Rafila nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet
Fotó: Gov.ro
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint mandátuma alatt több tucat lehetséges egészségügyi korrupciós eset kivizsgálására kérte fel az illetékes szerveket. A tárcavezető egyúttal azt javasolja, hogy az orvosi műhibát részben vonják ki a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből.
2023. október 01., 15:212023. október 01., 15:21
2023. október 01., 15:222023. október 01., 15:22
A tárcavezető vasárnapi sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy lassan ugyan, de változik az egészségügyi alkalmazottak mentalitása, részben a tájékoztatás és az oktatás, részben pedig a „közvetlen” korrupcióellenes lépések hatására. Úgy vélekedett, hogy szükség lenne egy önálló országos hatóság létrehozására az egészségügyi szolgáltatások ellenőrzésére, amelynek azonban nem az orvosi műhibák kivizsgálása lenne a feladata, hanem azoknak az esetek feltárása, amikor egy orvos megtagadja a páciense ellátását.
Rafila szerint ennek a hatóságnak az egészségügyi minisztérium, az orvosi kamara és az egészségbiztosító pénztár képviselőiből kellene állnia. Közölte, hogy a minisztérium a következő hónapban törvénytervezetet dolgoz ki az ellenőrző intézmény létrehozásáról.
Beszélt arról is, hogy szerinte egyetlen országnak sem sikerült még maradéktalanul felszámolni az egészségügyi korrupciót, a hálapénz intézményét. Szerinte az a fontos, hogy ez a jelenség minél alacsonyabb méreteket öltsön, mert veszélyezteti az egészségügy fejlődését és korlátozza az orvosi ellátáshoz való hozzáférést. Rafila elmondta, hogy a jelenség megfékezésére az Országos Egészségügyi Menedzserképző Intézetben kurzusok indulnak majd a kórházvezetők számára az egészségügyi korrupció elleni fellépés bevált gyakorlatairól.
Alexandru Rafila elmondta, bár nem kapott még erre vonatkozó hivatalos javaslatot a Román Orvosi Kamarától, a minisztérium támogatja a műhiba részleges dekriminalizálását is. Mindez azt feltételezné, hogy az orvosi műhibát részben kivonnák a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből. „Ennek vannak bizonyos határai, mert nem lehet törvénnyel korlátozni a természetes személyek büntetőjogi felelősségre vonását” – magyarázta.
Rafila közölte, nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet. „Vagyis ne kerülhessünk abba a helyzetbe, hogy az orvosoknak a műhibatörvény hatályba lépése után egy vagy két évvel nagy összegeket kelljen fizetniük a praxisjoguk visszaszerzéséért. Az orvosok praxisjoga szent és sérthetetlen, nem szabad azt a biztosítótársaságoknak fizetendő nagy összegektől függővé tenni” – nyilatkozta a miniszter.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!