2007. május 18., 00:002007. május 18., 00:00
A bukaresti napilap szerint a feljegyzés úgy hangzott: „Bálint, légy szíves módosíttasd a levelet és nevezzék ki Gondos urat a bizottságba. Barna”. A lap szerint Tánczos arra kérte Porcsalmit, hogy az informatikai tárca egy Gondos nevű személyt nevezzen ki abba a bizottságba, amelynek feladata az ügynökség által meghirdetett versenytárgyalás felügyelete volt.
„Koholmány a Gândulban megjelent információ, a háttérben valószínűleg politikai érdekek állnak” – nyilatkozta a Krónikának Tánczos Barna. Az államtitkár nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy valóban kérte a versenytárgyalás lebonyolításának felgyorsítását, tagadta azonban, hogy Gondos kinevezéséért közbenjárt volna. „Nem ismerek Gondos nevű személyt” – szögezte le Tánczos. Hozzátette: a számítógépek beszerzésére kiírt versenytárgyalás a közbeszerzési törvény előírásai szerint történt, a tranzakciót pedig az árutőzsdén keresztül bonyolították le. Emlékeztetett, a kormány ellenőrző testülete vizsgálatot indított az ügyben, és megállapította: szabályos volt a licit lebonyolítása. Mint mondta, nem kizárt, hogy újabb vizsgálatot kér majd a gyanú eloszlatása érdekében.
Ugyancsak tagadta a Gândul értesüléseit Porcsalmi Bálint, az Informatikai és Távközlési Minisztérium államtitkára. „Butaság, ami a lapban megjelent” – nyilatkozta a Krónikának Porcsalmi. Majd hozzátette: a lapban említett irat nincs sem az informatikai minisztériumnál, sem az Állami Birtokok Ügynökségénél. Akárcsak Tánczos, Porcsalmi is azt állította, hogy nem ismer Gondos nevű személyt.
A Gândulban megjelent cikkben egyébként az áll, hogy Tánczos magyarul írta a kérést arra a dokumentumra, amelyet Aurel Neþin, a tárca akkori államtitkára küldött az ADS-nek 2005 júniusában. A Neþin által aláírt levél arról tájékoztatja az ügynökséget, hogy a minisztérium egyelőre senkit nem jelöl a bizottságba. A cikk szerint Tánczos erre a levélre írta a kérést, majd elküldte azt Porcsalminak. Ezt követően az Informatikai és Távközlési Minisztérium Gondost jelölte a bizottságba, a versenytárgyalást pedig egy magyar cég nyerte meg – áll a napilapban.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.