Képünk illusztráció
Fotó: Presidency.ro
Össztűz zúdult az Országos Diszkriminációellenes Tanácsra (CNCD) azt követően, hogy szerdán 2000 lejes bírságot rótt ki Klaus Johannis államfőre, amiért az „büntetőügyesekként" emlegetett egyes politikusokat, akik ellen bűnvádi eljárás indult.
2018. május 10., 19:452018. május 10., 19:45
Johannis korábbi pártja, a Nemzeti Liberális párt (PNL) elnöke csütörtökön botrányosnak minősítette a testület döntését, amely szerinte politikai szempontok alapján született. Úgy vélte, többek között az ilyen helyzetek miatt volt fontos a nagyobbik kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) számára, hogy a testületben addig a PNL által birtokolt helyet koalíciós partnere, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) vegye át.
A politikus szerint az a tény, hogy a testület Johannist megbüntette, Viorica Dăncilă miniszterelnököt viszont nem, amikor az autista személyekre tett sértő kijelentést, szintén azt jelzi, hogy politikai utasítások alapján dolgozik.
A PNL ezért módosítani kívánja a CNCD jogállását szabályozó törvényt, és a civil szféra bevonásával, a politikum kiiktatásával nevezné ki a testület tagjait.
Raluca Turcan, a párt első alelnöke azt is közölte, hogy alkotmánybíróságon támadják meg a CNCD jelenlegi összetételét meghatározó szavazást, amely álláspontjuk szerint nem tartotta tiszteletben a vonatkozó törvényeket és a parlamenti erőegyensúlyt.
2018 elejétől viszont már nem tudott ellenállni a rá nehezedő politikai nyomásnak, a szerdai döntéssel pedig feladta és nevetségessé tette eddigi küldetését. Az ActiveWatch néhány aktivistája csütörtökön szimbolikus gesztusként koszorút és virágokat helyezett el az intézmény székháza előtt. Mircea Toma, a szervezet elnöke szerint nem ismerni a „büntetőügyesek" nemzetiségét, nemét vagy azt, hogy fogyatékkal élők-e, márpedig a CNCD-nek ezen kategóriákra terjed ki a hatásköre.
aki már az 5-4-es szavazattöbbséggel meghozott szerdai döntés után is jelezte: ő a bírság kiszabása ellen voksolt, a csütörtöki ActiveWatcha-akció során ugyanakkor óva intette Tomáékat attól, hogy egyetlen döntés nyomán általánosítsanak, hiszen „még zajlik a csata". Asztalos közösségi oldalán közölte, elkészült a különvélemény szövege, amelyet az illetékes bíróság rendelkezésére bocsát majd, hogy kijavíthassák a tanács szerdai döntését. Asztalos szerint nincs olyan bíró Romániában, aki helyben hagyná a testület döntését.
Mint megírtuk, Klaus Johannis közölte: bírósághoz fordul a bírság miatt, az arról szóló határozatot ugyanis politikai döntésnek tekinti.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
szóljon hozzá!