Rafila nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet
Fotó: Gov.ro
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint mandátuma alatt több tucat lehetséges egészségügyi korrupciós eset kivizsgálására kérte fel az illetékes szerveket. A tárcavezető egyúttal azt javasolja, hogy az orvosi műhibát részben vonják ki a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből.
2023. október 01., 15:212023. október 01., 15:21
2023. október 01., 15:222023. október 01., 15:22
A tárcavezető vasárnapi sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy lassan ugyan, de változik az egészségügyi alkalmazottak mentalitása, részben a tájékoztatás és az oktatás, részben pedig a „közvetlen” korrupcióellenes lépések hatására. Úgy vélekedett, hogy szükség lenne egy önálló országos hatóság létrehozására az egészségügyi szolgáltatások ellenőrzésére, amelynek azonban nem az orvosi műhibák kivizsgálása lenne a feladata, hanem azoknak az esetek feltárása, amikor egy orvos megtagadja a páciense ellátását.
Rafila szerint ennek a hatóságnak az egészségügyi minisztérium, az orvosi kamara és az egészségbiztosító pénztár képviselőiből kellene állnia. Közölte, hogy a minisztérium a következő hónapban törvénytervezetet dolgoz ki az ellenőrző intézmény létrehozásáról.
Beszélt arról is, hogy szerinte egyetlen országnak sem sikerült még maradéktalanul felszámolni az egészségügyi korrupciót, a hálapénz intézményét. Szerinte az a fontos, hogy ez a jelenség minél alacsonyabb méreteket öltsön, mert veszélyezteti az egészségügy fejlődését és korlátozza az orvosi ellátáshoz való hozzáférést. Rafila elmondta, hogy a jelenség megfékezésére az Országos Egészségügyi Menedzserképző Intézetben kurzusok indulnak majd a kórházvezetők számára az egészségügyi korrupció elleni fellépés bevált gyakorlatairól.
Alexandru Rafila elmondta, bár nem kapott még erre vonatkozó hivatalos javaslatot a Román Orvosi Kamarától, a minisztérium támogatja a műhiba részleges dekriminalizálását is. Mindez azt feltételezné, hogy az orvosi műhibát részben kivonnák a bűncselekménynek nyilvánított tevékenységek köréből. „Ennek vannak bizonyos határai, mert nem lehet törvénnyel korlátozni a természetes személyek büntetőjogi felelősségre vonását” – magyarázta.
Rafila közölte, nem szeretne olyan műhibatörvényt, amelyik az orvosi szakma pénzügyi „leigázásához” vezet. „Vagyis ne kerülhessünk abba a helyzetbe, hogy az orvosoknak a műhibatörvény hatályba lépése után egy vagy két évvel nagy összegeket kelljen fizetniük a praxisjoguk visszaszerzéséért. Az orvosok praxisjoga szent és sérthetetlen, nem szabad azt a biztosítótársaságoknak fizetendő nagy összegektől függővé tenni” – nyilatkozta a miniszter.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
szóljon hozzá!