Laura Codruţa Kövesi
Fotó: Agerpres/Liviu Sova
Össztűz zúdult Laura Codruţa Kövesire, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) főügyészére annak nyomán, hogy az egyik, általa szakmai okok miatt felmentésre javasolt ügyész azt állította: a főügyész személyes utasítása volt, hogy a többrendbeli korrupcióval gyanúsított volt idegenforgalmi minisztert, Elena Udreát őrizetbe vegyék.
2017. július 05., 19:182017. július 05., 19:18
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlege kedden hagyta jóvá Kövesi arra vonatkozó javaslatát, hogy Mihaela Iorga és Doru Ţuluş ügyészeket szakmai mulasztás miatt mentsék fel tisztségükből, ennek nyomán Kövesi szerdán aláírta a tisztségükből való felmentésről szóló határozatot.
A meghallgatást követően Iorga azt mondta: amikor Udrea egyik büntetőügyén dolgozott, azt közölték vele, hogy „a DNA vezetésének” az az elvárása, hogy Udreát legalább egy napra őrizetbe vegyék, ő azonban úgy döntött, nem tesz eleget az elvárásnak, mivel a parlament sem hagyta jóvá az őrizetbe vételt.
Mindazonáltal ő és a vele együtt felmentett Doru Ţuluş – aki szerint Kövesi személyes ellenszenvvel viseltetett vele szemben – is azt mondta: egyszer sem fordult elő, hogy arra utasították volna: egy bizonyos személy ellen gyűjtsön minden áron bizonyítékokat. Ţuluş emellett arról beszélt:
Iorga pedig nyomásgyakorlásra panaszkodott. Ţuluş szerdán közölte: megfellebbezi a felmentéséről szóló határozatot.
Szerdán néhányfős csoport – köztük Liviu Pleșoianu szociáldemokrata (PSD) képviselő – tüntetett a DNA székháza előtt Kövesi büntetőjogi felelősségre vonását követelve,
Pleșoianu egyúttal felszólította Kövesit, hogy jelenjen meg a 2009-es elnökválasztáson elkövetett állítólagos visszaéléseket vizsgáló parlamenti bizottság előtt.
Elena Udrea pedig közölte: visszaélés miatt feljelentést tesz a DNA főügyésze ellen. Udrea megismételte korábbi vádjait, miszerint Kövesi és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) azóta már visszavonult igazgató-helyettese, Florian Coldea esküdtek össze ellene azzal a céllal, hogy eltávolítsák a politikai életből.
A téma kapcsán szerdán Tudorel Toader igazságügy-miniszter – aki egyébként a DNA és Kövesi tevékenységének átvilágítására kérte a CSM Igazságszolgáltatási Felügyeletét – kijelentette: nem tiszte kommentálni a két ügyész kijelentéseit, ugyanakkor emlékeztetett, hogy az ügyben vizsgálat zajlik.
Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó PSD és a képviselőház elnöke „kellemetlennek" nevezte a DNA-n belül kialakult helyzetet, és úgy vélte, az negatívan befolyásolja az igazságszolgáltatás hitelességét.
Monica Macovei európai parlamenti képviselő, volt igazságügy-miniszter szükségesnek nevezte ugyan a DNA átvilágítását, de megjegyezte: annak
Emlékeztetett: a DNA ellen folyamatos megfélemlítő és lejárató kampányt folytatnak a büntetőügyes politikusok és a korrupcióellenes küzdelem intenzitásának csökkentésében érdekelt mogulok.
Mint megírtuk, Tudorel Toader azt követően döntött a DNA ellenőrzéséről, hogy az ügyészség egyik üléséről kiszivárgott hangfelvétel nyomán Laura Codruţa Kövesi, a DNA főügyésze – hivatalosan szakmai mulasztásokra hivatkozva –- Mihaela Iorga és Doru Ţuluş visszahívását kezdeményezte. Ők ugyanakkor a minisztériumi ellenőrző testület beavatkozását kérték, azt állítva, hogy Kövesi beavatkozott a hangfelvételek kiszivárogtatása ügyében indított vizsgálatba, nyomást gyakorol az ügyészekre, sőt hazugságvizsgálatot is követelt.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!