Az RMDSZ úgy számol, hogy 10 szenátorral és 21 parlamenti képviselővel lesz jelen a parlamentben
Fotó: Haáz Vince
Megerősödött frakciókkal kezdjük a parlamenti mandátumot – szögezi le az RMDSZ keddi közleménye, amely csupán a szenátusban számol egy többletmandátummal, holott egy nappal korábban Kelemen Hunor arról beszélt, hogy várhatóan a képviselőházban is eggyel több helyet szereztek.
2024. december 03., 13:302024. december 03., 13:30
2024. december 03., 13:512024. december 03., 13:51
Mint írták, az RMDSZ számításai szerint a szövetség 10 szenátorral és 21 parlamenti képviselővel lesz jelen a parlamentben. Mindez annak fényében érdekes, hogy Kelemen Hunor hétfő esti kolozsvári sajtótájékoztatóján elmondta: a szövetség várhatóan egy szenátori és egy képviselői mandátummal többet szerzett a törvényhozási megmérettetés nyomán a négy évvel ezelőtti eredményéhez képest.
Az RMDSZ a 2020-as parlamenti választáson 21 képviselői és 9 szenátori mandátumot szerzett, idő közben eggyel apadt az alsóházi frakció, diplomabotránya miatt ugyanis 2021-ben kizárták a máramarosi Apjok Norbertet.
A jelenlegi adatok alapján a tizedik szenátori mandátumot Szatmárban nyeri az RMDSZ, ahol a Turós Lóránd után a jelöltlistán második helyen szereplő Kovács Máté szatmári megyemenedzser a befutó. Az aradi magyarság – Faragó Péter révén – elesik a parlamenti képviselettől, a 2012-2016-os ciklust követően ismét bejut viszont a bukaresti törvényhozásba Temes megyei magyarság képviselője Molnár András, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke révén.
Új arc lesz a képviselőházi frakcióban a június helyhatósági választáson Máramarosszigeten tanácsosi mandátumot szerzett Zahoránszki Brigitta Éváé, a szenátusiban pedig a háromszéki Kondor Ágota pedagógusé, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium volt igazgatójáé.
Várhatóan a napokban a Központi Választási Iroda (BEC) közzéteszi a mandátumelosztás végleges eredményét – mutat rá az RMDSZ keddi közleménye.
A szövetség számításai szerint így alakulhat az RMDSZ két frakciója:
Stabil kormánytöbbségre van szüksége Romániának, ezt pedig a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ közösen tudná ellátni – állapította meg Kelemen Hunor hétfő este Kolozsváron a SZÁT ülését követően, bejelentve: a szövetség Elena Lasconit támogatja.
Nyugat-Európában jórészt a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) támogatták az ott élő románok a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki az összesített eredményekből.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!