Rafila nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet
Fotó: Gov.ro
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint mandátuma alatt több tucat lehetséges egészségügyi korrupciós eset kivizsgálására kérte fel az illetékes szerveket. A tárcavezető egyúttal azt javasolja, hogy az orvosi műhibát részben vonják ki a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből.
2023. október 01., 15:212023. október 01., 15:21
2023. október 01., 15:222023. október 01., 15:22
A tárcavezető vasárnapi sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy lassan ugyan, de változik az egészségügyi alkalmazottak mentalitása, részben a tájékoztatás és az oktatás, részben pedig a „közvetlen” korrupcióellenes lépések hatására. Úgy vélekedett, hogy szükség lenne egy önálló országos hatóság létrehozására az egészségügyi szolgáltatások ellenőrzésére, amelynek azonban nem az orvosi műhibák kivizsgálása lenne a feladata, hanem azoknak az esetek feltárása, amikor egy orvos megtagadja a páciense ellátását.
Rafila szerint ennek a hatóságnak az egészségügyi minisztérium, az orvosi kamara és az egészségbiztosító pénztár képviselőiből kellene állnia. Közölte, hogy a minisztérium a következő hónapban törvénytervezetet dolgoz ki az ellenőrző intézmény létrehozásáról.
Beszélt arról is, hogy szerinte egyetlen országnak sem sikerült még maradéktalanul felszámolni az egészségügyi korrupciót, a hálapénz intézményét. Szerinte az a fontos, hogy ez a jelenség minél alacsonyabb méreteket öltsön, mert veszélyezteti az egészségügy fejlődését és korlátozza az orvosi ellátáshoz való hozzáférést. Rafila elmondta, hogy a jelenség megfékezésére az Országos Egészségügyi Menedzserképző Intézetben kurzusok indulnak majd a kórházvezetők számára az egészségügyi korrupció elleni fellépés bevált gyakorlatairól.
Alexandru Rafila elmondta, bár nem kapott még erre vonatkozó hivatalos javaslatot a Román Orvosi Kamarától, a minisztérium támogatja a műhiba részleges dekriminalizálását is. Mindez azt feltételezné, hogy az orvosi műhibát részben kivonnák a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből. „Ennek vannak bizonyos határai, mert nem lehet törvénnyel korlátozni a természetes személyek büntetőjogi felelősségre vonását” – magyarázta.
Rafila közölte, nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet. „Vagyis ne kerülhessünk abba a helyzetbe, hogy az orvosoknak a műhibatörvény hatályba lépése után egy vagy két évvel nagy összegeket kelljen fizetniük a praxisjoguk visszaszerzéséért. Az orvosok praxisjoga szent és sérthetetlen, nem szabad azt a biztosítótársaságoknak fizetendő nagy összegektől függővé tenni” – nyilatkozta a miniszter.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!