Szerelik az amerikai nagykövetség útjelző tábláját Jeruzsálemben
Fotó: Egypt Independent
Magyarázatot követel Klaus Johannis elnök a bukaresti külügyminisztériumtól azok után, hogy Románia – Magyarországgal és Csehországgal együtt – megakadályozott egy közös európai állásfoglalást az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költöztetéséről.
2018. május 13., 17:422018. május 13., 17:42
2018. május 13., 17:552018. május 13., 17:55
Újabb hullámokat vet az Egyesült Államok Tel Aviv-i nagykövetségének hétfőre beütemezett Jeruzsálembe költöztetése Európában, de elsősorban Romániában.
Európai diplomaták és izraeli tisztségviselők szerint a fellépést Franciaország kezdeményezte, és azt szerette volna elérni, hogy az EU közös álláspontot alakítson ki Donald Trump elnök sokat vitatott döntésével szemben. A nyilatkozattervezet megállapította volna, hogy Jeruzsálem két ország, Izrael és Palesztina fővárosa kell legyen, a város státuszát békés tárgyalásokkal kell rendezni, és hogy az EU államai nem követik az Egyesült Államok példáját, így nem költöztetik külképviseletüket Tel-Avivból Jeruzsálembe.
Csehország, Magyarország és Románia azonban tudatta, hogy nem támogat egy hasonló állásfoglalást. Szombaton kibocsátott közleményében
mert egyetlen elemre fekteti a hangsúlyt, mégpedig az izraeli külügyi képviseletek Jeruzsálembe költöztetésére. „Megjegyezzük, hogy más európai uniós tagországok, Magyarország és Csehország is hasonló módon foglaltak állást” – szerepel a külügyi állásfoglalásban.
Az államfő a balázsfalvi nagygyűlés megalakulásának 170. évfordulóján rendezett megemlékezésen leszögezte: a beleegyezése nélkül Románia nagykövetsége nem költöztető Tel-Avivból Jeruzsálembe. Johannis ugyanakkor amatőrnek nevezte a kormányzó Szociáldemokrata (Párt) külpolitikáját, amely miatt szerinte az EU-n kívül kerülhet Románia. Mint ismert, Johannis korábban azzal vádolta a kormányt, hogy nem konzultált vele Románia izraeli nagykövetségének Tel-Avivből Jeruzsálembe költöztetéséről, holott meghatározó szerepet játszik a külkapcsolatok terén.
és az érintett felek között végleges megállapodás születik erről.
Klaus Johannis nem ért egyet a döntéssel
Fotó: Presidency.ro
Liviu Dragnea PSD-elnök áprilisban elsőként beszélt a román vezetők közül eldöntött tényként arról, hogy Bukarest is követi az Egyesült Államok példáját. Dragnea jelentette be azt is, hogy a Viorica Dăncilă vezette kormány memorandumot fogadott el arról, hogy Románia megkezdi az eljárást izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetése ügyében. Azóta Dragnea és Dăncilă egyaránt Izraelbe látogatott, ahol ígéretet tettek a diplomáciai képviselet áthelyezéséről.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök különben vasárnap történelmi eseménynek nevezte az amerikai nagykövetség mára meghirdetett áthelyezését Jeruzsálembe. A kormányfő a város keleti és nyugati fele egyesítésének évfordulóján tartott „Jeruzsálem-napon" a Biblia földjének múzeumában rendezett ünnepélyes kormányülésen méltatta a washingtoni döntést.
Vasárnap rekordszámú - az óváros elfoglalása, 1967 óta a legtöbben - ezerhatszázhúsz zsidó látogatott el a Templomhegyre, amely a muzulmánok számára a Mecsetek tere. A helyi szabályok szerint csak muszlimok imádkozhatnak ezen a szent helyen, emiatt vasárnap délelőtt kisebb zavargások törtek ki, amikor az odalátogató zsidók mégis énekelni és imádkozni kezdtek. A rendőrség kivezette a rendbontókat és helyreállította a nyugalmat.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön.
A CNN szerdai műsorában „fasisztának” és „instabilnak” nevezte Donald Trumpot, republikánus ellenfelét Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt.
Irak északi részében és Szíriában található „terrorista célpontok” ellen intézett támadást a török hadsereg az Ankarában elkövetett merénylet után, és 32 célpontot megsemmisített – közölte a török védelmi tárca szerda éjjel.
A Hezbollah megerősítette Hásem Szafieddin halálát, aki egyike volt azoknak, akik a csoport élére kerülhettek volna Hasszán Naszrallah vezető meggyilkolása után.
Megerősítette szerdán a washingtoni Fehér Ház egy tisztségviselője, hogy értesüléseik szerint október elején észak-koreai katonák érkeztek Oroszország keleti részébe.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
szóljon hozzá!