Reform helyett szigor

•  Fotó: Boda Gergely

Fotó: Boda Gergely

Centralizációs törekvést látnak a bírálók az RMDSZ alapszabályzat-módosításában. Az RMDSZ alapszabályzatának módosítása a szövetség hétvégi aradi kongresszusának egyik legfontosabb tétje, hiszen a belső alkotmány esetleges módosulása alapvetően meghatározza majd a szervezet működését. A javaslatok egy részére már rá is bólintottak a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) legutóbbi ülésén, a legfelsőbb döntéshozó testület azonban a kongresszus.

2007. február 27., 00:002007. február 27., 00:00

Míg Seres Dénesképviselő, az alapszabályzat-módosítóbizottság elnöke a döntéshozatalmobilitásának növelését, illetve afelelősségre vonás keretének kidolgozásáttartja a tervezett módosítások legfőbbkövetkezményeinek, az RMDSZ belső ellenzéke acentralizálási törekvést és apártfegyelem szigorítását vélifelfedezni az előterjesztendő alapszabályban.
A legjelentősebb tervezett módosításokközé tartozik a Szövetségi Egyeztető Tanács(SZET) megszüntetése, és – ennek helyében– a Kulturális Autonómia Tanács (KAT)létrehozása. Újdonságnak számíta Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT)létrehozása is, amely a kongresszus és az RMDSZminiparlamentjének számító SzövetségiKépviselők Tanácsa mellett a szervezet döntéshozótestületei közé tartozna. A szankcióktekintetében az RMDSZ újabb formát készülbeiktatni az alapszabályzatba: a politikai bizalommegvonást.Szigorodnak a tagfelvétel feltételei is, ugyanakkor aszövetség színeiben különbözőtisztségekért versenybe szálló jelöltekpolitikai tevékenységét is alaposabbanellenőrzik a jövőben.
Seres Dénes, azalapszabályzat-módosító bizottságelnöke a Krónikának elmondta: a módosításokhárom csoportba sorolhatók. Az első kategóriábaa szövetség strukturális felépítésérevonatkozó cikkelyek tartoznak, a másodikba a választásiprocedúrára vonatkozók, a harmadikba pedig afelelősségre vonásról, valamint a szankciókrólrendelkező módosítások.

SZÁT: a döntéshozófórum

A legfontosabb változtatásegyikeként Seres a Szövetségi ÁllandóTanács létrehozását említette,amely az operatív tanács helyett működne, denagyobb hatáskörrel és több taggal. A SZÁTdöntéshozó szerepkörrel rendelkezne: kétSZKT-ülés között ugyanis ennek a testületnekkell határozatokat hoznia a szövetség működéséreés szervezésére vonatkozó olyankérdésekben, amelyek nem igényelnekalapszabály-módosítást. A 14 fősirányító testületben helyet kap aszövetségi elnök, az ügyvezető elnök, aképviselőházi, illetve a szenátusifrakcióvezetők, az SZKT elnöke, a KulturálisAutonómia Tanács elnöke, az RMDSZ-szelegyüttműködő Országos IfjúságiEgyeztető Tanács képviselője, a háromregionális területi elnök (partiumi, székelyföldiés belső-erdélyi), valamint több ügyvezetőalelnök. A testületnek havonta legalább egyalkalommal üléseznie kell. Seres szerint a döntéshozatalmobilitását növeli, hogy a kongresszust ezentúlnem négyévente, hanem kétévente hívjákössze, tisztújításra azonban továbbrais csak négyévente kerül sor.

KAT: nem politikai rációszerint

Az RMDSZ strukturálisfelépítését érintő másikváltozás, hogy megszűnik a SzövetségiEgyeztető Tanács, helyét a Kulturális AutonómiaTanács foglalja el. A KAT – amely a kisebbségitörvénytervezetben is szerepel – szövetségenbelüli létrehozását eredetileg SzékelyIstván, a Magyar Kisebbség főszerkesztője javasolta.Székelynek a Krónikában tavaly közzétetttervezete szerint a kulturális tanács magábanfoglalta volna az RMDSZ ügyvezető elnökségénekművelődési és oktatási főosztályaitis, a szakmai szervezetek és az egyházak képviselőinekbevonásával pedig olyan „kooperációsfelületet” hozott volna létre, „ahol a szakmaiszervezetek, egyházak és az RMDSZ nem politikai rációszerinti része újraköthetné azokat aszálakat, amelyeket a politika professzionalizálódásakiszorított az RMDSZ-ből”.
Az Aradon előterjesztendőalapszabályt módosító tervezetben azonbana KAT gyakorlatilag azonos hatáskörrel rendelkezik, mintelődje, a SZET. Akárcsak a SZET, a KAT különbözőtudományos, művészeti, művelődési ésszakmai szervezetek, illetve rétegszervezetek képviseleti,érdekegyeztető, tanácsadó és döntéshozófórumként határozza meg önmagát,amely a romániai magyar nemzeti közösségérték- és érdekpluralizmusátjeleníti meg. A SZET és a KAT közöttikülönbség, hogy a különbözőkulturális, tudományos, oktatási szervezetek,valamint az egyházak képviselői mellett a KAT-banhelyet kap 75 megyei vagy területi szervezetek általmegválasztott képviselő. A SZET-hez hasonlóan aKAT is javasolhat személyeket közpénzekfelhasználásáról döntőtestületekbe.

Beleszólás a helyilistákba

A módosítójavaslatok másik kategóriája a tagfelvételre,illetve a jelöltállításra vonatkozik. Atervezett módosítások szerint a jövőben„nem lehet RMDSZ-jelölt az a tag, aki más szervezetjelöltjeként az elmúlt négy évbenRMDSZ-szel rivális politikai, civil szervezet színeibenindult a helyhatósági, illetve parlamentiválasztásokon”. Ugyancsak tiltják azRMDSZ-jelöltként való indulást aválasztásokon azon szövetségi színekbenmegválasztott tisztségviselőknek, akiktől az RMDSZ azelmúlt nyolc évben megvonta a politikai bizalmat.Fontos módosítás, hogy a SZÁT beleszólásilehetőséget kaphat a parlamenti jelöltek állításába:a megyei szenátusi és képviselőházilisták második helyén szereplő személyeketugyanis ez a testület javasolja.
Toró T. Tibor képviselő,az RMDSZ belső ellenzékének vezéralakjakéntszámon tartott politikus élesen bíráltaaz alapszabály-tervezetet. „A nyitás és areform jegyében állt össze az alapszabályzatotmódosító bizottság, az eredményenazonban sem a nyitás, sem a reform nem látszik” –összegezte véleményét a Krónikánaknyilatkozó Toró. A politikus a centralizációstörekvést véli felfedezni a SZÁThatáskörének megállapításában,amely lehetővé teszi, hogy a központi vezetés amegyei jelöltek listájának összeállításábais beleszólást nyerjen. Toró szerint acentralizációs szándék áll aszankciók szigorítása mögött is,amelynek eredménye a pártfegyelem erősödéselesz. A Kulturális Autonómia Tanács létrehozásaToró szerint egyszerű nyelvpolitikai fogás, amely azthivatott leplezni, hogy a szövetség nem tud konkréteredményeket felmutatni a kulturális autonómiaterületén.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Az AUR képviselője durván nekiment a közszférában dolgozó nőknek: „nagyon jól tudjuk, hogyan kerültek bizonyos állásokba”

Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.

Az AUR képviselője durván nekiment a közszférában dolgozó nőknek: „nagyon jól tudjuk, hogyan kerültek bizonyos állásokba”
2025. május 14., szerda

Aranyat ér? Záporok miatt adott ki sárga figyelmeztetést a meteorológiai szolgálat

Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.

Aranyat ér? Záporok miatt adott ki sárga figyelmeztetést a meteorológiai szolgálat
2025. május 14., szerda

Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszakkal gyanúsítanak egy tanárt

Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.

Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszakkal gyanúsítanak egy tanárt
2025. május 14., szerda

Nicușor Dan: gazdasági szempontból jobboldali vagyok, Bolojant kérném fel miniszterelnöknek

Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.

Nicușor Dan: gazdasági szempontból jobboldali vagyok, Bolojant kérném fel miniszterelnöknek
2025. május 14., szerda

Orbán Viktort ábrázoló szórólappal kampányol Simion a magyarok körében, az értesülések szerint engedély nélkül

Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.

Orbán Viktort ábrázoló szórólappal kampányol Simion a magyarok körében, az értesülések szerint engedély nélkül
2025. május 13., kedd

Románia nem adja ki az Egyesült Államoknak a több száz bombafenyegetést küldő diákot

Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.

Románia nem adja ki az Egyesült Államoknak a több száz bombafenyegetést küldő diákot
2025. május 13., kedd

Simion-előnyt vetít előre egy újabb felmérés

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.

Simion-előnyt vetít előre egy újabb felmérés
2025. május 13., kedd

Grindeanu szerint lehetséges, hogy a PSD támogat majd egy kisebbségi kormányt

Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.

Grindeanu szerint lehetséges, hogy a PSD támogat majd egy kisebbségi kormányt
2025. május 13., kedd

Romániai merényletről szóló álhírt cáfol a belügyminisztérium

A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.

Romániai merényletről szóló álhírt cáfol a belügyminisztérium
2025. május 13., kedd

Megszólalt Georgescu, de nem állt ki egyértelműen Simion mellett


Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.

Megszólalt Georgescu, de nem állt ki egyértelműen Simion mellett