végighaladt Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia, rövid időre Szerbia fölött, majd Bulgária keleti felében leszállt egy elhagyatott repülőtéren. A kétmotoros kisgép Hajdúszoboszlón mintegy húsz percre leszállt, majd továbbindult, a magyar Gripenek elfogták, de a kisgép sem rádióhívásokra, sem a vizuális jelekre nem reagált. A kikapcsolt válasz-jeladóval (transzponderrel) repülő gép Romániában ugyancsak nem vette fel a kapcsolatot irányítótoronnyal, és Erdély fölött az amerikai légierő két, a román légtérben járőrszolgálatot teljesítő F-16-os vadászgépe szegődött a nyomába.
A hvg360 pénteken közölte: egy román rendszámú autó bukkant fel a hajdúszoboszlói repülőtéren nem sokkal azelőtt, hogy leszállt oda a Litvánia felől érkező rejtélyes kisrepülőgép. A portál úgy tudja, a román rendszámú autóból kerültek elő azok a kannák, amelyekkel megtankolták a repülőt – mindez 20 percig se tartott. Amint az időközben riasztott magyar rendőrök a helyszínre értek, nemcsak a repülő, de a titokzatos kocsi is odébbállt.
A hvg360 felidézi, hogy a hatvanéves repülőt 29 ezer euróért hirdette meg korábbi tulajdonosa, egy litván pilóta, egykori katona, Bronis Zaronskis. A 72 éves férfival sikerült ugyan beszélnie a portál munkatársának, de Zaronskis ellentmondásosan nyilatkozott arról, kik lehettek a vevők. Állítja, maga sem tudja, egy meg nem nevezett cég nevében vásárolták tőle a gépet, amelyet fel akartak újítani. A forgalomból hosszú évek óta kivont Piper Aztec légi jármű vevői a litván tulajdonos szerint románok, ukránok, szerbek vagy bolgárok lehettek, bár ez a találgatás azért is furcsa, mert kiderült, Zaronskis személyesen nem is találkozott velük, mivel az adásvételt egy cégen keresztül intézték.
A titokzatos gép utasainak kilétét, úti céljukat teljes homály fedi, viszont rengeteg elmélet terjed a légi incidenssel kapcsolatban. Egyesek szerint az Ukrajna ellen háborút folytató orosz hadsereg vagy a titkosszolgálatok tesztelték a NATO-tagállamok éberségét, esetleg kémkedtek is ezeknek a területén. Mások azt sejtik, hogy éppenséggel a NATO hajtott végre titkos műveletet, és ezzel magyarázható, hogy a gépet nem kényszerítették leszállásra.
Egy Magyarország felől érkezett, azonosítatlan kisrepülőgép haladt át szerda este Románia légterének nyugati részén, elfogására az amerikai légierő két vadászgépét riasztották – közölte a bukaresti védelmi minisztérium.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!