Rafila nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet
Fotó: Gov.ro
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint mandátuma alatt több tucat lehetséges egészségügyi korrupciós eset kivizsgálására kérte fel az illetékes szerveket. A tárcavezető egyúttal azt javasolja, hogy az orvosi műhibát részben vonják ki a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből.
2023. október 01., 15:212023. október 01., 15:21
2023. október 01., 15:222023. október 01., 15:22
A tárcavezető vasárnapi sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy lassan ugyan, de változik az egészségügyi alkalmazottak mentalitása, részben a tájékoztatás és az oktatás, részben pedig a „közvetlen” korrupcióellenes lépések hatására. Úgy vélekedett, hogy szükség lenne egy önálló országos hatóság létrehozására az egészségügyi szolgáltatások ellenőrzésére, amelynek azonban nem az orvosi műhibák kivizsgálása lenne a feladata, hanem azoknak az esetek feltárása, amikor egy orvos megtagadja a páciense ellátását.
Rafila szerint ennek a hatóságnak az egészségügyi minisztérium, az orvosi kamara és az egészségbiztosító pénztár képviselőiből kellene állnia. Közölte, hogy a minisztérium a következő hónapban törvénytervezetet dolgoz ki az ellenőrző intézmény létrehozásáról.
Beszélt arról is, hogy szerinte egyetlen országnak sem sikerült még maradéktalanul felszámolni az egészségügyi korrupciót, a hálapénz intézményét. Szerinte az a fontos, hogy ez a jelenség minél alacsonyabb méreteket öltsön, mert veszélyezteti az egészségügy fejlődését és korlátozza az orvosi ellátáshoz való hozzáférést. Rafila elmondta, hogy a jelenség megfékezésére az Országos Egészségügyi Menedzserképző Intézetben kurzusok indulnak majd a kórházvezetők számára az egészségügyi korrupció elleni fellépés bevált gyakorlatairól.
Alexandru Rafila elmondta, bár nem kapott még erre vonatkozó hivatalos javaslatot a Román Orvosi Kamarától, a minisztérium támogatja a műhiba részleges dekriminalizálását is. Mindez azt feltételezné, hogy az orvosi műhibát részben kivonnák a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből. „Ennek vannak bizonyos határai, mert nem lehet törvénnyel korlátozni a természetes személyek büntetőjogi felelősségre vonását” – magyarázta.
Rafila közölte, nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet. „Vagyis ne kerülhessünk abba a helyzetbe, hogy az orvosoknak a műhibatörvény hatályba lépése után egy vagy két évvel nagy összegeket kelljen fizetniük a praxisjoguk visszaszerzéséért. Az orvosok praxisjoga szent és sérthetetlen, nem szabad azt a biztosítótársaságoknak fizetendő nagy összegektől függővé tenni” – nyilatkozta a miniszter.
A romániai elnökválasztást az döntötte el a független jelölt, Nicuşor Dan javára, hogy jobban ki tudta használni az egyik oldalnak a másiktól való félelmeit, mint George Simion – jelentette ki Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
szóljon hozzá!