Szerelik az amerikai nagykövetség útjelző tábláját Jeruzsálemben
Fotó: Egypt Independent
Magyarázatot követel Klaus Johannis elnök a bukaresti külügyminisztériumtól azok után, hogy Románia – Magyarországgal és Csehországgal együtt – megakadályozott egy közös európai állásfoglalást az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költöztetéséről.
2018. május 13., 17:422018. május 13., 17:42
2018. május 13., 17:552018. május 13., 17:55
Újabb hullámokat vet az Egyesült Államok Tel Aviv-i nagykövetségének hétfőre beütemezett Jeruzsálembe költöztetése Európában, de elsősorban Romániában.
Európai diplomaták és izraeli tisztségviselők szerint a fellépést Franciaország kezdeményezte, és azt szerette volna elérni, hogy az EU közös álláspontot alakítson ki Donald Trump elnök sokat vitatott döntésével szemben. A nyilatkozattervezet megállapította volna, hogy Jeruzsálem két ország, Izrael és Palesztina fővárosa kell legyen, a város státuszát békés tárgyalásokkal kell rendezni, és hogy az EU államai nem követik az Egyesült Államok példáját, így nem költöztetik külképviseletüket Tel-Avivból Jeruzsálembe.
Csehország, Magyarország és Románia azonban tudatta, hogy nem támogat egy hasonló állásfoglalást. Szombaton kibocsátott közleményében
mert egyetlen elemre fekteti a hangsúlyt, mégpedig az izraeli külügyi képviseletek Jeruzsálembe költöztetésére. „Megjegyezzük, hogy más európai uniós tagországok, Magyarország és Csehország is hasonló módon foglaltak állást” – szerepel a külügyi állásfoglalásban.
Az államfő a balázsfalvi nagygyűlés megalakulásának 170. évfordulóján rendezett megemlékezésen leszögezte: a beleegyezése nélkül Románia nagykövetsége nem költöztető Tel-Avivból Jeruzsálembe. Johannis ugyanakkor amatőrnek nevezte a kormányzó Szociáldemokrata (Párt) külpolitikáját, amely miatt szerinte az EU-n kívül kerülhet Románia. Mint ismert, Johannis korábban azzal vádolta a kormányt, hogy nem konzultált vele Románia izraeli nagykövetségének Tel-Avivből Jeruzsálembe költöztetéséről, holott meghatározó szerepet játszik a külkapcsolatok terén.
és az érintett felek között végleges megállapodás születik erről.
Klaus Johannis nem ért egyet a döntéssel
Fotó: Presidency.ro
Liviu Dragnea PSD-elnök áprilisban elsőként beszélt a román vezetők közül eldöntött tényként arról, hogy Bukarest is követi az Egyesült Államok példáját. Dragnea jelentette be azt is, hogy a Viorica Dăncilă vezette kormány memorandumot fogadott el arról, hogy Románia megkezdi az eljárást izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetése ügyében. Azóta Dragnea és Dăncilă egyaránt Izraelbe látogatott, ahol ígéretet tettek a diplomáciai képviselet áthelyezéséről.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök különben vasárnap történelmi eseménynek nevezte az amerikai nagykövetség mára meghirdetett áthelyezését Jeruzsálembe. A kormányfő a város keleti és nyugati fele egyesítésének évfordulóján tartott „Jeruzsálem-napon" a Biblia földjének múzeumában rendezett ünnepélyes kormányülésen méltatta a washingtoni döntést.
Vasárnap rekordszámú - az óváros elfoglalása, 1967 óta a legtöbben - ezerhatszázhúsz zsidó látogatott el a Templomhegyre, amely a muzulmánok számára a Mecsetek tere. A helyi szabályok szerint csak muszlimok imádkozhatnak ezen a szent helyen, emiatt vasárnap délelőtt kisebb zavargások törtek ki, amikor az odalátogató zsidók mégis énekelni és imádkozni kezdtek. A rendőrség kivezette a rendbontókat és helyreállította a nyugalmat.
Andrzej Duda lengyel elnök fogadta szerdán Varsóban George Simiont, miközben éles belpolitikai vitát váltott ki Lengyelországban az AUR vezetőjének és elnökjelöltjének szereplése Karol Nawrocki lengyel ellenzéki elnökjelölt előző napi kampánygyűlésén.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Több mint 140 drónt és egy ballisztikus rakétát is bevetett ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Pakisztán kedden közölte, hogy továbbra is elkötelezett az Indiával kötött tűzszünet mellett, amelyről a múlt héten négy napig tartó harcok után állapodtak meg, de megfogadta, hogy teljes határozottsággal válaszol Újdelhi bármilyen jövőbeli agressziójára.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője és elnökjelöltje látogatást tett Lengyelországban, és részt vett az ottani ellenzéki elnökjelölt, Karol Nawrocki keddi kampánygyűlésén Zabrze városban.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden kijelentette: Izrael semmiképpen nem állítja le a háborút, sőt, a következő napokban teljes erejével támadni fog a Gázai övezetben, hogy „térdre kényszerítse” a Hamász palesztin terrorszervezetet.
Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból.
„Feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, mert újabb hazugságbeszédével két bűncselekményt is elkövetett” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán kedden.
Közleményben üzent a román Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt az Európai Szocialisták Pártja (PES) és az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Képviselőcsoportja (S&D).
szóljon hozzá!